Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
Jury
TD FIS Peets Robert
Jons Tomas
EST
SWE
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
WSRO-Skisport GmbH
OK
Crawinklerstrasse 1
D-98559 Oberhof
GER
Phone: 49 (36842) 5220
Email: wettkampf@weltcup-oberhof.de
Website: www.weltcup-oberhof.de

Podium

1
6:34.4
3
6:41.4

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 65 BJOERGEN Marit 6:34.4  
2 57 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 6:36.3 +1.9
3 67 JASKOWIEC Sylwia 6:41.4 +7.0
4 59 HERRMANN Denise 6:42.8 +8.4
5 33 DIGGINS Jessica 6:43.6 +9.2
6 53 KYLLOENEN Anne 6:43.9 +9.5
7 37 SAARINEN Aino-Kaisa 6:44.1 +9.7
8 6 CEBASEK Alenka 6:45.1 +10.7
9 54 CALDWELL Sophie 6:46.2 +11.8
10 45 NISKANEN Kerttu 6:46.4 +12.0
11 61 JOHAUG Therese 6:47.5 +13.1
12 31 VRABCOVA - NYVLTOVA Eva 6:49.4 +15.0
13 51 OESTBERG Ingvild Flugstad 6:49.9 +15.5
14 55 WENG Heidi 6:50.2 +15.8
15 27 ROPONEN Riitta-Liisa 6:50.3 +15.9
16 49 LAHTEENMAKI Krista 6:53.5 +19.1
17 25 HUGUE Coraline 6:54.2 +19.8
17 24 ZELLER Katrin 6:54.2 +19.8
19 69 NYSTAD Claudia 6:54.8 +20.4
20 4 AYMONIER Celia 6:55.4 +21.0
21 22 BROOKS Holly 6:55.8 +21.4
22 16 FAIVRE PICON Anouk 6:55.9 +21.5
23 52 BROCARD Elisa 6:56.7 +22.3
24 47 STEIRA Kristin Stoermer 6:57.1 +22.7
25 40 LINDBORG Sara 6:57.2 +22.8
26 26 FESSEL Nicole 6:57.6 +23.2
27 44 ANGER Lucia 6:57.8 +23.4
27 39 SKOFTERUD Vibeke W 6:57.8 +23.4
27 17 JEAN Aurore 6:57.8 +23.4
30 64 BOEHLER Stefanie 6:58.1 +23.7
31 77 VUERICH Gaia 6:58.7 +24.3
31 21 SARASOJA-LILJA Riikka 6:58.7 +24.3
33 35 SMUTNA Katerina 6:58.9 +24.5
34 28 STEPHEN Elizabeth 6:59.5 +25.1
35 38 SETTLIN Evelina 7:00.4 +26.0
36 79 VAN DER GRAAFF Laurien 7:00.6 +26.2
37 34 GAIAZOVA Daria 7:01.3 +26.9
38 5 MEDVEDEVA Polina 7:01.4 +27.0
39 71 KOLB Hanna 7:01.5 +27.1
39 42 MACIUSZEK Paulina 7:01.5 +27.1
39 29 SACHENBACHER-STEHLE Evi 7:01.5 +27.1
42 74 RYDQVIST Maria 7:01.6 +27.2
42 13 HAAG Anna 7:01.6 +27.2
44 66 NOVAKOVA Petra 7:02.3 +27.9
45 46 SCHWARZ Nathalie 7:02.6 +28.2
46 12 PILLER Marina 7:02.8 +28.4
47 78 JONES Perianne 7:03.2 +28.8
48 2 DEBERTOLIS Ilaria 7:03.3 +28.9
49 60 SVAN Julia 7:04.0 +29.6
50 23 WIKEN Emma 7:04.2 +29.8
51 11 RINGWALD Sandra 7:04.4 +30.0
52 58 JEZERSEK Barbara 7:05.2 +30.8
53 3 MONONEN Laura 7:05.4 +31.0
54 56 SCARDONI Lucia 7:06.4 +32.0
55 72 ERIKSON Hanna 7:06.5 +32.1
56 10 STADLOBER Teresa 7:08.0 +33.6
57 50 ERMOSHINA Polina 7:08.7 +34.3
58 15 KUZIUKOVA Olga 7:08.8 +34.4
59 1 DE MARTIN TOPRANIN Virginia 7:10.8 +36.4
60 19 GUSCHINA Mariya 7:11.6 +37.2
60 14 KHAZOVA Irina 7:11.6 +37.2
62 18 AGREITER Debora 7:13.3 +38.9
63 62 BELGER Julia 7:13.6 +39.2
64 32 LI Hongxue 7:13.9 +39.5
65 75 TANYGINA Alevtina 7:14.1 +39.7
66 41 ISHIDA Masako 7:14.2 +39.8
67 70 GROHOVA Karolina 7:15.0 +40.6
68 43 IVANOVA Julia 7:15.4 +41.0
69 8 CARL Victoria 7:15.5 +41.1
70 36 MANNIMA Tatjana 7:16.7 +42.3
71 20 SHEVCHENKO Valentina 7:17.1 +42.7
72 30 KUBINSKA Kornelia 7:18.1 +43.7
73 68 MAN Dandan 7:20.0 +45.6
74 80 LAURENT Greta 7:22.6 +48.2
75 7 SHAIDUROVA Larisa 7:25.5 +51.1
76 9 TIKHONOVA Yulia 7:28.8 +54.4
77 76 MUSGRAVE Rosamund 7:30.3 +55.9
78 73 CHI Chunxue 7:42.1 +1:07.7

Did not start

Bib Name
63 KOWALCZYK Justyna
48 SLONOVA Anastasia