Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Crans-Montana (SUI)

Ladies’ Alpine combined

24 February 2017
CET time
Local time
1st Run : 11:30
2nd Run : 14:30
1st Run : 11:30
2nd Run : 14:30
More information
Organisation information
Organisation des courses de ski Crans-Montana
Case Postale 84
3963 Crans-Montana 1
SUI
Phone: +41 27 481 38 48
Email: org@skiwc-cransmontana.ch
Website: http://www.skiwc-cransmontana.ch

Podium

1
1:56.09
2

STUHEC Ilka

(SLO)

1:57.10
3
1:57.25

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 13 BRIGNONE Federica 1:56.09   100
2 1 STUHEC Ilka 1:57.10   80
3 9 KIRCHGASSER Michaela 1:57.25   60
4 7 HOLDENER Wendy 1:57.57   50
5 19 FERK Marusa 1:58.02   45
6 15 GAGNON Marie-Michele 1:58.15   40
7 25 BRUNNER Stephanie 1:58.26   36
8 36 DUERR Lena 1:58.27   32
9 22 CURTONI Elena 1:58.31   29
10 35 SOSIO Federica 1:58.45   26
11 34 KAPPAURER Elisabeth 1:58.46   24
12 29 MARSAGLIA Francesca 1:58.74   22
13 28 MIRADOLI Romane 1:58.76   20
14 27 TVIBERG Maria Therese 1:58.91   18
15 20 MOWINCKEL Ragnhild 1:59.35   16
16 23 SIEBENHOFER Ramona 1:59.58   15
17 46 HAEHLEN Joana 2:00.01   14
18 57 POPOVIC Leona 2:00.06   13
19 40 VENIER Stephanie 2:00.07   12
20 24 NUFER Priska 2:00.28   11
21 55 SUTER Corinne 2:00.81   10
22 21 KOPP Rahel 2:01.16   9
23 47 GAUCHE Laura 2:01.17   8
24 43 DELAGO Nicol 2:01.30   7
25 33 SCHMOTZ Marlene 2:01.76   6
26 53 GASIENICA-DANIEL Maryna 2:02.62   5
27 37 DORSCH Patrizia 2:02.71   4
28 38 PAULATHOVA Katerina 2:02.90   3
29 26 CRAWFORD Candace 2:03.23   2
30 44 PROKOPYEVA Aleksandra 2:03.99   1
31 56 KLICNAROVA Pavla 2:05.95  

Disqualified 1st run

Bib Name
30 GRENIER Valerie
16 SCHNARF Johanna
14 SCHNEEBERGER Rosina

Did not start 2nd run

Bib Name
62 JOHNSON Breezy
49 GAUTHIER Tiffany
32 REBENSBURG Viktoria
31 WEIRATHER Tina

Did not start 1st run

Bib Name
17 VONN Lindsey
10 SHIFFRIN Mikaela
4 ROSS Laurenne
3 FEIERABEND Denise

Did not finish 2nd run

Bib Name
51 FLURY Jasmine
45 SUTER Jasmina
42 ORTLIEB Nina
39 WENIG Michaela
11 BARTHET Anne-Sophie
8 HAASER Ricarda

Did not finish 1st run

Bib Name
61 FRASSE SOMBET Coralie
60 SCHMIDHOFER Nicole
59 SIMARI BIRKNER Macarena
58 KANTOROVA Barbara
54 TOMMY Mikaela
52 COLETTI Alexandra
50 COOK Stacey
48 WILES Jacqueline
41 BASSINO Marta
18 SCHEYER Christine
12 KLING Kajsa
6 GOGGIA Sofia
5 GISIN Michelle
2 WORLEY Tessa