Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

St. Moritz (SUI)

Ladies’ Alpine combined

10 February 2017
CET time
Local time
1st Run : 10:00
2nd Run : 13:00
1st Run : 10:00
2nd Run : 13:00
More information
Jury
TD FIS Dreschl Edi
AUT
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee
Chief of Race W. ROSSEL SUI
Technical data
Start Altitude 2590 m.
Finish Altitude 2040 m.
Vertical Drop 550 m.
Homologation Number 12127/10/16
Run 1
Course Setter J.-P. VULLIET FIS
Number of Gates 30
Turning Gates
Start Time 10:00
Run 2
Course Setter C. KNIGHT USA
Number of Gates 54
Turning Gates 53
Start Time 13:00
Organisation information
AUDI FIS Alpine World Ski Championships
Via Stredas 4
7500 St. Moritz
SUI
Phone: +41 81 836 20 10
Email: info@stmoritz2017.ch
Website: http://www.stmoritz2017.ch

Podium

1
1:58.88
2
1:58.93
3
1:59.26

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 7 HOLDENER Wendy 1:58.88  
2 13 GISIN Michelle 1:58.93  
3 3 KIRCHGASSER Michaela 1:59.26  
4 15 FEIERABEND Denise 1:59.70  
5 19 VONN Lindsey 1:59.73  
6 5 GAGNON Marie-Michele 2:00.15  
7 17 BRIGNONE Federica 2:00.26  
8 2 FERK Marusa 2:00.72  
9 14 HAASER Ricarda 2:00.81  
10 12 MOWINCKEL Ragnhild 2:00.84  
11 43 GRENIER Valerie 2:00.94  
12 11 BARTHET Anne-Sophie 2:00.96  
13 16 SCHEYER Christine 2:01.23  
14 24 TVIBERG Maria Therese 2:01.27  
15 4 ROSS Laurenne 2:01.32  
16 20 MIRADOLI Romane 2:01.64  
17 41 LYSDAHL Kristin 2:01.78  
17 21 BASSINO Marta 2:01.78  
19 31 HOERNBLAD Lisa 2:01.93  
20 30 LEDECKA Ester 2:02.12  
21 28 CRAWFORD Candace 2:02.64  
22 29 COOK Stacey 2:03.40  
23 35 GASIENICA-DANIEL Maryna 2:03.89  
24 23 IGNJATOVIC Nevena 2:05.04  
25 33 PROKOPYEVA Aleksandra 2:05.19  
26 27 SIMARI BIRKNER Macarena 2:05.82  
27 42 SCHLEPER Sarah 2:10.04  
28 37 KLICNAROVA Pavla 2:10.23  

Disqualified 2nd run

Bib Name
32 WEIDLE Kira

Did not start 2nd run

Bib Name
40 BARAHONA Noelle
9 GUT Lara

Did not start 1st run

Bib Name
39 JOHNSON Breezy
8 WEIRATHER Tina

Did not finish 2nd run

Bib Name
38 POPOVIC Leona
36 TOMMY Mikaela
26 PAULATHOVA Katerina
22 BUCIK Ana
18 SCHNEEBERGER Rosina
10 CURTONI Elena
6 GOGGIA Sofia
1 STUHEC Ilka

Did not finish 1st run

Bib Name
34 COLETTI Alexandra
25 RIIS-JOHANNESSEN Kristina