Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Val d`Isere (FRA)

Ladies’ Alpine combined

16 December 2016
CET time
Local time
1st Run : 10:30
2nd Run : 14:00
1st Run : 10:30
2nd Run : 14:00
More information
Jury
TD FIS Gaja Elena
ITA
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee
Chief of Race M. BONNEVIE FRA
Technical data
Start Altitude 2550 m.
Finish Altitude 1810 m.
Vertical Drop 740 m.
Homologation Number 11362/09/14
Run 1
Course Setter J.-P. VULLIET FIS
Number of Gates 38
Turning Gates
Start Time 10:30
Run 2
Course Setter M. VIALE ITA
Number of Gates 63
Turning Gates 62
Start Time 14:00
Organisation information
Club des Sports de Val d isere
BP 61
73150 Val D Isere, Savoie
FRA
Phone: 33(479) 06 03 49
Email: info@valsport.org
Website: http://www.valsport.org/

Podium

1

STUHEC Ilka

(SLO)

2:40.33
2
2:40.45
3

GOGGIA Sofia

(ITA)

2:40.49

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 8 STUHEC Ilka 2:40.33   100
2 23 GISIN Michelle 2:40.45   80
3 20 GOGGIA Sofia 2:40.49   60
4 5 HOLDENER Wendy 2:40.91   50
5 7 KIRCHGASSER Michaela 2:40.96   45
6 10 BRIGNONE Federica 2:41.00   40
7 9 FEIERABEND Denise 2:41.69   36
8 17 BARTHET Anne-Sophie 2:42.24   32
9 22 SCHNEEBERGER Rosina 2:42.66   29
10 12 ROSS Laurenne 2:42.81   26
11 36 SCHEYER Christine 2:42.92   24
12 2 FERK Marusa 2:43.17   22
13 29 SIEBENHOFER Ramona 2:43.18   20
14 19 WORLEY Tessa 2:43.20   18
15 11 SCHNARF Johanna 2:43.40   16
16 13 MOWINCKEL Ragnhild 2:43.53   15
17 14 KLING Kajsa 2:43.57   14
18 18 HUETTER Cornelia 2:43.72   13
19 26 MAIER Sabrina 2:43.74   12
20 30 NUFER Priska 2:43.79   11
21 3 GAGNON Marie-Michele 2:43.93   10
22 21 PUCHNER Mirjam 2:44.15   9
23 34 TVIBERG Maria Therese 2:44.38   8
24 35 IGNJATOVIC Nevena 2:44.45   7
25 32 PELLISSIER Marion 2:44.97   6
26 16 KOPP Rahel 2:45.27   5
27 40 VENIER Stephanie 2:45.28   4
28 33 BUCIK Ana 2:45.48   3
29 47 SUTER Corinne 2:45.68   2
30 24 DELAGO Nicol 2:45.94   1
31 38 AGER Christina 2:45.95  
32 44 WILES Jacqueline 2:46.09  
33 6 BRODNIK Vanja 2:46.50  
34 48 GAUCHE Laura 2:47.16  
35 37 HOFER Anna 2:47.21  
36 41 ORTLIEB Nina 2:47.59  
37 39 WENIG Michaela 2:48.04  
38 49 SIMARI BIRKNER Macarena 2:51.59  

Disqualified 2nd run

Bib Name
42 WEIDLE Kira

Disqualified 1st run

Bib Name
31 WEIRATHER Tina

Did not start 2nd run

Bib Name
51 MIKLOS Edit
50 JOHNSON Breezy
43 HAEHLEN Joana

Did not finish 2nd run

Bib Name
46 COLETTI Alexandra
15 MARSAGLIA Francesca
1 GUT Lara

Did not finish 1st run

Bib Name
52 GRENIER Valerie
45 COOK Stacey
28 CURTONI Elena
27 DORSCH Patrizia
25 BASSINO Marta
4 BAILET Margot