Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Wengen (SUI)

Men’s Slalom

15 January 2017
CET time
Local time
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
More information
Organisation information
Verein Internationale Lauberhornrennen
Postfach 385
3823 Wengen, Amt Interlaken
SUI
Phone: +41 33 856 66 66
Email: ok@lauberhorn.ch
Website: http://www.lauberhorn.ch

Podium

1
1:43.31
2
1:43.46
3
1:43.94

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 4 KRISTOFFERSEN Henrik 1:43.31   100
2 3 HIRSCHER Marcel 1:43.46   80
3 7 NEUREUTHER Felix 1:43.94   60
4 46 HIRSCHBUEHL Christian 1:44.06   50
5 13 LIZEROUX Julien 1:44.22   45
6 9 HARGIN Mattias 1:44.30   40
7 2 KHOROSHILOV Alexander 1:44.49   36
8 1 MOELGG Manfred 1:44.52   32
9 31 BUFFET Robin 1:44.60   29
10 57 LUITZ Stefan 1:44.61   26
11 12 PINTURAULT Alexis 1:44.63   24
12 10 RYDING Dave 1:44.70   22
13 6 GROSS Stefano 1:44.82   20
14 20 GRANGE Jean-Baptiste 1:45.18   18
15 45 HADALIN Stefan 1:45.32   16
16 26 ZENHAEUSERN Ramon 1:45.43   15
17 23 MUFFAT-JEANDET Victor 1:45.45   14
18 24 RAZZOLI Giuliano 1:45.47   13
19 28 STRASSER Linus 1:45.55   12
20 40 SALA Tommaso 1:45.60   11
21 16 DIGRUBER Marc 1:45.76   10
22 14 YULE Daniel 1:45.86   9
23 53 JAKOBSEN Kristoffer 1:46.02   8
24 49 SCHMID Philipp 1:46.06   7
25 35 KELLEY Robby 1:46.66   6

Disqualified 1st run

Bib Name
19 FELLER Manuel

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
8 SCHWARZ Marco
11 MATT Michael
18 FOSS-SOLEVAAG Sebastian
22 NORDBOTTEN Jonathan
27 STEHLE Dominik
29 LAHDENPERAE Anton
33 ZAMPA Adam
36 JUNG Dong-hyun
37 PHILP Trevor
38 TONETTI Riccardo
39 SCHMIDIGER Reto
41 ENGEL Mark
43 ROCHAT Marc
50 RONCI Giordano
52 HOLZMANN Sebastian
58 BONVIN Anthony
59 MURISIER Justin
61 ROBERTS Hig
62 JOHANSSON Emil
65 BERNDT Ondrej
66 VAN DEN BROECKE Dries

Did not finish 2nd run

Bib Name
5 MYHRER Andre
15 THALER Patrick
17 CHODOUNSKY David
25 YUASA Naoki
30 HAUGEN Leif Kristian

Did not finish 1st run

Bib Name
21 AERNI Luca
32 GINI Marc
34 KRYZL Krystof
42 RODES Istok
44 SIMONET Sandro
47 LIBERATORE Federico
48 BROWN Phil
51 ANKENY Michael
54 HETTEGGER Thomas
55 GINNIS AJ
56 THEOLIER Steven
60 NARITA Hideyuki
63 JASICZEK Michal
64 ZAMPA Andreas
67 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon