Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Falun (SWE)

Ladies’ Overall Standings

More information
Jury
TD FIS Pekk Tiit
Zipfel Georg
EST
GER
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Svenska Skidspelen
Attn. Anki Haugen
Box 1250
SE-79112 Falun
SWE
Phone: +46 23 79 43 20
Email: anki@skidspelen.se; info@skidspelen.se
Website: www.skidspelen.se

Podium

1
1:06:06.8
2
1:06:26.8
3
1:06:30.2

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 KOWALCZYK Justyna 1:06:06.8  
2 JOHAUG Therese 1:06:26.8  
3 KALLA Charlotte 1:06:30.2  
4 STEIRA Kristin Stoermer 1:06:31.5  
5 OLSSON Anna 1:06:41.2  
6 MURANEN Pirjo 1:06:42.0  
7 NYSTAD Claudia 1:06:42.1  
8 SACHENBACHER -STEHLE Evi 1:06:42.6  
9 KRISTOFFERSEN Marthe 1:06:43.0  
10 ROPONEN Riitta-Liisa 1:06:44.1  
11 FOLLIS Arianna 1:07:32.9  
12 MAJDIC Petra 1:07:36.1  
13 LONGA Marianna 1:07:49.2  
14 ZELLER Katrin 1:07:49.2  
15 RAJDLOVA Kamila 1:07:50.3  
16 SAARINEN Aino- Kaisa 1:08:08.5  
17 MEDVEDEVA Evgenia 1:08:20.3  
18 LAURENT PHILIPPOT Karine 1:08:25.9  
19 SIDKO Alena 1:08:27.7  
20 BJOERGEN Marit 1:08:32.0  
21 BOEHLER Stefanie 1:08:32.3  
22 SAVIALOVA Olga 1:08:34.0  
23 KOROSTELEVA Natalia 1:08:58.4  
24 ISHIDA Masako 1:09:03.4  
25 SLIND Astrid Oeyre 1:09:03.4  
26 BRUN-LIE Celine 1:09:21.8  
27 HUGUE Coraline 1:09:28.8  
28 JANECKOVA Ivana 1:09:36.9  
29 TIAGAY Olga 1:09:37.7  
30 BARTHELEMY Laure 1:09:44.6  
31 RENNER Sara 1:09:45.2  
32 ELDEN Marte 1:09:45.8  
33 JASKOWIEC Sylwia 1:09:46.6  
34 HAAG Anna 1:09:53.4  
35 SMUTNA Katerina 1:10:01.1  
36 OESTBERG Ingvild Flugstad 1:10:14.9  
37 SAPRONOVA Diana 1:10:25.3  
38 JAMBAEVA Tatjana 1:10:29.9  
39 MAREK Kornelia 1:10:33.7  
40 FAIVRE PICON Anouk 1:10:34.0  
41 LARSEN Lisa 1:10:37.0  
42 SARASOJA Riikka 1:10:43.7  
43 PROCHAZKOVA Alena 1:10:47.2  
44 BOURGEOIS Celia 1:10:47.3  
45 RUPIL Silvia 1:11:07.4  
46 VALBUSA Sabina 1:11:27.7  
47 ORGUE Laura 1:11:28.0  
48 BADILATTI Ursina 1:11:31.8  
49 RANDALL Kikkan 1:11:37.2  
50 HENKEL Manuela 1:11:40.5  
51 GAIAZOVA Daria 1:12:23.8  
52 FABJAN Vesna 1:13:16.1  
53 OBAYASHI Chisa 1:14:19.2  
54 BRODIN Hanna 1:15:03.2  
55 PERAELAE Kirsi 1:15:22.6  

Disqualified doping offence

Bib Name
0 TCHEPALOVA Julija