Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Oslo (NOR)

Ladies’ 30 km C Mst

More information
Jury
TD FIS Lickert Karl-Heinz
Berglund Mattias
GER
SWE
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
FIS World Cup Nordic Holmenkollen
Skiforeningen
Kongeveien 5
0787 Oslo
NOR
Phone: 0047 22923200
Email: team@holmenkollen.com
Website: www.holmenkollen-worldcup.no

Podium

1
1:20:55.7
2
1:22:36.9
3
1:23:21.5

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 2 BJOERGEN Marit 1:20:55.7  
2 1 JOHAUG Therese 1:22:36.9 +1:41.2
3 6 NISKANEN Kerttu 1:23:21.5 +2:25.8
4 5 KALLA Charlotte 1:23:42.3 +2:46.6
5 8 SAARINEN Aino-Kaisa 1:24:04.6 +3:08.9
6 19 WIKEN Emma 1:24:13.5 +3:17.8
7 12 VRABCOVA - NYVLTOVA Eva 1:24:48.9 +3:53.2
8 11 STEIRA Kristin Stoermer 1:24:50.6 +3:54.9
9 35 BLECKUR Sofia 1:24:58.9 +4:03.2
10 7 LAHTEENMAKI Krista 1:25:04.9 +4:09.2
11 9 TCHEKALEVA Yulia 1:25:07.6 +4:11.9
12 15 RANDALL Kikkan 1:25:13.4 +4:17.7
13 4 WENG Heidi 1:25:23.1 +4:27.4
14 21 BJORNSEN Sadie 1:25:23.5 +4:27.8
15 18 OESTBERG Ingvild Flugstad 1:25:23.6 +4:27.9
16 23 HAGEN Martine Ek 1:25:23.8 +4:28.1
17 28 KRISTOFFERSEN Marthe 1:25:26.6 +4:30.9
18 41 STAVER Tuva Toftdahl 1:25:40.7 +4:45.0
19 14 ISHIDA Masako 1:26:01.7 +5:06.0
20 33 STADLOBER Teresa 1:26:27.3 +5:31.6
21 26 FESSEL Nicole 1:26:59.4 +6:03.7
22 10 KYLLOENEN Anne 1:27:01.1 +6:05.4
23 42 MONONEN Laura 1:27:05.8 +6:10.1
24 37 ORGUE Laura 1:27:13.5 +6:17.8
25 45 FALLA Maiken Caspersen 1:27:57.4 +7:01.7
26 24 RYDQVIST Maria 1:27:58.5 +7:02.8
27 16 BOEHLER Stefanie 1:28:03.4 +7:07.7
28 17 LINDBORG Sara 1:28:30.2 +7:34.5
29 34 PILLER Marina 1:28:42.0 +7:46.3
30 30 ZHUKOVA Natalia 1:28:44.5 +7:48.8
31 48 DOTSENKO Anastasia 1:29:03.4 +8:07.7
32 13 STEPHEN Elizabeth 1:29:25.9 +8:30.2
33 27 HARSEM Kathrine Rolsted 1:29:32.9 +8:37.2
34 50 PAJALA Magdalena 1:29:32.9 +8:37.2
35 43 CALDWELL Sophie 1:29:43.8 +8:48.1
36 31 RINGWALD Sandra 1:30:16.2 +9:20.5
37 47 GJEITNES Kari Vikhagen 1:30:32.2 +9:36.5
38 54 KUBINSKA Kornelia 1:31:03.6 +10:07.9
39 40 GREGG Caitlin 1:31:11.0 +10:15.3
40 46 IKSANOVA Alija 1:31:24.6 +10:28.9
41 52 BRUN-LIE Celine 1:31:29.9 +10:34.2
42 53 SARGENT Ida 1:32:04.2 +11:08.5
43 44 SLIND Silje Oeyre 1:32:17.4 +11:21.7
44 22 KHAZOVA Irina 1:33:06.7 +12:11.0
45 38 ZHAMBALOVA Alisa 1:33:40.4 +12:44.7
46 55 KVAALE Barbro 1:33:42.9 +12:47.2
47 39 CEBASEK Alenka 1:34:06.8 +13:11.1
48 36 SLIND Astrid Oeyre 1:35:40.1 +14:44.4
49 49 EIDE Mari 1:35:40.6 +14:44.9
50 57 HUGHES Fiona-Elizabeth 1:39:54.8 +18:59.1
51 56 JEVNE Karianne 1:40:21.8 +19:26.1

Did not start

Bib Name
59 DUPONT Andrea
58 BENDER Jennie
51 NAKSTAD Maria Stroem
29 AGREITER Debora

Did not finish

Bib Name
32 JEZERSEK Barbara
25 SHEVCHENKO Valentina
20 SMUTNA Katerina
3 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt
Event’s races to see