Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Drammen (NOR)

Ladies’ SP C Qual

5 March 2014
No start times information yet
More informations
Jury
TD FIS Mapelli Marco
Zipfel Georg
ITA
GER
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation informations
FIS World Cup Drammen
PB 9135
3006 Drammen
NOR
Phone: 0047 32264207
Email: entry@worldcupdrammen.no
Website: www.worldcupdrammen.no

Podium

1
2
2:54.97
3

VISNAR Katja

(SLO)

2:56.32

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 16 OESTBERG Ingvild Flugstad 2:54.40  
2 22 BJOERGEN Marit 2:54.97 +0.57
3 12 VISNAR Katja 2:56.32 +1.92
4 25 MALVALEHTO Mona-Lisa 2:57.17 +2.77
5 7 HERRMANN Denise 2:57.53 +3.13
6 33 LAHTEENMAKI Krista 2:57.76 +3.36
7 36 PAJALA Magdalena 2:57.86 +3.46
8 28 FALK Hanna 2:58.09 +3.69
9 9 SAARINEN Aino-Kaisa 2:58.14 +3.74
10 19 SHAPOVALOVA Evgenia 2:58.15 +3.75
11 31 NISKANEN Kerttu 2:58.84 +4.44
12 1 HARSEM Kathrine Rolsted 2:58.92 +4.52
13 26 FALLA Maiken Caspersen 2:59.03 +4.63
14 27 KYLLOENEN Anne 2:59.33 +4.93
15 24 VAN DER GRAAFF Laurien 2:59.56 +5.16
16 20 NILSSON Stina 2:59.71 +5.31
17 8 RANDALL Kikkan 3:00.00 +5.60
18 15 RINGWALD Sandra 3:00.17 +5.77
19 6 LAURENT Greta 3:00.38 +5.98
20 11 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 3:00.42 +6.02
21 32 BJORNSEN Sadie 3:00.55 +6.15
22 38 JEAN Aurore 3:00.68 +6.28
23 18 FABJAN Vesna 3:00.76 +6.36
24 48 EIDE Mari 3:00.77 +6.37
25 29 OEBERG Jennie 3:00.88 +6.48
26 30 CEBASEK Alenka 3:01.85 +7.45
27 42 JONES Perianne 3:01.89 +7.49
28 3 JOHAUG Therese 3:02.20 +7.80
29 35 DOTSENKO Anastasia 3:02.35 +7.95
30 46 BELORUKOVA Yulia 3:02.61 +8.21
31 23 BRUN-LIE Celine 3:02.65 +8.25
31 21 ANGER Lucia 3:02.65 +8.25
33 2 INGEMARSDOTTER Ida 3:02.67 +8.27
34 41 SMUTNA Katerina 3:03.20 +8.80
35 37 SARGENT Ida 3:03.55 +9.15
36 4 MATVEEVA Natalia 3:03.63 +9.23
37 13 CALDWELL Sophie 3:03.84 +9.44
38 43 SUNDIN Marika 3:03.89 +9.49
39 39 FESSEL Nicole 3:04.35 +9.95
40 50 KRISTOFFERSEN Marthe 3:04.36 +9.96
41 44 GROENVOLL Maria Nysted 3:04.67 +10.27
42 34 KOROSTELEVA Natalia 3:04.79 +10.39
43 40 GJEITNES Kari Vikhagen 3:05.31 +10.91
44 61 JEZERSEK Barbara 3:05.63 +11.23
45 54 NEPRYAEVA Natalia 3:05.79 +11.39
46 17 VUERICH Gaia 3:05.91 +11.51
47 52 KVAALE Barbro 3:08.03 +13.63
48 47 BROOKS Holly 3:08.27 +13.87
49 45 GRUBER Bettina 3:08.30 +13.90
50 60 GRANRUD Britt Thorshaug 3:09.13 +14.73
51 59 BENDER Jennie 3:09.83 +15.43
52 51 PORMEISTER Piret 3:09.93 +15.53
53 49 ZHAMBALOVA Alisa 3:10.09 +15.69
54 57 STAVER Tuva Toftdahl 3:10.58 +16.18
55 14 JASKOWIEC Sylwia 3:11.22 +16.82
56 56 LANDHEIM Hilde Losgaard 3:11.23 +16.83
57 62 FORNES Trude Nonstad 3:11.68 +17.28
58 55 DUPONT Andrea 3:15.64 +21.24
59 58 MYRSETH Merete 3:17.30 +22.90
60 53 MUSGRAVE Rosamund 3:17.89 +23.49
61 63 HUGHES Fiona-Elizabeth 3:26.42 +32.02

Did not start

Bib Name
10 KOLB Hanna
5 WENG Heidi