Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Killington (USA)

Ladies’ Slalom

27 November 2016
CET time
Local time
1st Run : 15:30
2nd Run : 18:30
1st Run : 09:30
2nd Run : 12:30
More information
Jury
TD FIS Hopper David
CAN
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee M. MAYR FIS
Chief of Race T. SUTTON USA
Technical data
Start Altitude 970 m.
Finish Altitude 780 m.
Vertical Drop 190 m.
Homologation Number 12011/02/16
Run 1
Course Setter H. ZOECHLING AUT
Number of Gates 55
Turning Gates 54
Start Time 9:30
Run 2
Course Setter T. ZUZULA SVK
Number of Gates 55
Turning Gates 54
Start Time 12:30
Organisation information
Killington Resort
4763 Killington Road
05751 Killington, VT
USA
Phone: 1-802-422-6201
Email: teams@killington.com
Website: http://www.killington.com/site/to-do/World-Cup/index.html

Podium

1
1:27.95
2
1:28.68
3
1:28.81

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 1 SHIFFRIN Mikaela 1:27.95   100
2 7 VELEZ ZUZULOVA Veronika 1:28.68   80
3 3 HOLDENER Wendy 1:28.81   60
4 4 LOESETH Nina 1:29.29   50
5 6 VLHOVA Petra 1:29.30   45
6 18 DUERR Lena 1:29.44   40
7 2 STRACHOVA Sarka 1:29.45   36
8 12 SCHILD Bernadette 1:29.52   32
9 8 KIRCHGASSER Michaela 1:29.88   29
10 5 HANSDOTTER Frida 1:30.07   26
11 15 PIETILAE-HOLMNER Maria 1:30.12   24
12 16 CURTONI Irene 1:30.28   22
13 27 BUCIK Ana 1:30.30   20
14 10 GAGNON Marie-Michele 1:30.32   18
15 19 TRUPPE Katharina 1:30.42   16
16 20 WIKSTROEM Emelie 1:30.43   15
17 13 STIEGLER Resi 1:30.49   14
18 40 BAUD MUGNIER Adeline 1:30.63   13
19 11 GISIN Michelle 1:30.70   12
20 28 FERK Marusa 1:30.88   11
21 26 SKJOELD Maren 1:30.92   10
22 14 MIELZYNSKI Erin 1:30.93   9
23 25 FEIERABEND Denise 1:30.98   8
24 31 BRIGNONE Federica 1:31.00   7
25 30 GALLHUBER Katharina 1:31.21   6
26 9 BARTHET Anne-Sophie 1:31.28   5
27 24 GRUENWALD Julia 1:31.56   4
28 46 MOUGEL Laurie 1:32.01   3
29 49 GRENIER Valerie 1:32.26   2

Disqualified 1st run

Bib Name
21 GEIGER Christina

Did not start 1st run

Bib Name
42 HAASER Ricarda

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
53 JELINKOVA Adriana
52 MCJAMES Megan
51 POPOVIC Leona
48 KOPP Rahel
45 HUBER Katharina
44 WALLNER Marina
39 SCHMOTZ Marlene
38 ST-GERMAIN Laurence
37 LAPANJA Lila
35 ALOPINA Ksenia
34 HASEGAWA Emi
33 TKACHENKO Ekaterina
32 WILLIBALD Elisabeth

Did not finish 2nd run

Bib Name
41 MEILLARD Melanie
23 COSTAZZA Chiara

Did not finish 1st run

Bib Name
57 MANGAN Patricia
56 BASSINO Marta
55 SCHNEEBERGER Rosina
54 O BRIEN Nina
50 KAPPAURER Elisabeth
47 DUBOVSKA Martina
43 BRUNNER Stephanie
36 TILLEY Alexandra
29 WIESLER Maren
22 MOELGG Manuela
17 SWENN-LARSSON Anna
Event’s races to see