Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Toblach/Dobbiaco (ITA)

Ladies’ 10 km C

More informations
Jury
TD FIS Ponikvar Uros
Norton Mike
SLO
CAN
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation informations
O.K. fur Sport eventDobbiaco
Ski Club Dobbiaco (BZG2)
Via al Lago, 16
39034 Dobbiaco BZ
ITA
Phone: 39 (0474) 97 60 00
Email: office@worldcup-dobbiaco.it
Website: www.worldcup-dobbiaco.it

Podium

1
26:54.2
2
27:30.9
3
27:37.1

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 40 BJOERGEN Marit 26:54.2  
2 43 JOHAUG Therese 27:30.9 +36.7
3 36 KALLA Charlotte 27:37.1 +42.9
4 38 WENG Heidi 27:39.0 +44.8
5 41 KOWALCZYK Justyna 27:41.4 +47.2
6 39 NISKANEN Kerttu 27:48.0 +53.8
7 42 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 27:50.1 +55.9
8 33 STEIRA Kristin Stoermer 27:55.8 +1:01.6
9 34 SAARINEN Aino-Kaisa 28:07.8 +1:13.6
10 24 BOEHLER Stefanie 28:23.6 +1:29.4
11 32 STEPHEN Elizabeth 28:26.8 +1:32.6
12 31 ISHIDA Masako 28:28.2 +1:34.0
13 11 HARSEM Kathrine Rolsted 28:36.0 +1:41.8
14 18 FESSEL Nicole 28:37.7 +1:43.5
15 27 RANDALL Kikkan 28:39.4 +1:45.2
16 26 NYSTAD Claudia 28:40.4 +1:46.2
17 21 BJORNSEN Sadie 28:42.6 +1:48.4
18 23 JEAN Aurore 28:46.9 +1:52.7
19 6 JOHANSSON NORGREN Britta 28:47.6 +1:53.4
20 51 SARGENT Ida 28:48.5 +1:54.3
21 2 IKSANOVA Alija 28:49.6 +1:55.4
22 12 BROOKS Holly 28:54.6 +2:00.4
23 14 PILLER Marina 28:58.4 +2:04.2
24 22 SMUTNA Katerina 28:58.5 +2:04.3
25 9 BROCARD Elisa 28:58.8 +2:04.6
26 25 OESTBERG Ingvild Flugstad 29:00.9 +2:06.7
27 29 LINDBORG Sara 29:01.0 +2:06.8
28 17 HAAG Anna 29:05.3 +2:11.1
29 16 GUSCHINA Mariya 29:11.3 +2:17.1
30 20 HUGUE Coraline 29:12.3 +2:18.1
31 30 ZELLER Katrin 29:13.4 +2:19.2
32 28 ROPONEN Riitta-Liisa 29:13.7 +2:19.5
33 19 WIKEN Emma 29:17.9 +2:23.7
34 5 MEDVEDEVA Polina 29:28.2 +2:34.0
35 4 PELLEGRINI Sara 29:30.8 +2:36.6
36 44 KOLOMINA Yelena 29:34.4 +2:40.2
37 46 KOROSTELEVA Natalia 29:47.8 +2:53.6
38 1 DE MARTIN TOPRANIN Virginia 29:50.9 +2:56.7
39 49 GRUBER Bettina 29:56.2 +3:02.0
40 48 NISHIKAWA Emily 30:06.8 +3:12.6
41 10 CEBASEK Alenka 30:11.1 +3:16.9
42 7 ORGUE Laura 30:14.0 +3:19.8
43 13 NIKOLAEVA Svetlana 30:15.3 +3:21.1
44 15 TIKHONOVA Yulia 30:17.3 +3:23.1
45 3 GREGG Caitlin 30:28.8 +3:34.6
46 8 JEZERSEK Barbara 30:35.4 +3:41.2
47 47 OSSIPOVA Tatyana 30:42.3 +3:48.1
48 50 LANCHAKOVA Viktoriya 30:46.1 +3:51.9
49 54 HUGHES Fiona-Elizabeth 32:04.2 +5:10.0
50 52 MALEC Vedrana 34:44.5 +7:50.3

Did not start

Bib Name
53 MUSGRAVE Rosamund
45 MATROSSOVA Marina
37 LAHTEENMAKI Krista
35 KYLLOENEN Anne