Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kranjska Gora (SLO)

Men’s Giant Slalom

4 March 2017
CET time
Local time
1st Run : 12:30
2nd Run : 12:30
1st Run : 12:30
2nd Run : 12:30
More information
Organisation information
ASK Kranjska Gora
OK Pokal Vitranc
Borovska 99a
4280 Kranjska Gora, Kranjska Gora
SLO
Phone: +386 (4) 588 53 05, +386 (4) 588 53 00
Email: info@pokal-vitranc.com
Website: http://www.pokal-vitranc.com

Podium

1
2:24.31
2
2:24.77
3

OLSSON Matts

(SWE)

2:24.98

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 7 HIRSCHER Marcel 2:24.31   100
2 12 HAUGEN Leif Kristian 2:24.77   80
3 10 OLSSON Matts 2:24.98   60
4 18 FELLER Manuel 2:25.06   50
5 3 NEUREUTHER Felix 2:25.23   45
5 13 LUITZ Stefan 2:25.23   45
7 11 EISATH Florian 2:25.32   36
8 34 ZURBRIGGEN Elia 2:25.39   32
9 14 LEITINGER Roland 2:25.58   29
10 30 MEILLARD Loic 2:25.61   26
11 2 KRISTOFFERSEN Henrik 2:25.62   24
12 15 MURISIER Justin 2:25.63   22
13 4 FAIVRE Mathieu 2:25.70   20
14 5 MUFFAT-JEANDET Victor 2:25.81   18
15 17 KILDE Aleksander Aamodt 2:25.82   16
16 6 SCHOERGHOFER Philipp 2:26.05   15
17 41 MONSEN Marcus 2:26.06   14
18 47 MEIER Daniel 2:26.17   13
19 8 MYHRER Andre 2:26.18   12
20 24 NANI Roberto 2:26.31   11
21 28 CHODOUNSKY David 2:26.56   10
22 29 JITLOFF Tim 2:26.66   9
23 9 KRANJEC Zan 2:26.67   8
24 25 READ Erik 2:26.89   7
25 32 KRYZL Krystof 2:26.94   6
26 27 NOESIG Christoph 2:26.97   5
27 33 SARRAZIN Cyprien 2:28.26   4
28 38 MATHIS Marcel 2:28.56   3

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
19 TONETTI Riccardo
22 ZUBCIC Filip
31 MAYER Matthias
35 TORSTI Samu
37 TRIKHICHEV Pavel
39 PHILP Trevor
40 PIRINEN Eemeli
42 ZAMPA Andreas
43 MAURBERGER Simon
44 NETELAND Bjoernar
45 BROWN Phil
46 HIRSCHBUEHL Christian
48 ANDRIENKO Aleksander
49 COCHRAN-SIEGLE Ryan
50 ROBERTS Hig
51 BOSCA Giulio Giovanni
55 VERDU Joan
57 FEASEY Willis
59 ROULIN Gilles
62 HADALIN Stefan
64 POPOV Albert
65 BARWOOD Adam
66 GROSELJ Zan
69 DVORNIK Aljaz
70 DEL CAMPO Juan
71 SIMARI BIRKNER Cristian Javier
72 KOLEGA Elias
73 HYSKA Martin
74 BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
75 TAHIRI Albin

Did not finish 2nd run

Bib Name
16 MOELGG Manfred
23 FORD Tommy

Did not finish 1st run

Bib Name
1 PINTURAULT Alexis
20 MISSILLIER Steve
21 CAVIEZEL Gino
26 JANKA Carlo
36 RUBIE Brennan
52 CHRISTIANSON Kieffer
53 STRASSER Linus
54 FAVROT Thibaut
56 GALEOTTI Greg
58 BALLERIN Andrea
60 ZINGERLE Alex
61 JAKOBSEN Kristoffer
63 HROBAT Miha
67 BERNDT Ondrej
68 CATER Martin
Event’s races to see