Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Kitzbuehel (AUT)

Men’s Downhill Training

18 January 2017
CET time
Local time
1st Run : 11:30
1st Run : 11:30
More information
Organisation information
Kitzbueheler Ski Club
Hinterstadt 4
6370 Kitzb?hel, Kitzb?hel
AUT
Phone: 43 535 662 30 10
Email: race@hahnenkamm.com
Website: http://www.hahnenkamm.com

OFFICIAL RESULTS - SECOND TRAINING (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 11 NYMAN Steven 1:57.25  
2 17 FEUZ Beat 1:57.62  
3 20 CLAREY Johan 1:58.20  
4 29 KRIECHMAYR Vincent 1:58.21  
5 18 MAYER Matthias 1:58.26  
6 59 MUZATON Maxence 1:58.31  
7 4 REICHELT Hannes 1:58.33  
8 6 INNERHOFER Christof 1:58.42  
9 19 JANKA Carlo 1:58.50  
10 3 GUAY Erik 1:58.54  
11 46 CASSE Mattia 1:58.55  
12 30 SANDER Andreas 1:58.59  
13 7 THEAUX Adrien 1:58.69  
14 23 THOMSEN Benjamin 1:58.76  
15 10 FRANZ Max 1:58.77  
16 9 FILL Peter 1:58.80  
16 13 JANSRUD Kjetil 1:58.80  
16 15 PARIS Dominik 1:58.80  
19 12 GIRAUD MOINE Valentin 1:58.91  
20 45 KRYENBUEHL Urs 1:59.03  
21 56 DRESSEN Thomas 1:59.23  
22 8 GANONG Travis 1:59.27  
22 32 FERSTL Josef 1:59.27  
24 50 DANKLMAIER Daniel 1:59.47  
25 5 FAYED Guillermo 1:59.69  
26 1 KILDE Aleksander Aamodt 1:59.70  
27 27 OSBORNE-PARADIS Manuel 1:59.75  
28 25 POISSON David 1:59.77  
29 22 KROELL Klaus 1:59.85  
30 35 BERTHOLD Frederic 2:00.02  
31 37 WALDER Christian 2:00.04  
32 42 CAVIEZEL Mauro 2:00.07  
33 39 BRANDNER Klaus 2:00.08  
34 72 NEUMAYER Christopher 2:00.10  
35 16 BAUMANN Romed 2:00.11  
36 60 GOLDBERG Jared 2:00.20  
37 26 BENNETT Bryce 2:00.33  
38 40 SPORN Andrej 2:00.34  
39 47 PERKO Rok 2:00.39  
40 61 KOELL Alexander 2:00.44  
41 48 SEJERSTED Adrian Smiseth 2:00.45  
42 2 KUENG Patrick 2:00.46  
43 65 CAZZANIGA Davide 2:00.50  
44 52 CATER Martin 2:00.59  
45 24 GIEZENDANNER Blaise 2:00.60  
46 67 SCHWAIGER Dominik 2:00.75  
46 76 DE ALIPRANDINI Luca 2:00.75  
48 28 WEIBRECHT Andrew 2:00.80  
49 14 KLINE Bostjan 2:00.83  
50 41 PUCHNER Joachim 2:00.98  
51 36 RAFFORT Nicolas 2:01.12  
52 66 MONSEN Felix 2:01.18  
53 33 BUZZI Emanuele 2:01.35  
54 34 WEBER Ralph 2:01.64  
55 43 KOSI Klemen 2:01.72  
56 68 BATTILANI Henri 2:01.85  
57 54 ROMAR Andreas 2:01.92  
58 57 THOMPSON Broderick 2:01.94  
59 51 BIESEMEYER Thomas 2:02.00  
60 44 HINTERMANN Niels 2:02.03  
61 64 MANI Nils 2:02.17  
62 49 PANGRAZZI Paolo 2:02.23  
63 73 COOK Dustin 2:02.59  
64 58 WERRY Tyler 2:03.46  
65 79 ZAMPA Andreas 2:03.66  
66 38 FRISCH Jeffrey 2:03.90  
67 74 DEBELAK Tilen 2:05.29  
68 78 ACHIRILOAIE Ioan Valeriu 2:08.20  
69 63 BARANDUN Gian Luca 2:17.18  

Did not start 1st run

Bib Name
53 KROELL Johannes
55 HUDEC Jan
69 BOSCA Guglielmo
70 KOECK Niklas
71 TUMLER Thomas
75 ULLRICH Max
77 ZAMPA Adam

Did not finish 1st run

Bib Name
21 STRIEDINGER Otmar
31 ROGER Brice
62 OLIVERAS Marc