Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Ruka Triple, Kuusamo (FIN)

Men’s 10 km C

30 November 2013
CET time
Local time
1st Run : 11:30
1st Run : 12:30
0 files available for download
More information
Jury
TD FIS Mach Petr
Kadykov Georgy
CZE
RUS
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Nordic Opening
Kuusamon Erä-Veikot
Vanttajantie 6 B
FI-93600 Kuusamo
FIN
Phone: +358 8 818 1123,+358 8 818 1122,+358 400 706 433
Email: kev@nordicopening.com
Website: www.nordicopening.com

Podium

1

BAUER Lukas

(CZE)

24:43.6
2
24:46.0
3
24:49.3

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 108 BAUER Lukas 24:43.6  
2 83 ROENNING Eldar 24:46.0  
3 97 JAPAROV Dmitriy 24:49.3  
4 95 GOLBERG Paal 24:51.0  
5 40 SUNDBY Martin Johnsrud 24:56.2  
6 87 BESSMERTNYKH Alexander 25:05.0  
7 27 JESPERSEN Chris Andre 25:08.0  
8 57 VYLEGZHANIN Maxim 25:09.4  
9 69 TSCHARNKE Tim 25:09.6  
10 65 LEGKOV Alexander 25:13.1  
11 54 BELOV Evgeniy 25:19.0  
11 44 NELSON Lars 25:19.0  
13 63 TEICHMANN Axel 25:19.3  
14 93 JAUHOJAERVI Sami 25:19.7  
15 107 CHEBOTKO Nikolay 25:20.2  
16 115 POLTORANIN Alexey 25:21.1  
17 31 MANIFICAT Maurice 25:23.4  
18 105 NORTHUG Petter Jr. 25:26.0  
19 21 GAILLARD Jean Marc 25:26.4  
20 121 HATTESTAD Ola Vigen 25:27.3  
21 112 BABIKOV Ivan 25:28.6  
21 33 HELLNER Marcus 25:28.6  
23 100 SOEDERHIELM Tiio 25:28.7  
24 123 BRANDSDAL Eirik 25:30.2  
25 10 BING Thomas 25:30.8  
25 4 ROETHE Sjur 25:30.8  
27 14 RICHARDSSON Daniel 25:31.2  
28 106 HOFFMAN Noah 25:32.8  
29 109 HALFVARSSON Calle 25:33.1  
30 59 HARVEY Alex 25:33.5  
31 61 RAZYM Ales 25:35.1  
32 113 USTIUGOV Sergey 25:36.6  
33 56 NOUSIAINEN Ville 25:37.7  
34 34 DOTZLER Hannes 25:38.1  
35 29 DI CENTA Giorgio 25:39.3  
36 111 PENTSINEN Anssi 25:39.8  
36 26 KRECZMER Maciej 25:39.8  
38 101 JYLHAE Martti 25:41.0  
39 75 PETTERSEN Oeystein 25:41.3  
39 45 LEHTONEN Lari 25:41.3  
41 36 NOECKLER Dietmar 25:42.7  
42 74 VOLOTKA Denis 25:43.1  
43 41 KUEHNE Andy 25:44.6  
44 38 KARP Algo 25:44.8  
45 32 HEIKKINEN Matti 25:45.5  
46 46 CHERNOUSOV Ilia 25:45.8  
47 55 ANGERER Tobias 25:46.1  
48 91 ERIKSSON Jens 25:47.5  
49 18 SIMILAE Tero 25:49.1  
50 16 YOSHIDA Keishin 25:50.9  
51 124 STAROSTIN Mark 25:51.2  
52 2 SEMENOV Michail 25:52.0  
53 53 LINDBLAD Anton 25:52.6  
54 94 CLARA Roland 25:56.3  
55 81 ONDA Yuichi 25:56.8  
56 116 FREEMAN Kris 25:59.6  
56 13 FILBRICH Jens 25:59.6  
58 43 TAMMJARV Karel 25:59.7  
59 35 PASINI Fabio 26:00.5  
60 17 LENTING Akira 26:04.3  
61 15 BAUMANN Jonas 26:05.4  
62 49 NOVIKOV Sergey 26:06.7  
63 47 REHEMAA Aivar 26:06.8  
64 20 KERSHAW Devon 26:07.0  
65 98 LIVERS Toni 26:07.5  
66 52 MIRANDA Cyril 26:07.6  
67 78 WIBAULT Mathias 26:09.3  
68 22 DOBLER Jonas 26:10.3  
69 66 MAGAL Jiri 26:10.5  
70 11 FISCHER Remo 26:11.4  
71 82 CHECCHI Valerio 26:12.2  
72 48 RANKEL Raido 26:13.9  
73 50 MALYSHEV Alexandr 26:14.3  
74 103 COLOGNA Gianluca 26:16.5  
75 117 PETERSON Teodor 26:18.7  
76 77 NEWELL Andrew 26:19.6  
77 62 KROGH Finn Haagen 26:20.4  
78 60 HAMILTON Simeon 26:20.5  
79 39 HOFER David 26:20.9  
80 8 TSINZOV Veselin 26:21.5  
81 64 STAREGA Maciej 26:22.1  
82 1 JOHANSSON Martin 26:22.2  
83 51 PELLEGRINO Federico 26:23.4  
84 114 ORLANDI Luca 26:27.4  
85 25 HORYNA Ondrej 26:27.5  
86 7 NARUSE Nobu 26:28.0  
87 71 MIYAZAWA Hiroyuki 26:29.7  
88 85 STRANDVALL Matias 26:30.1  
88 67 NORTHUG Tomas 26:30.1  
90 122 BACKSCHEIDER Adrien 26:30.3  
91 19 COCKNEY Jesse 26:31.5  
92 96 BAJCICAK Martin 26:35.8  
93 88 DOLIDOVICH Sergei 26:36.3  
94 73 HEDIGER Jovian 26:38.3  
95 30 CHEREPANOV Sergey 26:39.9  
96 110 LASUTKIN Alexander 26:40.6  
97 72 IVANOU Aliaksei 26:42.5  
98 86 SHTUN Vitaliy 26:49.4  
99 89 LUUSUA Ari 27:00.6  
100 28 MLYNAR Peter 27:11.2  
101 37 GAZUREK Sebastian 27:17.1  
102 70 LIEPINS Arvis 27:18.5  
103 92 SARKKINEN Joonas 27:21.3  
104 3 PEREKHODA Ruslan 27:26.0  
105 12 KOZISEK Dusan 27:26.3  
106 104 SHVIDKIY Oleksiy 27:27.9  
107 6 MALYSHEV Sergey 27:28.2  
108 42 MIKKONEN Juho 27:30.7  
109 58 VALJAS Len 27:31.8  
110 9 ANTOLEC Jan 27:37.2  
111 79 SUN Qinghai 27:41.7  
112 118 STROLIA Vytautas 27:47.9  
113 23 SINNOTT Michael 27:50.9  
114 76 HULGAARD Lasse 28:11.1  
115 80 ZHOU Hu 28:12.1  
116 90 MOELLER Martin 28:15.1  
117 24 XU Wenlong 28:23.3  
118 120 GRIDIN Andrey 28:23.8  
119 68 MOELGAARD Lasse 28:48.4  

Disqualified doping offence

Bib Name
102 DUERR Johannes

Did not start

Bib Name
125 GAFAROV Anton
119 KRIUKOV Nikita
99 KUMMEL Peeter
84 HORCICKA Jiri
5 JAKS Martin