Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Flachau (AUT)

Ladies’ Slalom

10 January 2017
CET time
Local time
1st Run : 20:45
2nd Run : 20:45
1st Run : 20:45
2nd Run : 20:45
More information
Organisation information
USC Flachau
Skiweltcup Flachau
Hermann - Maier - Platz 1
5542 Flachau, Sankt Johann im Pongau
AUT
Phone: 43 6457 307 331
Email: info@skiweltcup-flachau.at
Website: http://www.skiweltcup-flachau.at

Podium

1
1:51.40
2

LOESETH Nina

(NOR)

1:51.98
3
1:52.18

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 6 HANSDOTTER Frida 1:51.40   100
2 2 LOESETH Nina 1:51.98   80
3 7 SHIFFRIN Mikaela 1:52.18   60
3 3 HOLDENER Wendy 1:52.18   60
5 5 VELEZ ZUZULOVA Veronika 1:53.19   45
6 19 TRUPPE Katharina 1:53.42   40
7 10 SCHILD Bernadette 1:53.67   36
8 23 GEIGER Christina 1:54.06   32
9 21 WIKSTROEM Emelie 1:54.13   29
10 4 STRACHOVA Sarka 1:54.17   26
11 20 BUCIK Ana 1:54.22   24
12 17 COSTAZZA Chiara 1:54.24   22
13 24 MEILLARD Melanie 1:54.41   20
14 14 DUERR Lena 1:54.57   18
15 9 STIEGLER Resi 1:54.78   16
16 27 MOELGG Manuela 1:54.84   15
17 12 GISIN Michelle 1:54.91   14
18 30 GRUENWALD Julia 1:55.03   13
19 33 GALLHUBER Katharina 1:55.04   12
20 31 WIESLER Maren 1:55.15   11
21 26 FEIERABEND Denise 1:55.20   10
22 18 MIELZYNSKI Erin 1:55.28   9
23 46 WALLNER Marina 1:55.33   8
24 45 IGNJATOVIC Nevena 1:55.46   7
25 11 NOENS Nastasia 1:55.48   6
26 50 HAUGEN Kristine Gjelsten 1:55.88   5
27 40 SCHMOTZ Marlene 1:56.93   4
28 35 TKACHENKO Ekaterina 1:57.35   3
29 28 FERK Marusa 1:58.54   2

Did not start 1st run

Bib Name
16 KIRCHGASSER Michaela

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
74 KRAJEWSKA Daria
72 KIRKOVA Maria
70 CHABLE Charlotte
69 JELINKOVA Adriana
67 MCJAMES Megan
66 FORNI Josephine
65 PERRUCHON Martina
62 RIIS-JOHANNESSEN Kristina
58 GUTIERREZ Mireia
57 GUEST Charlotte
56 LIENSBERGER Katharina
55 HILZINGER Jessica
53 MOUGEL Laurie
52 MAIR Chiara
49 STAALNACKE Ylva
44 FJAELLSTROEM Magdalena
43 ANDO Asa
41 HECTOR Sara
39 LAPANJA Lila
37 ALOPINA Ksenia
36 HASEGAWA Emi
34 WILLIBALD Elisabeth

Did not finish 2nd run

Bib Name
13 CURTONI Irene

Did not finish 1st run

Bib Name
75 SIMARI BIRKNER Maria Belen
73 CASHMAN Keely
71 SIMARI BIRKNER Macarena
68 SHKANOVA Maria
64 HROVAT Meta
63 GRENIER Valerie
61 WEINBUCHNER Susanne
60 KOPP Rahel
59 GASUNA Lelde
54 DUBOVSKA Martina
51 HUBER Katharina
48 ARAI Makiko
47 BRUNNER Stephanie
42 HAASER Ricarda
38 TILLEY Alexandra
32 GUT Lara
29 SWENN-LARSSON Anna
25 BAUD MUGNIER Adeline
22 BARTHET Anne-Sophie
15 GAGNON Marie-Michele
8 SKJOELD Maren
1 VLHOVA Petra