CZENove Mesto (CZE)Team Sprint C - Men - World Cup

12 January 2014
Race codex: 2312

Podium

RUS
RUS
(RUS)
22:03.89
NOR
NOR
(NOR)
22:04.11
NOR
NOR
(NOR)
22:05.67

Results

RankBibFIS CodeNameYearCountryTot. TimeFIS Points
11100071RUSSIA I RUS22:03.89
218100069NORWAY I NOR22:04.11
3474612NORWAY II NOR22:05.67
45102473CZECH REPUBLIC I CZE22:17.63
52175805UNITED STATES OF AMERICA USA22:18.17
622100070GERMANY I GER22:18.24
79101157SWITZERLAND I SUI22:24.82
88102344FRANCE I FRA22:25.97
920100073ITALY I ITA22:30.36
101774616SWEDEN II SWE22:54.21
1119100075SWEDEN I SWESemifinale
12274584RUSSIA II RUSSemifinale
132674591FINLAND II FINSemifinale
141274727GERMANY II GERSemifinale
1524185888POLAND I POLSemifinale
161174730CZECH REPUBLIC II CZESemifinale
172876685FRANCE II FRASemifinale
186100622AUSTRIA I AUTSemifinale
193174728ITALY II ITASemifinale
2013132612CHINA I CHNSemifinale
212374618SWITZERLAND II SUISemifinale
227100074KAZAKHSTAN I KAZSemifinale
232789540KAZAKHSTAN II KAZSemifinale
241074729SLOVAKIA SVKSemifinale
252990786CZECH REPUBLIC III CZESemifinale
263100072FINLAND I FINSemifinale
273274594SLOVENIA SLOSemifinale
281474734CZECH REPUBLIC IV CZESemifinale
2925101490ESTONIA I ESTSemifinale
3015185887POLAND II POLSemifinale
311674732AUSTRIA II AUTSemifinale
3230101491ESTONIA II ESTSemifinale

RUSSIA I

BibName
10VYLEGZHANIN Maxim
10KRIUKOV Nikita

NORWAY I

BibName
180ROENNING Eldar
180BRANDSDAL Eirik

NORWAY II

BibName
40GOLBERG Paal
40HATTESTAD Ola Vigen

CZECH REPUBLIC I

BibName
50JAKS Martin
50RAZYM Ales

UNITED STATES OF AMERICA

BibName
210HAMILTON Simeon
210NEWELL Andrew

GERMANY I

BibName
220EISENLAUER Sebastian
220WENZL Josef

SWITZERLAND I

BibName
90SCHNIDER Ueli
90COLOGNA Gianluca

FRANCE I

BibName
80JAY Renaud
80MIRANDA Cyril

ITALY I

BibName
200HOFER David
200PELLEGRINO Federico

SWEDEN II

BibName
170HELLNER Marcus
170JOENSSON Emil

SWEDEN I

BibName
190PETERSON Teodor
190PERSSON Simon

RUSSIA II

BibName
20USTIUGOV Sergey
20JAPAROV Dmitriy

FINLAND II

BibName
260LUUSUA Ari
260MIKKONEN Juho

GERMANY II

BibName
120HEUN Daniel
120WOLZ Alexander

POLAND I

BibName
240KRECZMER Maciej
240STAREGA Maciej

CZECH REPUBLIC II

BibName
110HORYNA Ondrej
110KOZISEK Dusan

FRANCE II

BibName
280GAILLARD Cyril
280GROS Baptiste

AUSTRIA I

BibName
60HAUKE Max
60TRITSCHER Bernhard

ITALY II

BibName
310VIERIN Francois
310NIZZI Enrico

CHINA I

BibName
130SUN Qinghai
130XU Wenlong

SWITZERLAND II

BibName
230SCHAAD Roman
230KINDSCHI Joeri

KAZAKHSTAN I

BibName
70VOLOTKA Denis
70CHEBOTKO Nikolay

KAZAKHSTAN II

BibName
270MALYSHEV Alexandr
270KOSHEVOY Yevgeniy

SLOVAKIA

BibName
100BAJCICAK Martin
100MLYNAR Peter

CZECH REPUBLIC III

BibName
290SRAIL Jan
290BARTON Jan

FINLAND I

BibName
30PENTSINEN Anssi
30STRANDVALL Matias

SLOVENIA

BibName
320TRSAN Rok
320GOSTINCAR Luka

CZECH REPUBLIC IV

BibName
140KNOP Petr
140AUGUSTINAK Dusan

ESTONIA I

BibName
250KUMMEL Peeter
250SELLIS Siim

POLAND II

BibName
150ANTOLEC Jan
150GAZUREK Sebastian

AUSTRIA II

BibName
160WURM Harald
160BADER Markus

ESTONIA II

BibName
300EINASTE Kein
300SIMONLATSER Timo

Race Details

Start Time: 11:40

Organisation Information