Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Madonna di Campiglio (ITA)

Men’s Slalom

22 December 2016
CET time
Local time
1st Run : 17:45
2nd Run : 20:45
1st Run : 17:45
2nd Run : 20:45
More information
Organisation information
Comitato 3Tre
Sporting Club Madonna di Campiglio A.D. (TN17)
Via Pradalago, 4
38086 Madonna di Campiglio, Trento
ITA
Phone: +39 3384881242
Email: matteo.bonapace@3trecampiglio.it
Website: http://www.3trecampiglio.it

Podium

1
1:33.93
2
1:34.26
3
1:35.28

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 7 KRISTOFFERSEN Henrik 1:33.93   100
2 2 HIRSCHER Marcel 1:34.26   80
3 4 GROSS Stefano 1:35.28   60
4 9 MOELGG Manfred 1:35.38   50
5 5 MYHRER Andre 1:35.46   45
6 10 YULE Daniel 1:35.49   40
7 11 PINTURAULT Alexis 1:35.76   36
8 36 YUASA Naoki 1:35.97   32
9 8 THALER Patrick 1:35.98   29
10 3 SCHWARZ Marco 1:36.00   26
11 15 MATT Michael 1:36.02   24
12 20 RYDING Dave 1:36.03   22
13 12 LIZEROUX Julien 1:36.14   20
14 18 GRANGE Jean-Baptiste 1:36.19   18
15 26 STEHLE Dominik 1:36.47   16
16 46 HIRSCHBUEHL Christian 1:36.57   15
17 19 CHODOUNSKY David 1:36.59   14
18 33 READ Erik 1:36.62   13
19 14 HARGIN Mattias 1:36.65   12
20 13 DIGRUBER Marc 1:37.00   11
21 28 ZENHAEUSERN Ramon 1:37.07   10
22 6 KHOROSHILOV Alexander 1:37.10   9
23 16 MUFFAT-JEANDET Victor 1:37.37   8
24 17 FOSS-SOLEVAAG Sebastian 1:37.45   7
25 30 BUFFET Robin 1:37.60   6
26 58 GINNIS AJ 1:37.62   5
27 43 STRASSER Linus 1:37.76   4
28 70 KRANJEC Zan 1:38.04   3
29 42 SALA Tommaso 1:44.54  

Disqualified 1st run

Bib Name
74 TOLA Erjon

Did not start 1st run

Bib Name
48 MISSILLIER Steve

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
73 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
68 FALAT Matej
66 JASICZEK Michal
65 KYUNG Sung-hyun
64 MARCHANT Armand
63 SAMSAL Dalibor
60 RONCI Giordano
57 RASCHNER Dominik
54 LEITGEB Richard
53 HOLZMANN Sebastian
52 ANKENY Michael
51 HADALIN Stefan
49 ROCHAT Marc
47 TRIKHICHEV Pavel
45 RODES Istok
41 SCHMIDIGER Reto
38 PHILP Trevor
37 JUNG Dong-hyun
35 KELLEY Robby
34 KRYZL Krystof
32 ZAMPA Adam
31 GINI Marc
29 HAUGEN Leif Kristian
22 RAZZOLI Giuliano

Did not finish 2nd run

Bib Name
23 AERNI Luca

Did not finish 1st run

Bib Name
72 BIRKNER DE MIGUEL Tomas
71 WINKELHORST Steffan
69 ROENNGREN Mattias
67 GASTALDI Sebastiano
62 NARITA Hideyuki
61 RASANEN Joonas
59 LUITZ Stefan
56 ZVEJNIEKS Kristaps
55 JAKOBSEN Kristoffer
50 SIMONET Sandro
44 ENGEL Mark
40 BALLERIN Andrea
39 TONETTI Riccardo
27 LAHDENPERAE Anton
25 BYGGMARK Jens
24 NORDBOTTEN Jonathan
21 FELLER Manuel
1 NEUREUTHER Felix