Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Squaw Valley (USA)

Ladies’ Giant Slalom

10 March 2017
CET time
Local time
1st Run : 19:00
2nd Run : 22:00
1st Run : 10:00
2nd Run : 13:00
More information
Organisation information
United States Ski and Snowboard Association
Kyle Crezee
PO Box 2007
96146 Olympic Valley, CA
USA
Phone: +1 530.452.7256
Email: kcrezee@squaw.com

Podium

1
2:16.42
2
2:16.49
3

WORLEY Tessa

(FRA)

2:17.28

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 7 SHIFFRIN Mikaela 2:16.42   100
2 3 BRIGNONE Federica 2:16.49   80
3 4 WORLEY Tessa 2:17.28   60
4 14 MOELGG Manuela 2:17.45   50
5 2 DREV Ana 2:17.46   45
6 6 REBENSBURG Viktoria 2:17.51   40
7 5 GOGGIA Sofia 2:17.65   36
8 8 BRUNNER Stephanie 2:17.83   32
9 1 BASSINO Marta 2:18.13   29
10 10 MOWINCKEL Ragnhild 2:18.32   26
11 9 KIRCHGASSER Michaela 2:18.34   24
12 12 VLHOVA Petra 2:18.39   22
13 16 HOLDENER Wendy 2:18.40   20
14 11 GAGNON Marie-Michele 2:18.79   18
15 19 HECTOR Sara 2:19.06   16
16 41 KAPPAURER Elisabeth 2:19.08   15
17 18 WILD Simone 2:19.26   14
18 25 MEILLARD Melanie 2:19.31   13
19 13 WEIRATHER Tina 2:19.35   12
20 30 ROBNIK Tina 2:19.40   11
21 23 CURTONI Irene 2:19.43   10
22 22 FRASSE SOMBET Coralie 2:19.53   9
22 33 MCJAMES Megan 2:19.53   9
24 24 TRUPPE Katharina 2:19.63   7
24 39 RIIS-JOHANNESSEN Kristina 2:19.63   7
26 26 CURTONI Elena 2:19.90   5
27 38 TOMMY Mikaela 2:20.20   4
28 28 PIETILAE-HOLMNER Maria 2:20.31   3
29 34 HAUGEN Kristine Gjelsten 2:20.54   2

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
15 LOESETH Nina
17 HANSDOTTER Frida
27 HAASER Ricarda
32 HASEGAWA Emi
35 LAVTAR Katarina
36 TILLEY Alexandra
37 STIEGLER Resi
40 CRAWFORD Candace
43 DUERR Lena
44 SCHNEEBERGER Rosina
45 DUBOVSKA Martina
46 JELINKOVA Adriana
48 SWENN-LARSSON Anna
49 BUCIK Ana
50 IGNJATOVIC Nevena
51 SKJOELD Maren
52 GASIENICA-DANIEL Maryna
53 WIKSTROEM Emelie

Did not finish 2nd run

Bib Name
29 SCHILD Bernadette

Did not finish 1st run

Bib Name
20 MARSAGLIA Francesca
21 BAUD MUGNIER Adeline
31 STUHEC Ilka
42 WIESLER Maren
47 GALLHUBER Katharina
Event’s races to see