Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Ruka Triple, Kuusamo (FIN)

Men’s SP C Qual

29 November 2013
No start times information yet
2 files available for download
More information
Jury
TD FIS Mach Petr
Kadykov Georgy
CZE
RUS
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Nordic Opening
Kuusamon Erä-Veikot
Vanttajantie 6 B
FI-93600 Kuusamo
FIN
Phone: +358 8 818 1123,+358 8 818 1122,+358 400 706 433
Email: kev@nordicopening.com
Website: www.nordicopening.com

Podium

1
2:38.04
2
2:39.09
3
2:39.49

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 31 GAFAROV Anton 2:38.04  
2 39 JYLHAE Martti 2:39.09  
3 28 PENTSINEN Anssi 2:39.49  
4 8 GOLBERG Paal 2:39.70  
5 32 USTIUGOV Sergey 2:40.93  
6 46 KUMMEL Peeter 2:41.60  
7 30 BRANDSDAL Eirik 2:41.74  
8 37 HATTESTAD Ola Vigen 2:41.99  
9 3 KRIUKOV Nikita 2:42.73  
10 21 JAPAROV Dmitriy 2:42.75  
11 6 HALFVARSSON Calle 2:42.82  
12 34 CHEBOTKO Nikolay 2:43.05  
13 14 POLTORANIN Alexey 2:43.07  
14 9 NORTHUG Petter Jr. 2:43.07  
15 61 LUUSUA Ari 2:43.19  
16 60 JAUHOJAERVI Sami 2:43.28  
17 36 STRANDVALL Matias 2:43.49  
18 50 COLOGNA Gianluca 2:43.54  
19 41 ERIKSSON Jens 2:43.87  
20 42 PETTERSEN Oeystein 2:44.16  
21 10 BESSMERTNYKH Alexander 2:44.43  
22 58 SUN Qinghai 2:44.44  
23 11 NEWELL Andrew 2:44.61  
24 35 ROENNING Eldar 2:44.74  
25 54 MIYAZAWA Hiroyuki 2:44.96  
26 29 PETERSON Teodor 2:44.99  
27 48 ONDA Yuichi 2:45.04  
28 19 TSCHARNKE Tim 2:45.07  
29 43 NORTHUG Tomas 2:45.09  
30 38 HEDIGER Jovian 2:45.40  
31 18 LEGKOV Alexander 2:45.59  
32 52 STAREGA Maciej 2:45.66  
33 62 TEICHMANN Axel 2:45.80  
34 17 KROGH Finn Haagen 2:45.86  
35 49 RAZYM Ales 2:45.89  
36 44 HAMILTON Simeon 2:46.10  
37 57 VOLOTKA Denis 2:46.19  
38 51 HARVEY Alex 2:46.23  
39 22 VALJAS Len 2:46.25  
40 24 VYLEGZHANIN Maxim 2:46.30  
41 105 NOUSIAINEN Ville 2:46.50  
42 5 ANGERER Tobias 2:46.95  
43 20 BELOV Evgeniy 2:46.97  
44 45 LINDBLAD Anton 2:47.19  
45 56 MIRANDA Cyril 2:47.25  
46 33 PELLEGRINO Federico 2:47.26  
47 82 MALYSHEV Alexandr 2:47.40  
48 74 NOVIKOV Sergey 2:47.49  
49 59 RANKEL Raido 2:47.87  
50 78 REHEMAA Aivar 2:48.11  
51 27 CHERNOUSOV Ilia 2:48.27  
52 85 LEHTONEN Lari 2:48.39  
53 113 NELSON Lars 2:48.54  
54 76 TAMMJARV Karel 2:48.58  
55 55 MIKKONEN Juho 2:48.79  
56 107 KUEHNE Andy 2:48.86  
57 15 SUNDBY Martin Johnsrud 2:49.12  
58 40 HOFER David 2:49.26  
59 109 KARP Algo 2:49.32  
59 92 GAZUREK Sebastian 2:49.32  
61 63 NOECKLER Dietmar 2:49.35  
62 53 PASINI Fabio 2:49.46  
63 81 DOTZLER Hannes 2:49.72  
64 4 HELLNER Marcus 2:49.87  
65 84 HEIKKINEN Matti 2:49.95  
66 12 MANIFICAT Maurice 2:50.00  
67 77 CHEREPANOV Sergey 2:50.11  
68 2 DI CENTA Giorgio 2:50.32  
69 72 MLYNAR Peter 2:50.37  
70 100 JESPERSEN Chris Andre 2:50.57  
71 64 KRECZMER Maciej 2:50.65  
72 89 HORYNA Ondrej 2:50.98  
73 94 XU Wenlong 2:51.12  
74 66 SINNOTT Michael 2:51.86  
75 79 DOBLER Jonas 2:51.95  
76 116 GAILLARD Jean Marc 2:52.00  
77 13 KERSHAW Devon 2:52.02  
78 47 COCKNEY Jesse 2:52.05  
79 111 SIMILAE Tero 2:52.28  
80 119 LENTING Akira 2:52.31  
81 95 YOSHIDA Keishin 2:52.37  
82 70 BAUMANN Jonas 2:52.46  
83 1 RICHARDSSON Daniel 2:52.55  
84 7 FILBRICH Jens 2:52.78  
85 65 KOZISEK Dusan 2:52.95  
86 96 FISCHER Remo 2:53.01  
87 83 BING Thomas 2:53.02  
88 90 ANTOLEC Jan 2:53.13  
89 91 TSINZOV Veselin 2:53.15  
90 73 NARUSE Nobu 2:53.37  
91 101 MALYSHEV Sergey 2:53.58  
92 71 JAKS Martin 2:54.14  
93 23 ROETHE Sjur 2:54.32  
94 68 PEREKHODA Ruslan 2:54.36  
95 67 SEMENOV Michail 2:54.55  
96 80 JOHANSSON Martin 2:54.77  
97 75 STAROSTIN Mark 2:54.94  
98 86 BACKSCHEIDER Adrien 2:55.07  
99 106 GRIDIN Andrey 2:55.17  
100 97 STROLIA Vytautas 2:55.19  
101 104 FREEMAN Kris 2:55.47  
102 123 ORLANDI Luca 2:55.53  
103 26 BABIKOV Ivan 2:55.54  
104 88 LASUTKIN Alexander 2:55.61  
105 16 BAUER Lukas 2:55.66  
106 99 HOFFMAN Noah 2:56.04  
107 93 SHVIDKIY Oleksiy 2:56.10  
108 98 SOEDERHIELM Tiio 2:56.32  
109 112 LIVERS Toni 2:56.51  
110 114 BAJCICAK Martin 2:57.03  
110 25 CLARA Roland 2:57.03  
112 126 SARKKINEN Joonas 2:57.34  
113 102 MOELLER Martin 2:57.58  
114 115 DOLIDOVICH Sergei 2:57.87  
115 117 SHTUN Vitaliy 2:57.92  
116 118 HORCICKA Jiri 2:57.94  
117 110 CHECCHI Valerio 2:58.11  
118 124 ZHOU Hu 2:58.66  
119 103 WIBAULT Mathias 2:58.67  
120 125 HULGAARD Lasse 2:58.71  
121 120 IVANOU Aliaksei 2:59.89  
122 87 LIEPINS Arvis 3:00.61  
123 121 MOELGAARD Lasse 3:01.69  
124 122 MAGAL Jiri 3:03.30  

Disqualified doping offence

Bib Name
108 DUERR Johannes

Did not start

Bib Name
69 PERL Curdin