Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Oslo (NOR)

Men’s 50 km F Mst

16 March 2013
CET time
1st Run : 14:15
More information
Jury
TD FIS Lickert Karl-Heinz
Matthey Olivier
GER
SUI
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
FIS World Cup Nordic Holmenkollen
Skiforeningen
Kongeveien 5
NO-0787 Oslo
NOR
Phone: 47 22 92 32 00
Email: team@holmenkollen.com
Website: www.holmenkollen-worldcup.no

Podium

1
2:07:32.9
2
2:07:34.1
3
2:07:34.8

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 2 LEGKOV Alexander 2:07:32.9  
2 9 SUNDBY Martin Johnsrud 2:07:34.1  
3 5 CHERNOUSOV Ilia 2:07:34.8  
4 24 ELIASSEN Petter 2:07:35.4  
5 10 CLARA Roland 2:07:35.7  
6 4 NORTHUG Petter jr. 2:08:14.9  
7 7 VYLEGZHANIN Maxim 2:08:15.7  
8 21 RICHARDSSON Daniel 2:08:15.8  
9 39 GJERDALEN Tord Asle 2:08:22.0  
10 8 ROETHE Sjur 2:08:53.9  
11 29 SOEDERGREN Anders 2:08:54.3  
12 11 DI CENTA Giorgio 2:09:11.1  
13 23 GLAVATSKIKH Konstantin 2:09:11.4  
14 52 SEMENOV Michail 2:09:37.8  
15 18 JAPAROV Dmitriy 2:09:44.9  
16 56 HOLUND Hans Christer 2:09:49.9  
17 46 DUVILLARD Robin 2:10:13.6  
18 35 KHOKHRYAKOV Nikolay 2:10:24.8  
19 1 COLOGNA Dario 2:10:50.2  
20 16 PERL Curdin 2:11:12.5  
21 15 HALFVARSSON Calle 2:11:18.1  
22 69 SVEEN Simen Andreas 2:11:21.4  
23 50 MAGAL Jiri 2:11:22.1  
24 26 HOFFMAN Noah 2:11:25.8  
25 31 BAJCICAK Martin 2:12:09.6  
26 34 YOSHIDA Keishin 2:12:11.5  
27 64 KRECZMER Maciej 2:12:34.0  
28 42 FISCHER Remo 2:12:44.4  
29 22 KERSHAW Devon 2:13:16.6  
30 36 PERRILLAT BOITEUX Ivan 2:13:31.0  
31 38 RAZYM Ales 2:13:50.5  
32 20 HOFER David 2:14:04.3  
33 13 BABIKOV Ivan 2:14:26.3  
34 37 SKOBELEV Vladislav 2:14:30.0  
35 65 NOUSIAINEN Ville 2:14:30.5  
36 28 FREEMAN Kris 2:15:05.4  
37 40 REHEMAA Aivar 2:15:18.2  
38 30 NELSON Lars 2:15:24.4  
39 33 ERIKSSON Jens 2:15:39.3  
40 6 ANGERER Tobias 2:15:42.6  
41 67 PETTERSEN Oeystein 2:16:01.0  
42 49 DUERR Johannes 2:16:11.0  
43 71 KRUEGER Simen Hegstad 2:16:27.3  
44 47 LEHTONEN Lari 2:17:23.9  
45 45 LIVERS Toni 2:18:12.2  
46 51 EINARSSON Snorri 2:18:16.6  
47 58 GLOEERSEN Anders 2:18:32.2  
48 63 VANDEL Romain 2:18:32.2  
49 55 TRITSCHER Bernhard 2:19:14.0  
50 62 LINDBLAD Anton 2:19:35.2  
51 60 SKAR Sindre Bjoernestad 2:20:20.5  
52 44 MOUGEL Adrien 2:20:20.6  
53 54 ELLIOTT Tad 2:20:57.5  
54 17 TSCHARNKE Tim 2:21:44.9  
55 53 KILLICK Graeme 2:23:23.0  
56 57 MUSGRAVE Andrew 2:23:50.2  
57 43 SOMPPI Michael 2:24:19.0  
58 70 DEMONG Billy 2:24:55.6  
59 74 WATSON Callum 2:29:32.2  
60 68 NYGAARD Per Kristian 2:33:23.3  

Did not start

Bib Name
12 FILBRICH Jens
3 POLTORANIN Alexey

Did not finish

Bib Name
73 NORTHUG Tomas
72 YOUNG Andrew
66 PENTSINEN Anssi
61 COCKNEY Jesse
59 ANSNES Ronny Fredrik
48 DAHL John Kristian
41 RENNEMO Kristian Tettli
32 PERRILLAT COLLOMB Christophe
27 JESPERSEN Chris Andre
25 KROGH Finn Haagen
19 NOECKLER Dietmar
14 HARVEY Alex
Event’s races to see