Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lake Louise (CAN)

Ladies’ Downhill

6 December 2013
CET time
Local time
1st Run : 20:30
1st Run : 12:30
More information
Organisation information
CAN
Email: entries@winterstartevents.com
Website: http://lakelouisealpineskiworldcup.com/

Podium

1
1:56.03
3
1:57.23

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 20 HOEFL-RIESCH Maria 1:56.03   100
2 30 KAUFMANN-ABDERHALDEN Marianne 1:56.73   80
3 10 FANCHINI Elena 1:57.23   60
4 22 FENNINGER Anna 1:57.30   50
5 9 JNGLIN-KAMER Nadja 1:57.54   45
6 17 MAZE Tina 1:57.57   40
7 51 YURKIW Larisa 1:57.66   36
7 6 MOSER Stefanie 1:57.66   36
9 11 RUIZ CASTILLO Carolina 1:57.76   29
10 21 GUT Lara 1:57.79   26
11 55 KLING Kajsa 1:57.84   24
12 24 REBENSBURG Viktoria 1:57.85   22
13 28 GISIN Dominique 1:57.88   20
14 23 GOERGL Elisabeth 1:57.90   18
15 29 STUHEC Ilka 1:58.01   16
16 35 HUETTER Cornelia 1:58.05   15
17 49 SIEBENHOFER Ramona 1:58.08   14
18 14 STERZ Regina 1:58.29   13
19 27 SCHNARF Johanna 1:58.47   12
20 8 MARCHAND-ARVIER Marie 1:58.50   11
21 56 FORD Julia 1:58.51   10
22 4 SEJERSTED Lotte Smiseth 1:58.52   9
23 46 SCHMIDHOFER Nicole 1:58.58   8
24 25 STUFFER Verena 1:58.60   7
25 43 FERK Marusa 1:58.64   6
26 12 MANCUSO Julia 1:58.66   5
27 13 MERIGHETTI Daniela 1:58.71   4
28 7 FANCHINI Nadia 1:58.88   3
29 34 HAEHLEN Joana 1:58.89   2
30 57 MOWINCKEL Ragnhild 1:58.93   1
30 1 AUFDENBLATTEN Fraenzi 1:58.93   1
32 54 GAUTHIER Marine 1:58.95  
32 53 WILES Jacqueline 1:58.95  
34 36 TIPPLER Tamara 1:58.97  
35 38 NUFER Priska 1:59.01  
35 33 DETTLING Andrea 1:59.01  
37 26 SUTER Fabienne 1:59.05  
38 48 MIKLOS Edit 1:59.18  
39 16 COOK Stacey 1:59.20  
40 18 VONN Lindsey 1:59.22  
41 60 COLETTI Alexandra 1:59.30  
42 40 MARSAGLIA Francesca 1:59.44  
43 50 HRONEK Veronique 1:59.45  
44 45 WENIG Michaela 1:59.47  
45 3 FISCHBACHER Andrea 1:59.49  
46 32 GOGGIA Sofia 1:59.52  
47 39 KRIZOVA Klara 1:59.56  
48 42 BORSOTTI Camilla 1:59.63  
49 15 SMITH Leanne 2:00.01  
50 59 BEDAREVA Maria 2:00.26  
51 52 BAILET Margot 2:00.27  
52 41 PIOT Jennifer 2:00.56  
53 58 STRACHOVA Sarka 2:00.57  
54 44 RYAN Katie 2:00.85  
55 47 AGERER Lisa Magdalena 2:00.94  
56 5 ROSS Laurenne 2:01.00  
57 37 BRODNIK Vanja 2:01.03  
58 61 CHRAPEK Karolina 2:01.16  

Disqualified 1st run

Bib Name
19 WEIRATHER Tina

Did not start 1st run

Bib Name
2 STECHERT Gina

Did not finish 1st run

Bib Name
31 HOSP Nicole