2016-17 U.S. Alpine Ski Team Nominations

13 July 2016 14:49
Team USA
Team USA -
Agence Zoom

After Austria, Canada, France, Germany, Italy, Norway, Sweden and Switzerland (full story here), the U.S. Alpine Ski Team has announced its nominations for the 2016-17 season. Nominations include those active athletes who qualified based on published selection criteria in the prior season.

Each athlete accepting the nomination to U.S. Alpine Ski Team receives a high level of world-class program support, along with access to the USSA Center of Excellence, as well as athletic benefits including an elite coaching, sport science, sports medicine and high performance staff, and education opportunities.

An official team announcement will be made in the fall.

A TEAM
Men
David Chodounsky (Crested Butte, CO; Crested Butte Ski Team; 6/25/1984)
Travis Ganong (Squaw Valley, CA; Squaw Valley Ski Team; 7/14/1988)
Tim Jitloff (Reno, NV; Park City Ski Team; 1/11/1985)                      
Ted Ligety (Park City, UT; Park City Ski Team; 8/31/1984)  
Bode Miller (Franconia, NH; Carrabassett Valley Academy; 10/12/1977)  
Steven Nyman (Sundance, UT; Park City Ski Team/Sundance Ski Team; 2/12/1982)                      
Andrew Weibrecht (Lake Placid, NY; New York Ski Education Foundation; 2/10/1986)

Women
Stacey Cook (Mammoth Mountain, CA; Mammoth Mountain Ski Team; 7/3/1984)
Julia Mancuso (Squaw Valley, CA; Squaw Valley Ski Team; 3/9/1984)
Alice McKennis (Glenwood Springs, CO; Rowmark Ski Academy; 9/19/1989)
Laurenne Ross (Bend, OR; Mt. Bachelor Sports Education Foundation; 8/17/1988)
Mikaela Shiffrin (Eagle-Vail, CO; Burke Mountain Academy; 3/13/1995)
Leanne Smith (North Conway, NH; Mount Washington Valley Ski Team; 5/28/1987)
Resi Stiegler (Jackson, WY; Jackson Hole Ski Club; 11/14/1985)
Lindsey Vonn (Vail, CO; Ski & Snowboard Club Vail/Buck Hill Ski Team; 10/18/1984)

B TEAM
Men
Michael Ankeny (Deephaven, MN; Buck Hill Ski Team; 1/17/1991)  
Bryce Bennett (Squaw Valley, CA; Squaw Valley Ski Team; 7/14/1992)
Tommy Biesemeyer (Keene, NY; New York Ski Education Foundation; 1/30/1989)  
Ryan Cochran-Siegle (Starksboro, VT; Cochran’s/Mount Mansfield Ski & Snowboard Club; 3/27/1992)  
Tommy Ford (Bend, OR; Mt. Bachelor Ski Education Foundation; 3/20/1989)              
Jared Goldberg (Holladay, UT; Snowbird Sports Education Foundation; 6/15/1991)  
Nolan Kasper (Warren, VT; Burke Mountain Academy; 3/27/1989)
Wiley Maple (Aspen, CO; Aspen Valley Ski and Snowboard Club; 5/25/1990)

Women
Breezy Johnson (Victor, ID; Rowmark Ski Academy; 1/19/1996)
Lila Lapanja (Incline Village, NV; Diamond Peak Ski Team/Sugar Bowl Academy; 12/3/1994)
Anna Marno (Centennial, WY; Steamboat Springs Winter Sports Club; 11/23/1992)
Jacqueline Wiles (Aurora, OR; White Pass Ski Club; 7/13/1992)

C TEAM
Men
Erik Arvidsson (Woodside, CA; Squaw Valley Ski Team; 9/3/1996)
Andrew Duffy (Warren, VT; Green Mountain Valley School; 6/1/1995)
Mark Engel (Truckee, CA; Sugar Bowl Academy; 10/1/1991)          
AJ Ginnis (Vouliagmeni, Greece; Green Mountain Valley School; 11/17/1994)
Nick Krause (Northboro, MA; Stratton Mountain School; 5/12/1993)
Sam Morse (Carrabassett Valley, ME; Carrabassett Valley Academy; 5/27/1996)
Brennan Rubie (Salt Lake City, UT; Snowbird Sports Education Foundation; 4/8/1991)    
Kipling Weisel (San Francisco, CA; Sun Valley Ski Education Foundation; 3/26/1995)

Women
Cecily Decker (Saranac Lake, NY; New York Ski Education Foundation; 5/16/1998)
Patricia Mangan (Derby, NY; Holimont Race Team; 3/7/1997)
Alice Merryweather (Hingham, MA; Stratton Mountain School; 10/5/1996)
Galena Wardle (Basalt, CO; Aspen Valley Ski Club; 4/24/1998)

D TEAM
Men
Patrick Kenney (Hingham, MA; Burke Mountain Academy; 2/13/1997)
River Radamus (Edwards, CO; Ski & Snowboard Club Vail; 2/12/1998)
George Steffey (Lyme, NH; Stratton Mountain School; 8/8/1997)
Florian Szwebel (Avon, CO; Ski & Snowboard Club Vail; 9/4/1996)

Women
Keely Cashman (Strawberry, CA; Squaw Valley Ski Team; 4/4/1999)
Nina O’Brien (Edwards, CO; Burke Mountain Academy; 11/29/1997)
Nellie-Rose Talbot (Vail, CO; Ski & Snowboard Club Vail; 8/24/1999)

NATIONAL UNIVERSITY TEAM
Griffin Brown (North Fayston, VT; University of Vermont; 2/8/1995)
Garret Driller (Tahoe City, CA; Montana State University; 8/24/1996)  
Alex Leever (Vail, CO; University of Denver; 7/6/1995)  
Brian McLaughlin (Topsfield, MA; Dartmouth College; 6/24/1993)