Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Semmering (AUT)

Ladies’ Giant Slalom

28 December 2016
CET time
Local time
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
1st Run : 10:30
2nd Run : 13:30
More information
Organisation information
WSV Semmering
Nr. 350
2680 Semmering-Kurort, Neunkirchen
AUT
Phone: 43 2664 21 43 | 43 664 461 03 56
Email: weltcup@wsv-semmering.at
Website: http://www.wsv-semmering.at

Podium

1
2:09.40
2

WORLEY Tessa

(FRA)

2:09.55
3
2:09.58

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 6 SHIFFRIN Mikaela 2:09.40   100
2 4 WORLEY Tessa 2:09.55   80
3 2 REBENSBURG Viktoria 2:09.58   60
4 24 MOWINCKEL Ragnhild 2:09.63   50
5 8 BRUNNER Stephanie 2:09.78   45
6 7 GUT Lara 2:09.97   40
7 17 GAGNON Marie-Michele 2:09.99   36
8 9 MOELGG Manuela 2:10.34   32
9 5 BRIGNONE Federica 2:10.36   29
10 30 HAASER Ricarda 2:10.40   26
11 28 FRASSE SOMBET Coralie 2:10.64   24
12 11 KIRCHGASSER Michaela 2:10.79   22
13 25 VLHOVA Petra 2:10.82   20
14 12 WEIRATHER Tina 2:10.91   18
15 20 KLING Kajsa 2:10.92   16
16 10 LOESETH Nina 2:11.18   15
17 40 LYSDAHL Kristin 2:11.24   14
18 27 CURTONI Elena 2:11.32   13
19 26 WILD Simone 2:11.38   12
20 21 BAUD MUGNIER Adeline 2:11.57   11
21 22 MARSAGLIA Francesca 2:11.64   10
22 32 STUHEC Ilka 2:11.69   9
23 29 TRUPPE Katharina 2:11.75   8
24 3 DREV Ana 2:11.99   7
25 14 VEITH Anna 2:12.08   6
26 1 BASSINO Marta 2:12.24   5
27 18 FANCHINI Nadia 2:12.51   4
28 19 HOLDENER Wendy 2:13.84   3

Did not start 1st run

Bib Name
62 POPOVIC Leona

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
16 HANSDOTTER Frida
31 MEILLARD Melanie
34 MCJAMES Megan
35 LAVTAR Katarina
36 STIEGLER Resi
37 TILLEY Alexandra
38 ROBNIK Tina
39 ANDO Asa
41 GRENIER Valerie
42 PIROVANO Laura
43 DUERR Lena
44 SCHNEEBERGER Rosina
45 MASSIOS Marie
46 KASPER Vanessa
47 ISHIKAWA Haruna
48 SCHILD Bernadette
49 JELINKOVA Adriana
50 ALPHAND Estelle
51 DIREZ Clara
52 KAPPAURER Elisabeth
53 RAST Camille
54 WIESLER Maren
55 PAULATHOVA Katerina
56 KRYUKOVA Kristina
57 KOPP Rahel
59 GASIENICA-DANIEL Maryna
60 GASUNA Lelde
61 IGNJATOVIC Nevena
63 SHKANOVA Maria
64 WIKSTROEM Emelie

Did not finish 2nd run

Bib Name
13 BARIOZ Taina
23 CURTONI Irene

Did not finish 1st run

Bib Name
15 GOGGIA Sofia
33 HASEGAWA Emi
58 GALLHUBER Katharina