Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Zagreb (CRO)

Ladies’ Slalom

3 January 2017
CET time
Local time
1st Run : 13:00
2nd Run : 16:15
1st Run : 13:00
2nd Run : 16:15
More information
Organisation information
Croatian Ski Association
Trg Kresimira Cosica 11
10000 Zagreb-dio, Zagreb
CRO
Phone: +38513093009
Email: info@snowqueentrophy.com
Website: http://www.snowqueentrophy.com

Podium

1
2:02.53
2

VLHOVA Petra

(SVK)

2:02.77
3
2:03.05

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 1 VELEZ ZUZULOVA Veronika 2:02.53   100
2 6 VLHOVA Petra 2:02.77   80
3 3 STRACHOVA Sarka 2:03.05   60
4 2 HANSDOTTER Frida 2:03.36   50
5 12 SCHILD Bernadette 2:03.69   45
6 14 GAGNON Marie-Michele 2:04.44   40
7 11 STIEGLER Resi 2:04.55   36
8 20 COSTAZZA Chiara 2:04.64   32
9 18 TRUPPE Katharina 2:04.96   29
10 21 GEIGER Christina 2:05.46   26
11 24 BUCIK Ana 2:05.53   24
12 19 WIKSTROEM Emelie 2:05.77   22
13 26 FEIERABEND Denise 2:06.02   20
14 16 DUERR Lena 2:06.08   18
15 17 SKJOELD Maren 2:06.29   16
16 30 GRUENWALD Julia 2:06.52   15
17 27 FERK Marusa 2:06.66   14
18 49 MOUGEL Laurie 2:06.69   13
19 41 IGNJATOVIC Nevena 2:07.48   12
20 62 MCJAMES Megan 2:08.03   11
21 35 ALOPINA Ksenia 2:08.05   10
22 55 GASUNA Lelde 2:08.48   9
23 63 SHKANOVA Maria 2:09.04   8
24 32 WILLIBALD Elisabeth 2:09.41   7
25 54 GUTIERREZ Mireia 2:19.72  

Disqualified 2nd run

Bib Name
34 HASEGAWA Emi

Did not start 1st run

Bib Name
42 BRUNNER Stephanie
59 RIIS-JOHANNESSEN Kristina
60 HROVAT Meta

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
15 MIELZYNSKI Erin
33 TKACHENKO Ekaterina
38 SCHMOTZ Marlene
39 HAASER Ricarda
40 ANDO Asa
44 WALLNER Marina
47 HUBER Katharina
48 MAIR Chiara
51 HILZINGER Jessica
56 KOPP Rahel
64 JELINKOVA Adriana
65 ALPHAND Estelle

Did not finish 2nd run

Bib Name
9 KIRCHGASSER Michaela
10 CURTONI Irene
13 BARTHET Anne-Sophie
29 WIESLER Maren
52 LIENSBERGER Katharina

Did not finish 1st run

Bib Name
4 HOLDENER Wendy
5 SHIFFRIN Mikaela
7 LOESETH Nina
8 GISIN Michelle
22 MEILLARD Melanie
23 SWENN-LARSSON Anna
25 MOELGG Manuela
28 BAUD MUGNIER Adeline
31 GOGGIA Sofia
36 TILLEY Alexandra
37 LAPANJA Lila
43 ARAI Makiko
45 HAUGEN Kristine Gjelsten
46 CHABLE Charlotte
50 DUBOVSKA Martina
53 GUEST Charlotte
57 WEINBUCHNER Susanne
58 CAPOVA Gabriela
61 POPOVIC Leona
66 BASSINO Marta
67 MUZAFERIJA Elvedina
Event’s races to see