Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Semmering (AUT)

Ladies’ Slalom

29 December 2016
CET time
Local time
1st Run : 15:00
2nd Run : 18:00
1st Run : 15:00
2nd Run : 18:00
More information
Jury
TD FIS Gajewski Wojciech
POL
Referee A. SKAARDAL FIS
Assistant Referee M. MAYR FIS
Chief of Race A. ZUSER AUT
Technical data
Start Altitude 1215 m.
Finish Altitude 1025 m.
Vertical Drop 190 m.
Homologation Number 9035/12/08
Run 1
Course Setter K. MAYERHOFER CZE
Number of Gates 60
Turning Gates 59
Start Time 15:00
Run 2
Course Setter K. ENOCSON SWE
Number of Gates 60
Turning Gates 59
Start Time 18:00
Organisation information
WSV Semmering
Nr. 350
2680 Semmering-Kurort, Neunkirchen
AUT
Phone: 43 2664 21 43 | 43 664 461 03 56
Email: weltcup@wsv-semmering.at
Website: http://www.wsv-semmering.at

Podium

1
1:40.06
2
1:40.70
3
1:41.60

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Run 1Run 2 Tot. Time Diff. Time WC Points
1 7 SHIFFRIN Mikaela 50.74 49.32 1:40.06   100
2 5 VELEZ ZUZULOVA Veronika 50.83 49.87 1:40.70 +0.64 80
3 6 HOLDENER Wendy 51.33 50.27 1:41.60 +1.54 60
4 1 LOESETH Nina 51.76 50.29 1:42.05 +1.99 50
5 12 SCHILD Bernadette 52.14 49.93 1:42.07 +2.01 45
6 4 STRACHOVA Sarka 51.42 50.70 1:42.12 +2.06 40
7 2 HANSDOTTER Frida 51.33 50.87 1:42.20 +2.14 36
8 26 COSTAZZA Chiara 51.92 50.48 1:42.40 +2.34 32
9 17 MIELZYNSKI Erin 52.36 50.22 1:42.58 +2.52 29
10 20 SKJOELD Maren 52.45 50.42 1:42.87 +2.81 26
11 10 CURTONI Irene 51.77 51.18 1:42.95 +2.89 24
12 9 GISIN Michelle 52.09 50.92 1:43.01 +2.95 22
13 40 BAUD MUGNIER Adeline 53.25 50.10 1:43.35 +3.29 20
14 8 BARTHET Anne-Sophie 53.13 50.23 1:43.36 +3.30 18
15 25 MEILLARD Melanie 52.89 50.73 1:43.62 +3.56 16
16 41 HAASER Ricarda 53.63 50.08 1:43.71 +3.65 15
17 38 WIESLER Maren 53.16 50.59 1:43.75 +3.69 14
18 50 DUBOVSKA Martina 53.34 50.82 1:44.16 +4.10 13
19 32 WILLIBALD Elisabeth 54.42 49.84 1:44.26 +4.20 12
20 44 BRUNNER Stephanie 53.75 50.57 1:44.32 +4.26 11
21 22 GEIGER Christina 53.66 50.73 1:44.39 +4.33 10
22 52 LIENSBERGER Katharina 54.29 50.17 1:44.46 +4.40 9
23 28 FERK Marusa 54.25 50.31 1:44.56 +4.50 8
24 23 BUCIK Ana 53.47 51.32 1:44.79 +4.73 7
25 16 DUERR Lena 54.17 50.69 1:44.86 +4.80 6
26 56 GUTIERREZ Mireia 54.14 50.81 1:44.95 +4.89 5
27 27 FEIERABEND Denise 54.18 51.16 1:45.34 +5.28 4
28 63 HROVAT Meta 54.28 51.30 1:45.58 +5.52 3

Disqualified 1st run

Bib Name
49 MOUGEL Laurie

Did not start 1st run

Bib Name
53 ISHIKAWA Haruna
30 GALLHUBER Katharina

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
69 BASSINO Marta
62 GRENIER Valerie
59 WEINBUCHNER Susanne
58 KOPP Rahel
57 GASUNA Lelde
54 RAST Camille
47 CHABLE Charlotte
42 ANDO Asa
37 LAPANJA Lila
35 ALOPINA Ksenia
34 HASEGAWA Emi
3 VLHOVA Petra

Did not finish 2nd run

Bib Name
19 WIKSTROEM Emelie
13 GAGNON Marie-Michele

Did not finish 1st run

Bib Name
68 ALPHAND Estelle
67 LIVK Klara
66 JELINKOVA Adriana
65 SHKANOVA Maria
64 MCJAMES Megan
61 RIIS-JOHANNESSEN Kristina
60 PAULATHOVA Katerina
55 GUEST Charlotte
51 HILZINGER Jessica
48 MAIR Chiara
46 HUBER Katharina
45 HAUGEN Kristine Gjelsten
43 IGNJATOVIC Nevena
39 SCHMOTZ Marlene
36 TILLEY Alexandra
33 TKACHENKO Ekaterina
31 BRIGNONE Federica
29 GRUENWALD Julia
24 MOELGG Manuela
21 SWENN-LARSSON Anna
18 TRUPPE Katharina
15 KIRCHGASSER Michaela
14 NOENS Nastasia
11 STIEGLER Resi