Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
More information
Organisation information
FIS World Cup Nordic Holmenkollen
Skiforeningen
Kongeveien 5
0787 Oslo
NOR
Phone: 0047 22923200
Email: team@holmenkollen.com
Website: www.holmenkollen-worldcup.no

Podium

1
2:07:29.5
2
2:07:37.7
3
2:07:44.0

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 5 RICHARDSSON Daniel 2:07:29.5  
2 1 SUNDBY Martin Johnsrud 2:07:37.7  
3 2 LEGKOV Alexander 2:07:44.0  
4 26 NISKANEN Iivo 2:08:51.8  
5 20 NELSON Lars 2:09:24.8  
6 16 ROENNING Eldar 2:09:25.7  
7 7 JAPAROV Dmitriy 2:09:43.6  
8 14 BAUER Lukas 2:09:49.5  
9 9 VOLZHENTSEV Stanislav 2:10:00.8  
10 24 OESTENSEN Simen Haakon 2:10:42.1  
11 33 GLAVATSKIKH Konstantin 2:11:00.2  
12 35 KHOKHRYAKOV Nikolay 2:11:13.6  
13 38 JOHANSSON Martin 2:11:20.7  
14 3 HARVEY Alex 2:11:25.7  
15 10 JAUHOJAERVI Sami 2:11:49.1  
16 56 KARP Algo 2:12:02.5  
17 6 GOLBERG Paal 2:12:16.0  
18 32 YOSHIDA Keishin 2:12:17.7  
19 30 LEHTONEN Lari 2:12:19.9  
20 23 TURYSHEV Sergey 2:12:59.5  
21 27 UTKIN Alexander 2:13:34.0  
22 4 ROETHE Sjur 2:13:34.6  
23 17 ELIASSEN Petter 2:13:40.7  
24 57 PETTERSEN Oeystein 2:13:54.8  
25 51 ERIKSSON Jens 2:13:59.5  
26 28 PELLEGRIN Mattia 2:14:15.0  
27 59 FJELD Oeyvind Moen 2:14:16.6  
28 61 SKAR Sindre Bjoernestad 2:14:17.3  
29 21 HOFFMAN Noah 2:14:30.1  
30 25 BESSMERTNYKH Alexander 2:14:35.3  
31 29 SVEEN Simen Andreas 2:14:36.8  
32 13 TSCHARNKE Tim 2:15:08.2  
33 43 RUNDGREEN Mathias 2:15:16.0  
34 53 RAZYM Ales 2:15:17.6  
35 34 SEMENOV Michail 2:16:39.1  
36 31 SHAKIRZIANOV Raul 2:16:39.6  
37 50 HOLUND Hans Christer 2:16:53.8  
38 45 BAJCICAK Martin 2:16:56.5  
39 12 BING Thomas 2:17:16.4  
40 62 ANDERSSON Simon 2:17:18.8  
41 54 NYENGET Martin Loewstroem 2:18:21.5  
42 68 TAMMJARV Karel 2:18:22.4  
43 65 PETTERSEN Morten Harjo 2:18:30.4  
44 19 FILBRICH Jens 2:18:30.7  
45 18 ANGERER Tobias 2:18:30.9  
46 48 BAUMANN Jonas 2:18:54.1  
47 22 NOECKLER Dietmar 2:18:58.7  
48 55 SCHNIDER Ueli 2:19:48.4  
49 58 STOCK Daniel 2:19:58.0  
50 52 LENTING Akira 2:20:17.8  
51 42 BJORNSEN Erik 2:20:39.4  
52 66 KOLSTAD Jonas Austmo 2:21:20.8  
53 46 MUSGRAVE Andrew 2:21:50.4  
54 72 HAMILTON Simeon 2:22:03.3  
55 37 NOTZ Florian 2:22:24.9  
56 69 HANNEMAN Reese 2:23:02.1  
57 36 DOBLER Jonas 2:23:51.0  
58 47 RASTELLI Maicol 2:25:12.3  
59 63 LORENTSEN Eirik 2:26:23.9  
60 67 MIYAZAWA Hiroyuki 2:26:24.1  

Did not start

Bib Name
39 HELGESTAD Daniel Myrmael
44 USTIUGOV Sergey

Did not finish

Bib Name
8 TOENSETH Didrik
11 KERSHAW Devon
15 COLOGNA Dario
40 ELLEFSON Sylvan
41 NOUSIAINEN Ville
49 KILLICK Graeme
60 NEWELL Andrew
64 RENNEMO Kristian Tettli
70 WATSON Callum
71 BELLINGHAM Phillip
Event’s races to see