Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Cortina d`Ampezzo (ITA)

Ladies’ Super G

29 January 2017
CET time
Local time
1st Run : 11:30
1st Run : 11:30
More information
Organisation information
Fondazione Cortina 2021
c/o sala boite Via Marangoi 1
32043 Cortina d'Ampezzo
ITA
Phone: +39 3383911129
Email: worldcup@cortina2021.com
Website: www.cortina2021.com

Podium

1

STUHEC Ilka

(SLO)

1:19.81
2

GOGGIA Sofia

(ITA)

1:20.12
3

VEITH Anna

(AUT)

1:20.51

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 1 STUHEC Ilka 1:19.81   100
2 20 GOGGIA Sofia 1:20.12   80
3 4 VEITH Anna 1:20.51   60
4 31 SHIFFRIN Mikaela 1:20.54   50
5 15 REBENSBURG Viktoria 1:20.62   45
6 3 VENIER Stephanie 1:20.71   40
7 13 WEIRATHER Tina 1:20.79   36
8 11 CURTONI Elena 1:20.99   32
9 17 KLING Kajsa 1:21.04   29
10 19 ROSS Laurenne 1:21.13   26
11 8 WORLEY Tessa 1:21.23   24
12 9 VONN Lindsey 1:21.24   22
13 28 PUCHNER Mirjam 1:21.30   20
14 10 SCHMIDHOFER Nicole 1:21.32   18
15 29 HAASER Ricarda 1:21.35   16
15 5 BRIGNONE Federica 1:21.35   16
17 48 STUFFER Verena 1:21.37   14
18 12 SCHNARF Johanna 1:21.54   13
19 6 TIPPLER Tamara 1:21.55   12
20 42 GAUTHIER Tiffany 1:21.60   11
21 40 WILES Jacqueline 1:21.67   10
22 18 MARSAGLIA Francesca 1:21.71   9
23 56 BASSINO Marta 1:21.88   8
24 49 JOHNSON Breezy 1:21.94   7
25 54 BRUNNER Stephanie 1:21.99   6
26 32 FLURY Jasmine 1:22.06   5
27 27 HAEHLEN Joana 1:22.09   4
28 2 SUTER Fabienne 1:22.12   3
29 30 MOWINCKEL Ragnhild 1:22.17   2
29 16 SUTER Corinne 1:22.17   2
31 43 WENIG Michaela 1:22.33  
32 21 PIOT Jennifer 1:22.35  
33 26 NUFER Priska 1:22.42  
34 25 COOK Stacey 1:22.48  
35 37 CRAWFORD Candace 1:22.51  
36 44 DUERR Lena 1:22.56  
36 24 FANCHINI Elena 1:22.56  
38 55 GISIN Michelle 1:22.60  
39 35 GAUCHE Laura 1:22.61  
40 23 MIRADOLI Romane 1:22.77  
41 22 SIEBENHOFER Ramona 1:22.88  
42 45 TVIBERG Maria Therese 1:22.91  
43 41 HOFER Anna 1:22.95  
44 36 FRASSE SOMBET Coralie 1:22.96  
45 39 SMITH Leanne 1:23.03  
46 34 FEIERABEND Denise 1:23.18  
47 51 WEIDLE Kira 1:23.19  
48 53 PROKOPYEVA Aleksandra 1:23.39  
49 50 DELAGO Nicol 1:23.54  
50 33 MARNO Anna 1:23.77  
51 38 PELLISSIER Marion 1:24.49  
52 57 KLICNAROVA Pavla 1:25.05  
53 60 SIMARI BIRKNER Macarena 1:25.16  

Disqualified 1st run

Bib Name
14 GOERGL Elisabeth

Did not start 1st run

Bib Name
47 GRENIER Valerie

Did not finish 1st run

Bib Name
59 COLETTI Alexandra
58 MCKENNIS Alice
52 MERRYWEATHER Alice
46 TOMMY Mikaela
7 GUT Lara