CZENove Mesto (CZE)Team Sprint C - Ladies - World Cup

12 January 2014
Race codex: 2310

Podium

NOR
NOR
(NOR)
20:58.47
FIN
FIN
(FIN)
21:02.27
RUS
RUS
(RUS)
21:03.03

Results

RankBibFIS CodeNameYearCountryTot. TimeFIS Points
114100069NORWAY I NOR20:58.47
2174586FINLAND FIN21:02.27
31774584RUSSIA II RUS21:03.03
418100071RUSSIA I RUS21:24.48
51974612NORWAY II NOR21:25.17
6675805UNITED STATES OF AMERICA USA21:32.65
7274594SLOVENIA SLO21:33.88
81174616SWEDEN II SWE21:38.16
9774593SWITZERLAND SUI21:43.91
10474613FRANCE FRA21:53.34
1116100075SWEDEN I SWESemifinale
1215100070GERMANY I GERSemifinale
13574607CANADA CANSemifinale
1420100073ITALY I ITASemifinale
152174727GERMANY II GERSemifinale
16390966POLAND POLSemifinale
1722102473CZECH REPUBLIC I CZESemifinale
18874728ITALY II ITASemifinale
192491515CHINA CHNSemifinale
201074730CZECH REPUBLIC II CZESemifinale
212374614ESTONIA ESTSemifinale
22974600AUSTRIA AUTSemifinale
231390786CZECH REPUBLIC III CZESemifinale
242574587KAZAKHSTAN KAZSemifinale
251274734CZECH REPUBLIC IV CZESemifinale

NORWAY I

BibName
140FALLA Maiken Caspersen
140OESTBERG Ingvild Flugstad

FINLAND

BibName
10MALVALEHTO Mona-Lisa
10SAARINEN Aino-Kaisa

RUSSIA II

BibName
170SHAPOVALOVA Evgenia
170IVANOVA Julia

RUSSIA I

BibName
180DOTSENKO Anastasia
180MATVEEVA Natalia

NORWAY II

BibName
190HARSEM Kathrine Rolsted
190BRUN-LIE Celine

UNITED STATES OF AMERICA

BibName
60SARGENT Ida
60CALDWELL Sophie

SLOVENIA

BibName
20CEBASEK Alenka
20VISNAR Katja

SWEDEN II

BibName
110JOHANSSON NORGREN Britta
110ERIKSON Hanna

SWITZERLAND

BibName
70GRUBER Bettina
70VAN DER GRAAFF Laurien

FRANCE

BibName
40JEAN Aurore
40AYMONIER Celia

SWEDEN I

BibName
160INGEMARSDOTTER Ida
160NILSSON Stina

GERMANY I

BibName
150KOLB Hanna
150HERRMANN Denise

CANADA

BibName
50JONES Perianne
50GAIAZOVA Daria

ITALY I

BibName
200DE MARTIN TOPRANIN Virginia
200DEBERTOLIS Ilaria

GERMANY II

BibName
210RINGWALD Sandra
210ANGER Lucia

POLAND

BibName
30SZYMANCZAK Agnieszka
30KOWALCZYK Justyna

CZECH REPUBLIC I

BibName
220VRABCOVA - NYVLTOVA Eva
220NOVAKOVA Petra

ITALY II

BibName
80LAURENT Greta
80VUERICH Gaia

CHINA

BibName
240MAN Dandan
240LI Hongxue

CZECH REPUBLIC II

BibName
100GROHOVA Karolina
100MORAVCOVA Klara

ESTONIA

BibName
230PORMEISTER Piret
230OJASTE Triin

AUSTRIA

BibName
90SCHWARZ Nathalie
90MUSCHET Kerstin

CZECH REPUBLIC III

BibName
130HYNCICOVA Petra
130SCHUETZOVA Sandra

KAZAKHSTAN

BibName
250OSSIPOVA Tatyana
250LANCHAKOVA Viktoriya

CZECH REPUBLIC IV

BibName
120KLACLOVA Sarka
120HAJKOVA Eliska

Race Details

Start Time: 11:40

Organisation Information