Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

St. Moritz (SUI)

Ladies’ Slalom

17 February 2017
CET time
Local time
1st Run : 13:00
2nd Run : 13:00
1st Run : 13:00
2nd Run : 13:00
More information
Organisation information
AUDI FIS Alpine World Ski Championships
Via Stredas 4
7500 St. Moritz
SUI
Phone: +41 81 836 20 10
Email: info@stmoritz2017.ch
Website: http://www.stmoritz2017.ch

Podium

1
1:33.04
2
1:34.08
3
1:34.72

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 5 SHKANOVA Maria 1:33.04  
2 1 TOMMY Mikaela 1:34.08  
3 2 HONKANEN Riikka 1:34.72  
4 3 VANREUSEL Kim 1:34.91  
5 14 SIMARI BIRKNER Macarena 1:35.65  
6 24 JANCOVA Tereza 1:35.96  
7 8 BONDARE Liene 1:37.17  
8 26 NEMCOVA Klaudia 1:37.23  
9 20 HUDSON Piera 1:37.35  
10 12 DECROIX Marjolein 1:37.46  
11 27 MUZAFERIJA Elvedina 1:37.68  
12 16 NELLES Mathilde 1:37.93  
13 22 ASENOVA Vera 1:38.15  
14 7 BANCORA Salome 1:38.27  
15 11 KIRKOVA Maria 1:38.31  
16 23 TSIKLAURI Nino 1:38.54  
17 19 ABOLTINA Agnese 1:39.07  
18 28 LEMGART Charlotte Techen 1:39.29  
19 34 RALLI Sophia 1:41.22  
19 37 SAMARINOU Maria 1:41.22  
21 4 MCJAMES Megan 1:42.25  
22 31 ARBEZ Tess 1:43.63  
23 45 OETTL REYES Ornella 1:43.84  
24 40 KNYSH Olha 1:44.84  
25 9 EINARSDOTTIR Freydis Halla 1:45.92  
26 36 NI Yueming 1:47.55  
27 44 MEHILLI Suela 1:49.35  
28 63 KARPOVA Yekaterina 1:50.03  
29 38 KONG Fanying 1:50.79  
30 46 ELVINGER Catherine 1:50.83  
31 48 BULATOVIC Ivana 1:51.49  
32 52 PAPAIOANNOU Natalia 1:52.88  
33 51 MILOSEVIC Nadezda 1:53.13  
34 53 MANTSIOU Anastasia 1:53.35  
35 55 GRIGOROVA Mariya 1:54.54  
36 61 AHMADI Atefeh 1:55.33  
37 50 WANG Meixia 1:59.10  
38 58 EL KHOURY Laetitia 2:00.61  
39 62 GEORGE Sonia Marie 2:02.81  
40 59 KEIROUZ Celine 2:04.02  
41 73 BERECZ Reka 2:07.77  
42 43 CARLETTE Kelsie 2:21.20  
43 75 MARTI Celine 2:36.78  

Did not start 1st run

Bib Name
71 THAKUR Aanchal
74 DEVI Varsha
76 COLETTI Alexandra

Did not finish 2nd run

Bib Name
6 JELINKOVA Adriana
10 SCHLEPER Sarah
15 LUUKKO Nea
18 BARUZZI FARRIOL Francesca
21 GASIENICA-DANIEL Maryna
25 CIOCANEL Raluca Georgiana
29 BERTHELSEN Nuunu Chemnitz
30 NOVAKOVIC Zana
33 SIMADER Sabrina
35 TIKUN Tetyana
41 ARCHAM Chiara
47 PELLEGRIN Elise
54 GRIGOREVA Kseniya
65 ZALI TOROJENI Najmeh
67 MAROTY Mariann Mimi
69 SIMJANOVSKA Lidija

Did not finish 1st run

Bib Name
13 STIMAC Ida
17 GASTALDI Nicol
32 BIRKISDOTTIR Andrea Bjork
39 JANUSKEVICIUTE Ieva
42 KOVACEVIC Milica
49 LIU Yang
56 CSIMA Laura
57 KEIROUZ Lea
60 OLIVIER Rachel Elizabeth
64 KALHOR Mitra
66 KALHOR Marjan
68 BABIC Jana
70 PALIUTKINA Olga
72 CARVALHO Catarina