Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Garmisch-Partenkirchen (GER)

Men’s Giant Slalom

29 January 2017
CET time
Local time
1st Run : 10:15
2nd Run : 13:15
1st Run : 10:15
2nd Run : 13:15
More information
Jury
TD FIS Zingerle Josef
ITA
Referee M. WALDNER FIS
Assistant Referee E. COUDER FIS
Chief of Race F. BECK GER
Technical data
Start Altitude 1170 m.
Finish Altitude 750 m.
Vertical Drop 420 m.
Homologation Number 9097/01/09
Run 1
Course Setter R. PLANKER ITA
Number of Gates 57
Turning Gates 53
Start Time 10:15
Run 2
Course Setter R. NYDEGGER NOR
Number of Gates 55
Turning Gates 51
Start Time 13:15
Organisation information
SC Garmisch
OK Weltcup
Fuerstenstrasse 9a
82467 Garmisch-Partenkirchen, Oberbayern
GER
Phone: +49 (8821) 727700
Email: info@skiweltcup-garmisch.com
Website: http://www.skiweltcup-garmisch.com/

Podium

1
2:39.95
2

OLSSON Matts

(SWE)

2:41.45
3

LUITZ Stefan

(GER)

2:41.90

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 5 HIRSCHER Marcel 2:39.95   100
2 23 OLSSON Matts 2:41.45   80
3 12 LUITZ Stefan 2:41.90   60
4 3 PINTURAULT Alexis 2:42.00   50
5 6 FAIVRE Mathieu 2:42.36   45
6 2 NEUREUTHER Felix 2:42.40   40
7 7 KRISTOFFERSEN Henrik 2:42.52   36
8 13 MURISIER Justin 2:42.54   32
9 9 EISATH Florian 2:42.59   29
10 10 DE ALIPRANDINI Luca 2:42.80   26
11 11 HAUGEN Leif Kristian 2:42.97   24
12 32 MEILLARD Loic 2:43.01   22
13 17 KILDE Aleksander Aamodt 2:43.26   20
14 26 FORD Tommy 2:43.28   18
15 42 MAURBERGER Simon 2:43.30   16
16 49 ANDRIENKO Aleksander 2:43.34   15
17 24 MISSILLIER Steve 2:43.36   14
18 25 CAVIEZEL Gino 2:43.44   13
19 8 MOELGG Manfred 2:43.54   12
20 29 JITLOFF Tim 2:43.62   11
21 4 MUFFAT-JEANDET Victor 2:43.68   10
22 20 TONETTI Riccardo 2:44.04   9
23 15 KRANJEC Zan 2:44.15   8
24 30 KRYZL Krystof 2:44.18   7
25 18 JANSRUD Kjetil 2:44.34   6
26 22 NANI Roberto 2:44.45   5
27 19 ZUBCIC Filip 2:44.53   4
28 16 JANKA Carlo 2:46.29   3
29 41 ZAMPA Andreas 2:46.37   2

Did not start 1st run

Bib Name
28 NOESIG Christoph

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
63 STRASSER Linus
62 ZINGERLE Alex
61 BALLERIN Andrea
59 ZURBRIGGEN Elia
58 SCHMID Alexander
57 GATEAU Elie
54 PHILP Trevor
53 BOSCA Giulio Giovanni
50 COCHRAN-SIEGLE Ryan
46 BROWN Phil
44 NETELAND Bjoernar
43 CHODOUNSKY David
38 PIRINEN Eemeli
36 SCHWAIGER Dominik
35 RUBIE Brennan
34 TORSTI Samu
31 MAYER Matthias
27 READ Erik

Did not finish 2nd run

Bib Name
21 LEITINGER Roland

Did not finish 1st run

Bib Name
66 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
65 HADALIN Stefan
64 FAVROT Thibaut
60 GALEOTTI Greg
56 MEIER Daniel
55 ROENNGREN Mattias
52 COOK Dustin
51 ROBERTS Hig
48 PLEISCH Manuel
47 JENAL Sandro
45 HIRSCHBUEHL Christian
40 MONSEN Marcus
39 WINDINGSTAD Rasmus
37 MATHIS Marcel
33 SARRAZIN Cyprien
14 FELLER Manuel
1 SCHOERGHOFER Philipp