Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Falun (SWE)

Ladies’ 10 km F Handicap

More information
Jury
TD FIS Pekk Tiit
Zipfel Georg
EST
GER
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Svenska Skidspelen
Attn. Anki Haugen
Box 1250
SE-79112 Falun
SWE
Phone: +46 23 79 43 20
Email: anki@skidspelen.se; info@skidspelen.se
Website: www.skidspelen.se

Podium

1
26:53.3
2
27:00.3
3
27:10.5

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 12 STEIRA Kristin Stoermer 26:53.3  
2 9 JOHAUG Therese 27:00.3  
3 11 KRISTOFFERSEN Marthe 27:10.5  
4 6 KALLA Charlotte 27:10.6  
5 7 ROPONEN Riitta-Liisa 27:23.3  
6 5 MURANEN Pirjo 27:24.4  
7 4 NYSTAD Claudia 27:26.0  
8 3 SACHENBACHER-STEHLE Evi 27:28.2  
9 2 OLSSON Anna 27:34.4  
10 16 RAJDLOVA Kamila 27:40.1  
11 21 LAURENT PHILIPPOT Karine 27:47.8  
12 1 KOWALCZYK Justyna 27:48.6  
13 13 FOLLIS Arianna 27:49.2  
14 23 BOEHLER Stefanie 27:50.2  
15 22 SAVIALOVA Olga 27:55.4  
16 15 LONGA Marianna 27:55.5  
17 14 ZELLER Katrin 27:56.4  
18 19 MEDVEDEVA Evgenia 27:58.2  
19 36 TIAGAY Olga 28:00.8  
20 39 JASKOWIEC Sylwia 28:03.1  
21 50 LARSEN Lisa 28:06.9  
22 18 SIDKO Alena 28:07.6  
23 30 HUGUE Coraline 28:08.3  
24 27 ISHIDA Masako 28:08.9  
25 46 SAPRONOVA Diana 28:09.9  
26 48 FAIVRE PICON Anouk 28:12.0  
26 26 SLIND Astrid Oeyre 28:12.0  
26 8 MAJDIC Petra 28:12.0  
29 35 BARTHELEMY Laure 28:13.9  
30 31 JANECKOVA Ivana 28:14.8  
31 24 KOROSTELEVA Natalia 28:16.0  
32 17 BJOERGEN Marit 28:18.9  
33 45 JAMBAEVA Tatjana 28:20.2  
33 33 RENNER Sara 28:20.2  
35 34 HAAG Anna 28:25.2  
36 29 ELDEN Marte 28:26.2  
37 38 OESTBERG Ingvild Flugstad 28:33.3  
38 10 SAARINEN Aino-Kaisa 28:37.2  
39 55 VALBUSA Sabina 28:42.3  
40 49 RUPIL Silvia 28:44.5  
41 40 MAREK Kornelia 28:48.5  
42 42 BOURGEOIS Celia 28:48.6  
43 51 ORGUE Laura 28:50.3  
43 20 BRUN-LIE Celine 28:50.3  
45 53 BADILATTI Ursina 28:50.7  
46 54 RANDALL Kikkan 28:54.1  
47 37 PROCHAZKOVA Alena 29:09.4  
48 25 SMUTNA Katerina 29:11.9  
49 43 HENKEL Manuela 29:37.0  
50 28 SARASOJA Riikka 29:38.9  
51 56 FABJAN Vesna 29:39.9  
52 52 GAIAZOVA Daria 29:43.6  
53 59 OBAYASHI Chisa 29:45.9  
54 60 ERIKSON Hanna 30:27.8  
55 58 PERAELAE Kirsi 31:05.1  

Disqualified doping offence

Bib Name
44 TCHEPALOVA Julija

Did not start

Bib Name
61 TERENTJEVA Irina
57 JONES Perianne
47 CONFORTOLA Antonella
41 NISKANEN Kerttu
32 SVENDSEN Sara