Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Davos (SUI)

Ladies’ SP C Qual

16 February 2013
No start times information yet
More information
Organisation information
Ski Club Davos Weltcup - Davos Nordic
Adriano Iseppi, OK Präsident
Talstrasse 41
7270 Davos
SUI
Phone: +41 (0)81 415 21 56
Email: davosnordic@davos.ch
Website: www.davosnordic.ch

Podium

1
3:55.40
2

JEAN Aurore

(FRA)

3:56.73
3
3:59.72

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 19 KOWALCZYK Justyna 3:55.40  
2 20 JEAN Aurore 3:56.73  
3 18 BJOERGEN Marit 3:59.72  
4 15 INGEMARSDOTTER Ida 4:00.47  
5 14 RANDALL Kikkan 4:01.11  
6 8 FALLA Maiken Caspersen 4:01.18  
7 4 KYLLOENEN Anne 4:01.20  
8 33 IVANOVA Julia 4:01.74  
9 12 BRUN-LIE Celine 4:02.02  
10 24 KALLA Charlotte 4:02.58  
11 5 SMUTNA Katerina 4:02.81  
12 38 NISKANEN Kerttu 4:03.81  
13 2 FABJAN Vesna 4:04.82  
14 7 HERRMANN Denise 4:05.36  
15 9 LAHTEENMAKI Krista 4:05.67  
16 3 KOLB Hanna 4:05.67  
17 6 SARGENT Ida 4:05.87  
18 25 NILSSON Stina 4:06.11  
19 11 WENG Heidi 4:06.56  
20 22 DOTSENKO Anastasia 4:06.64  
21 39 BROOKS Holly 4:07.27  
22 42 AYMONIER Celia 4:07.31  
23 10 GAIAZOVA Daria 4:07.41  
24 16 VISNAR Katja 4:07.61  
25 1 PAJALA Magdalena 4:08.56  
26 30 LAURENT Greta 4:08.99  
27 21 OESTBERG Ingvild Flugstad 4:09.24  
28 17 NIKOLAEVA Svetlana 4:09.30  
29 44 USATOVA Oxana 4:09.40  
30 13 VAN DER GRAAFF Laurien 4:09.75  
31 43 SARASOJA-LILJA Riikka 4:10.08  
32 37 CALDWELL Sophie 4:10.66  
32 32 BJORNSEN Sadie 4:10.66  
34 34 GRUBER Bettina 4:11.98  
35 36 HARSEM Kathrine Rolsted 4:12.26  
36 27 VUERICH Gaia 4:12.66  
37 26 PROCHAZKOVA Alena 4:12.68  
38 46 BROCARD Elisa 4:12.99  
39 35 JAEGER Christa 4:13.14  
40 50 WINKLER Anne 4:16.86  
41 23 JONES Perianne 4:18.35  
42 29 GODOVANICHENKO Daria 4:19.06  
43 40 TRACHSEL Doris 4:20.26  
44 41 STIFFLER Tatjana 4:20.75  
45 49 KOLOMINA Yelena 4:20.76  
46 48 KAMINSKAYA Valiantsina 4:21.09  
47 45 SCHICHO Elisabeth 4:21.18  
48 56 DABUDYK Aurelie 4:21.64  
49 31 SOBOLEVA Elena 4:22.14  
50 28 SAARINEN Aino- Kaisa 4:25.45  
51 53 MATROSSOVA Marina 4:25.62  
52 58 GRYGORENKO Kateryna 4:26.34  
53 47 DUPONT Andrea 4:29.66  
54 52 IMOBERDORF Rahel 4:31.50  
55 57 YATSKAYA Oxana 4:33.09  
56 55 BOTTOMLEY Esther 4:34.79  
57 54 MUSGRAVE Rosamund 4:36.47  
58 59 LELETKO Iryna 4:48.68  

Did not start

Bib Name
51 NISHIKAWA Emily