Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Drammen (NOR)

Men’s SP C Qual

5 March 2014
No start times information yet
More information
Organisation information
FIS World Cup Drammen
PB 9135
3006 Drammen
NOR
Phone: 0047 32264207
Email: entry@worldcupdrammen.no
Website: www.worldcupdrammen.no

Podium

1
2:34.45
2
2:34.56
3
2:34.63

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 35 PANZHINSKIY Alexander 2:34.45  
2 4 GAFAROV Anton 2:34.56  
3 7 KRIUKOV Nikita 2:34.63  
4 19 HATTESTAD Ola Vigen 2:34.71  
5 28 FOSSLI Sondre Turvoll 2:34.88  
6 33 STRANDVALL Matias 2:34.94  
7 20 GOLBERG Paal 2:35.05  
8 18 JOENSSON Emil 2:35.21  
9 45 NYENG Emil 2:35.45  
10 2 HALFVARSSON Calle 2:35.67  
11 1 PETUKHOV Alexey 2:35.79  
12 23 COLOGNA Gianluca 2:35.90  
13 10 BRANDSDAL Eirik 2:36.01  
14 30 EDIN Johan 2:36.01  
15 17 PETERSON Teodor 2:36.37  
16 21 WENZL Josef 2:36.45  
17 27 PENTSINEN Anssi 2:36.74  
18 24 KROGH Finn Haagen 2:37.02  
19 14 USTIUGOV Sergey 2:37.03  
20 9 EISENLAUER Sebastian 2:37.18  
21 53 RASTELLI Maicol 2:37.21  
22 6 NEWELL Andrew 2:37.43  
23 13 PELLEGRINO Federico 2:37.54  
24 50 KARLSSON Anton 2:38.03  
25 11 TSCHARNKE Tim 2:38.16  
26 38 LINDBLAD Anton 2:38.17  
27 67 METZ Lennart 2:38.40  
28 8 HARVEY Alex 2:38.42  
29 49 NILSEN Vegard Bjerkreim 2:38.66  
30 56 KETELAE Toni 2:38.69  
31 25 HAMILTON Simeon 2:38.92  
31 12 STAREGA Maciej 2:38.92  
33 43 QUICKLUND Carl 2:38.95  
34 40 VALJAS Len 2:39.06  
35 59 BYGGLAND Aanund Lid 2:39.42  
35 36 KUMMEL Peeter 2:39.42  
37 58 BAKKEN Timo Andre 2:39.50  
38 48 AUNE Paal Troean 2:39.51  
39 39 SKAR Sindre Bjoernestad 2:39.65  
40 15 JYLHAE Martti 2:39.95  
41 26 GROS Baptiste 2:40.42  
42 46 MIYAZAWA Hiroyuki 2:40.59  
43 3 GLOEERSEN Anders 2:40.85  
44 57 SCHNIDER Ueli 2:41.29  
45 16 HEDIGER Jovian 2:41.37  
46 47 RANKEL Raido 2:41.46  
47 66 EINASTE Kein 2:41.69  
48 65 ROETHE Sjur 2:41.88  
49 32 RAZYM Ales 2:41.99  
50 51 BJORNSEN Erik 2:42.03  
51 37 LUUSUA Ari 2:42.06  
52 29 MUSGRAVE Andrew 2:42.24  
53 42 KERSHAW Devon 2:42.51  
54 34 NORTHUG Tomas 2:42.62  
55 41 PETTERSEN Oeystein 2:42.89  
56 54 BAKKENE Eivind 2:43.10  
57 60 PALM Sindre Odberg 2:43.35  
58 70 GAZUREK Sebastian 2:43.58  
59 68 HANNEMAN Reese 2:44.25  
60 31 JAY Renaud 2:44.26  
61 63 JAKS Martin 2:44.52  
62 62 WOLZ Alexander 2:44.97  
63 61 SCOLA Fulvio 2:45.27  
64 22 MORILOV Nikolay 2:45.62  
65 55 IVERSEN Emil 2:45.78  
66 69 NYGAARD Andreas 2:45.79  
67 64 ELLEFSON Sylvan 2:47.72  
68 52 BELLINGHAM Phillip 2:52.12  
69 71 WATSON Callum 2:58.36  
70 72 STANDEN Alexander 3:00.98  

Disqualified

Bib Name
44 SELLIS Siim
5 KINDSCHI Joeri