Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lake Louise (CAN)

Ladies’ Super G

8 December 2013
CET time
Local time
1st Run : 19:00
1st Run : 11:00
More information
Organisation information
CAN
Email: entries@winterstartevents.com
Website: http://lakelouisealpineskiworldcup.com/

Podium

1

GUT Lara

(SUI)

1:22.86
2
1:22.89
3
1:23.19

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 22 GUT Lara 1:22.86   100
2 9 WEIRATHER Tina 1:22.89   80
3 21 FENNINGER Anna 1:23.19   60
4 1 GOERGL Elisabeth 1:23.64   50
5 18 VONN Lindsey 1:23.71   45
6 15 SMITH Leanne 1:23.75   40
7 20 REBENSBURG Viktoria 1:23.87   36
7 45 KLING Kajsa 1:23.87   36
9 23 STUFFER Verena 1:23.97   29
10 46 GAGNON Marie-Michele 1:24.08   26
11 13 GISIN Dominique 1:24.13   24
12 10 HOSP Nicole 1:24.18   22
13 16 MAZE Tina 1:24.34   20
14 29 LINDELL-VIKARBY Jessica 1:24.44   18
15 28 STERZ Regina 1:24.49   16
16 8 SUTER Fabienne 1:24.52   15
17 17 MANCUSO Julia 1:24.53   14
18 38 COOK Stacey 1:24.55   13
19 19 HOEFL-RIESCH Maria 1:24.56   12
20 14 SCHMIDHOFER Nicole 1:24.77   11
21 4 SEJERSTED Lotte Smiseth 1:24.78   10
21 44 MARSAGLIA Francesca 1:24.78   10
23 26 STUHEC Ilka 1:24.83   8
24 32 HUETTER Cornelia 1:24.92   7
25 25 KOEHLE Stefanie 1:25.02   6
26 6 MARCHAND-ARVIER Marie 1:25.06   5
27 3 FANCHINI Nadia 1:25.09   4
28 24 HRONEK Veronique 1:25.21   3
29 7 AUFDENBLATTEN Fraenzi 1:25.23   2
30 41 PIOT Jennifer 1:25.26   1
31 31 VENIER Stephanie 1:25.36  
32 50 FORD Julia 1:25.38  
33 5 CURTONI Elena 1:25.44  
34 47 KAUFMANN-ABDERHALDEN Marianne 1:25.47  
35 49 WILES Jacqueline 1:25.48  
36 12 RUIZ CASTILLO Carolina 1:25.53  
37 51 WENIG Michaela 1:25.56  
38 11 FISCHBACHER Andrea 1:25.59  
39 56 GAUTHIER Marine 1:25.65  
40 54 MIKLOS Edit 1:25.72  
41 30 ROSS Laurenne 1:25.76  
42 33 HAEHLEN Joana 1:25.89  
43 39 MIRADOLI Romane 1:25.96  
43 53 BRODNIK Vanja 1:25.96  
45 48 KRIZOVA Klara 1:26.03  
46 27 MOSER Stefanie 1:26.40  
47 40 AGERER Lisa Magdalena 1:26.61  
48 37 BORSOTTI Camilla 1:26.69  

Disqualified 1st run

Bib Name
52 JNGLIN-KAMER Nadja

Did not finish 1st run

Bib Name
2 MERIGHETTI Daniela
34 SIEBENHOFER Ramona
35 DETTLING Andrea
36 MOWINCKEL Ragnhild
42 YURKIW Larisa
43 FANCHINI Elena
55 BEDAREVA Maria
57 COLETTI Alexandra
58 CHRAPEK Karolina