Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Falun (SWE)

Men’s Overall Standings

More information
Jury
TD FIS Pekk Tiit
Zipfel Georg
EST
GER
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Svenska Skidspelen
Attn. Anki Haugen
Box 1250
SE-79112 Falun
SWE
Phone: +46 23 79 43 20
Email: anki@skidspelen.se; info@skidspelen.se
Website: www.skidspelen.se

Podium

1
1:40:45.3
2
1:41:26.6
3
1:41:50.7

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 COLOGNA Dario 1:40:45.3  
2 VITTOZ Vincent 1:41:26.6  
3 LEGKOV Alexander 1:41:50.7  
4 NORTHUG Petter jr. 1:41:55.8  
5 GAILLARD Jean Marc 1:41:56.3  
6 HARVEY Alex 1:41:56.6  
7 ANGERER Tobias 1:41:57.5  
8 HELLNER Marcus 1:41:57.7  
9 KOUKAL Martin 1:41:57.9  
10 SHIRIAEV Sergey 1:41:58.0  
11 JAUHOJAERVI Sami 1:41:58.1  
12 BAUER Lukas 1:42:00.2  
13 OLSSON Johan 1:42:10.6  
14 PILLER COTTRER Pietro 1:42:10.8  
15 DI CENTA Giorgio 1:42:16.8  
16 ROENNING Eldar 1:43:11.5  
17 MANIFICAT Maurice 1:43:11.5  
18 JOHNSRUD SUNDBY Martin 1:43:11.8  
19 HEIKKINEN Matti 1:43:11.8  
20 KERSHAW Devon 1:43:11.9  
21 SOMMERFELDT Rene 1:43:12.1  
22 FILBRICH Jens 1:43:12.6  
23 NARUSE Nobu 1:43:13.3  
24 BAJCICAK Martin 1:43:15.6  
25 DJUPVIK Roger Aa 1:43:17.9  
26 MAGAL Jiri 1:43:25.0  
27 VYLEGZHANIN Maxim 1:43:27.3  
28 JONNIER Emmanuel 1:43:27.5  
29 LALLUKKA Juha 1:43:29.0  
30 KOSTNER Florian 1:43:30.1  
31 SANTUS Fabio 1:43:41.1  
32 PERL Curdin 1:43:51.5  
33 BABIKOV Ivan 1:44:28.7  
34 FISCHER Remo 1:44:36.7  
35 DIEZIG Thomas 1:44:38.8  
36 ELIASSEN Petter 1:44:40.4  
37 GREY George 1:44:46.4  
38 ROTCHEV Vassili 1:44:47.7  
39 PERRILLAT Christophe 1:44:49.5  
40 SCOLA Fulvio 1:45:08.5  
41 PANKRATOV Nikolay 1:45:09.2  
42 LIVERS Toni 1:45:28.7  
43 ZORZI Cristian 1:45:29.5  
44 GJERDALEN Tord Asle 1:45:29.6  
45 SPERL Milan 1:45:29.7  
46 CLARA Roland 1:45:33.1  
47 KRECZMER Maciej 1:45:59.2  
48 RICKARDSSON Daniel 1:46:14.4  
49 PASINI Fabio 1:46:39.7  
50 ONDA Yuichi 1:46:41.4  
51 NOVIKOV Sergey 1:46:41.5  
52 MODIN Jesper 1:46:52.2  
53 RAZYM Ales 1:46:52.4  
54 HALFVARSSON Calle 1:47:10.8  
55 LARSSON Mats 1:47:14.3  
56 KOZISEK Dusan 1:47:18.4  
57 YOSHIDA Keishin 1:47:21.6  
58 PETERSON Teodor 1:47:25.4  
59 TEICHMANN Axel 1:47:26.9  
60 HOFER David 1:47:41.9  
61 VOLZHENTSEV Stanislav 1:47:52.1  
62 KREZELOK Janusz 1:48:18.7  
63 DAHL John Kristian 1:48:19.6  
64 HIRNER Manuel 1:48:19.7  
65 VILARRUBLA Vicenc 1:48:38.6  
66 NIGHBOR David 1:48:51.8  
67 JOENSSON Emil 1:48:55.7  
68 KRIUKOV Nikita 1:49:00.9  
69 HATTESTAD Ola Vigen 1:49:03.6  
70 MUSGRAVE Andrew 1:49:06.4  
71 JYLHAE Martti 1:49:24.3  
72 KUMMEL Peeter 1:49:28.4  
73 PETUKHOV Alexey 1:49:34.4  
74 KOOS Torin 1:49:55.2  
75 PASINI Renato 1:50:44.7  
76 DARRAGON Roddy 1:50:50.4  
77 KJOELSTAD Johan 1:52:24.8  
78 SIM Ben 1:55:31.0  
79 NOVOSELSKI Aleksei 1:55:43.0  

Disqualified doping offence

Bib Name
0 DEMENTIEV Eugeniy