Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lake Louise (CAN)

Men’s Downhill Training

26 November 2014
No start times information yet
More information
Organisation information
Winterstart Events Limited
121 Hampstead Place NW
Calgary, AB T3A 5J3
CAN
Email: robert.imbrogno@winterstartevents.com
Website: LakeLouiseAlpineSkiWorldCup.com

OFFICIAL RESULTS - FIRST TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 16 JANSRUD Kjetil 1:54.21  
2 4 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:54.54  
3 12 MAYER Matthias 1:54.92  
4 32 FERSTL Josef 1:55.32  
5 17 THEAUX Adrien 1:55.62  
6 33 FRISCH Jeffrey 1:55.69  
7 47 ROGER Brice 1:55.70  
8 21 FAYED Guillermo 1:55.78  
9 48 ZRNCIC-DIM Natko 1:55.84  
10 8 FRANZ Max 1:55.85  
11 14 REICHELT Hannes 1:55.90  
12 31 SPORN Andrej 1:55.95  
13 34 STECHERT Tobias 1:56.01  
13 66 SANDER Andreas 1:56.01  
15 46 NYMAN Steven 1:56.02  
16 3 STRIEDINGER Otmar 1:56.03  
17 20 HUDEC Jan 1:56.11  
18 29 POISSON David 1:56.14  
19 42 KOSTELIC Ivica 1:56.18  
20 69 GIEZENDANNER Blaise 1:56.19  
21 13 KUENG Patrick 1:56.26  
22 11 GANONG Travis 1:56.28  
23 9 FILL Peter 1:56.33  
24 52 VAN HEEK Marvin 1:56.34  
25 1 HEEL Werner 1:56.37  
26 65 MAPLE Wiley 1:56.47  
27 25 BAUMANN Romed 1:56.53  
28 5 PARIS Dominik 1:56.56  
28 50 BENNETT Bryce 1:56.56  
30 22 SULLIVAN Marco 1:56.57  
31 37 CATER Martin 1:56.59  
32 53 BANK Ondrej 1:56.61  
33 18 DEFAGO Didier 1:56.74  
34 28 VARETTONI Silvano 1:56.78  
35 41 ROMAR Andreas 1:56.79  
36 6 JANKA Carlo 1:56.84  
37 59 MUZATON Maxence 1:56.85  
38 72 KILDE Aleksander Aamodt 1:56.89  
39 62 PUCHNER Joachim 1:56.98  
40 26 FEUZ Beat 1:56.99  
41 10 INNERHOFER Christof 1:57.05  
42 55 BRANDNER Klaus 1:57.06  
43 2 SCHEIBER Florian 1:57.07  
44 70 CASSE Mattia 1:57.08  
45 38 PRIDY Morgan 1:57.10  
46 24 VILETTA Sandro 1:57.19  
47 19 KROELL Klaus 1:57.37  
47 64 SCHWEIGER Patrick 1:57.37  
49 54 KRIECHMAYR Vincent 1:57.44  
50 39 GISIN Marc 1:57.46  
51 63 DE LA CUESTA Paul 1:57.54  
52 73 KLOTZ Siegmar 1:57.57  
53 27 ZURBRIGGEN Silvan 1:57.58  
54 45 PERKO Rok 1:57.60  
55 36 OLSSON Hans 1:57.70  
56 51 GLEBOV Alexander 1:57.71  
57 57 PRIDY Conrad 1:57.74  
57 68 MARSAGLIA Matteo 1:57.74  
57 78 RENZ Fabio 1:57.74  
60 40 KOSI Klemen 1:57.81  
61 56 THOMSEN Benjamin 1:57.94  
62 44 GOLDBERG Jared 1:57.97  
63 7 STREITBERGER Georg 1:58.08  
64 49 COOK Dustin 1:58.10  
65 23 DUERAGER Markus 1:58.15  
66 61 KLINE Bostjan 1:58.69  
67 43 CAVIEZEL Mauro 1:58.74  
68 60 GIRAUD MOINE Valentin 1:59.02  
69 81 BYDLINSKI Maciej 1:59.16  
70 35 WEBER Ralph 1:59.45  
71 77 MERMILLOD BLONDIN Thomas 1:59.63  
72 58 BERTHOD Marc 2:00.00  
73 79 THOMPSON Broderick 2:00.10  
74 67 BORODAYKIN Artem 2:00.17  
75 80 FARROW Tanner 2:00.45  
76 82 VON APPEN Henrik 2:00.58  
77 74 BATTILANI Henri 2:00.66  
78 15 CLAREY Johan 2:00.91  
79 75 WERRY Tyler 2:02.13  

Did not start 1st run

Bib Name
30 LIGETY Ted
71 BIESEMEYER Thomas
76 WEIBRECHT Andrew