Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Bormio (ITA)

Ladies’ Slalom

More information
Organisation information
BEST SRL
Via Roma 131
23032 Bormio SO
ITA
Phone: 39 (0342) 90 22 22
Email: info@bormioonline.com
Website: www.vipsnowqueentrophy.com

Podium

1
2:00.41
2
2:00.54
3
2:01.03

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time WC Points
1 3 SHIFFRIN Mikaela 2:00.41   100
2 13 PIETILAE-HOLMNER Maria 2:00.54   80
3 28 NOENS Nastasia 2:01.03   60
4 8 SCHILD Bernadette 2:01.15   50
5 11 GAGNON Marie-Michele 2:01.52   45
6 7 SCHILD Marlies 2:01.55   40
7 14 KIRCHGASSER Michaela 2:01.72   36
8 18 SWENN-LARSSON Anna 2:01.75   32
9 30 WIRTH Barbara 2:01.76   29
10 4 HANSDOTTER Frida 2:01.85   26
11 37 AZZOLA Michela 2:01.97   24
12 5 HOLDENER Wendy 2:01.99   22
12 25 WIKSTROEM Emelie 2:01.99   22
14 15 HOSP Nicole 2:02.04   18
15 26 FEIERABEND Denise 2:02.11   16
16 33 SAEFVENBERG Charlotta 2:02.22   15
17 17 STRACHOVA Sarka 2:02.29   14
17 19 MIELZYNSKI Erin 2:02.29   14
19 10 LOESETH Nina 2:02.39   12
20 27 BARTHET Anne-Sophie 2:02.44   11
21 9 EKLUND Nathalie 2:02.48   10
22 20 DAUM Alexandra 2:02.51   9
23 12 POUTIAINEN Tanja 2:02.64   8
24 2 MAZE Tina 2:02.67   7
25 38 RIESCH Susanne 2:02.69   6
26 6 ZETTEL Kathrin 2:03.03   5

Did not start 1st run

Bib Name
31 TERWIEL Elli
75 KIRKOVA Maria
76 NOVAKOVIC Zana

Did not qualify for 2nd run

Bib Name
21 THALMANN Carmen
24 PHELAN Brittany
29 STIEGLER Resi
32 KIYOSAWA Emiko
34 LOESETH Mona
35 HOSHI Mizue
36 FJAELLSTROEM Magdalena
39 GISIN Michelle
40 AUBERT Sandrine
42 FERK Marusa
43 PARDELLER Sarah
44 HANAOKA Moe
45 AGER Christina
46 BENZONI Marta
47 STABER Veronika
48 MARMOTTAN Anemone
49 HASEGAWA Emi
50 IRWIN Madison
51 BRIGNONE Federica
52 BREM Eva-Maria
53 NIGG Marina
54 SOPPELA Merle
55 PERSYN Karen
57 BLOMQVIST Lisa
58 HUEBNER Monica
59 WIESLER Maren
61 GANTNEROVA Jana
62 STAALNACKE Ylva
63 BERTRAND Marion
65 KOPP Rahel
68 BARIOZ Taina
69 MOELGG Manuela
70 GUTIERREZ Mireia
72 FANCHINI Sabrina
77 MAJERCZYK Sabina

Did not finish 2nd run

Bib Name
1 HOEFL-RIESCH Maria
16 GEIGER Christina
22 COSTAZZA Chiara
23 DUERR Lena

Did not finish 1st run

Bib Name
41 GRASSL Paulina
56 IGNJATOVIC Nevena
60 WALLNER Marina
64 DUBOVSKA Martina
66 KANTOROVA Barbara
67 ALOPINA Ksenia
71 NOVOSELIC Sofija
73 SHKANOVA Maria
74 SIMARI BIRKNER Maria Belen
Event’s races to see