Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Oberhof (GER)

Men’s SP F Qual

29 December 2013
No start times information yet
More information
Jury
TD FIS Peets Robert
Jons Tomas
EST
SWE
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
WSRO-Skisport GmbH
OK
Crawinklerstrasse 1
D-98559 Oberhof
GER
Phone: 49 (36842) 5220
Email: wettkampf@weltcup-oberhof.de
Website: www.weltcup-oberhof.de

Podium

1

HARVEY Alex

(CAN)

2:49.76
2
2:52.10
3

RAZYM Ales

(CZE)

2:52.15

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 16 HARVEY Alex 2:49.76  
2 3 ERIKSSON Jens 2:52.10 +2.34
3 18 RAZYM Ales 2:52.15 +2.39
4 5 LEGKOV Alexander 2:52.17 +2.41
5 1 HALFVARSSON Calle 2:52.84 +3.08
6 14 NORTHUG Petter Jr. 2:53.16 +3.40
7 13 MUSGRAVE Andrew 2:53.28 +3.52
8 7 NOUSIAINEN Ville 2:54.13 +4.37
9 89 TAMBORNINO Eligius 2:54.18 +4.42
10 9 KERSHAW Devon 2:54.45 +4.69
11 24 TRITSCHER Bernhard 2:55.15 +5.39
12 21 NEWELL Andrew 2:55.92 +6.16
13 86 PELLEGRINO Federico 2:56.02 +6.26
14 80 EISENLAUER Sebastian 2:56.03 +6.27
15 2 BELOV Evgeniy 2:56.42 +6.66
16 17 MANIFICAT Maurice 2:56.52 +6.76
17 10 DUVILLARD Robin 2:56.69 +6.93
18 27 KROGH Finn Haagen 2:56.75 +6.99
19 56 TSCHARNKE Tim 2:57.09 +7.33
20 102 WENZL Josef 2:57.10 +7.34
21 11 POLTORANIN Alexey 2:57.14 +7.38
22 6 LEHTONEN Lari 2:57.20 +7.44
23 23 CHERNOUSOV Ilia 2:58.52 +8.76
24 50 DOBLER Jonas 2:58.61 +8.85
25 77 QUICKLUND Carl 2:58.90 +9.14
26 4 SUNDBY Martin Johnsrud 2:59.10 +9.34
27 87 COLOGNA Gianluca 2:59.20 +9.44
28 90 KINDSCHI Joeri 2:59.56 +9.80
29 12 JESPERSEN Chris 2:59.57 +9.81
30 70 STAREGA Maciej 2:59.91 +10.15
31 37 BING Thomas 3:00.22 +10.46
32 26 LARKOV Andrey 3:00.48 +10.72
33 20 REHEMAA Aivar 3:00.82 +11.06
34 65 RANKEL Raido 3:00.84 +11.08
35 42 HAMILTON Simeon 3:00.90 +11.14
36 58 GJERDALEN Tord Asle 3:01.04 +11.28
37 47 TOENSETH Didrik 3:01.11 +11.35
38 44 WURM Harald 3:01.24 +11.48
39 63 PENTSINEN Anssi 3:01.83 +12.07
40 67 DOTZLER Hannes 3:02.00 +12.24
41 34 KUEHNE Andy 3:02.08 +12.32
42 75 NIZZI Enrico 3:02.27 +12.51
43 8 JAKS Martin 3:02.35 +12.59
44 15 PERRILLAT BOITEUX Ivan 3:02.37 +12.61
45 55 ROETHE Sjur 3:02.50 +12.74
46 33 TEICHMANN Axel 3:02.62 +12.86
47 69 GOERING Franz 3:02.73 +12.97
48 32 DYRHAUG Niklas 3:03.20 +13.44
49 88 YOUNG Andrew 3:03.31 +13.55
50 19 ANGERER Tobias 3:03.43 +13.67
51 91 KLAVZAR Bostjan 3:03.80 +14.04
52 62 KOZISEK Dusan 3:04.21 +14.45
53 95 RAGOZIN Roman 3:04.24 +14.48
54 59 VOLZHENTSEV Stanislav 3:04.30 +14.54
55 79 TURYSHEV Sergey 3:04.37 +14.61
56 64 TAMMJARV Karel 3:04.51 +14.75
57 38 BAUMANN Jonas 3:04.92 +15.16
58 73 ERIKSSON Gustav 3:04.93 +15.17
59 106 SUN Qinghai 3:05.01 +15.25
60 48 JOHANSSON Martin 3:05.06 +15.30
61 92 MLYNAR Peter 3:05.37 +15.61
62 98 DE FABIANI Francesco 3:05.72 +15.96
63 25 RICHARDSSON Daniel 3:05.75 +15.99
64 22 WIBAULT Mathias 3:05.89 +16.13
65 54 NOECKLER Dietmar 3:06.10 +16.34
66 39 UTKIN Alexander 3:06.34 +16.58
67 30 SOEDERGREN Anders 3:06.35 +16.59
68 45 PERL Curdin 3:06.59 +16.83
69 99 BELLINGHAM Phillip 3:06.69 +16.93
70 49 HOFER David 3:06.93 +17.17
71 71 WICK Thomas 3:07.16 +17.40
72 81 PASINI Fabio 3:07.17 +17.41
73 68 HORYNA Ondrej 3:07.28 +17.52
74 52 GLAVATSKIKH Konstantin 3:07.49 +17.73
75 40 SEMENOV Michail 3:07.67 +17.91
76 72 LASUTKIN Alexander 3:07.77 +18.01
77 36 FISCHER Remo 3:08.12 +18.36
78 83 RASTELLI Maicol 3:08.61 +18.85
79 94 ANTOLEC Jan 3:09.07 +19.31
79 35 BACKSCHEIDER Adrien 3:09.07 +19.31
81 96 MOELLER Martin 3:09.10 +19.34
82 41 GAILLARD Jean Marc 3:09.79 +20.03
83 61 DI CENTA Giorgio 3:09.80 +20.04
84 101 IVANOU Aliaksei 3:10.56 +20.80
85 93 KARP Algo 3:10.84 +21.08
86 31 HEIKKINEN Matti 3:10.99 +21.23
87 43 FILBRICH Jens 3:11.07 +21.31
88 57 GULLO Giovanni 3:11.57 +21.81
89 28 JAUHOJAERVI Sami 3:11.70 +21.94
90 53 LIVERS Toni 3:12.39 +22.63
91 76 MORIGGL Thomas 3:12.64 +22.88
92 97 GAZUREK Sebastian 3:13.25 +23.49
93 60 BAUER Lukas 3:13.51 +23.75
94 82 HOFFMAN Noah 3:14.46 +24.70
95 78 YOSHIDA Keishin 3:14.63 +24.87
96 51 DOLIDOVICH Sergei 3:14.75 +24.99
97 105 SEDOV Petr 3:15.08 +25.32
98 84 PELLEGRIN Mattia 3:15.57 +25.81
99 103 XU Wenlong 3:16.23 +26.47
100 29 BABIKOV Ivan 3:16.37 +26.61
101 74 BAJCICAK Martin 3:16.44 +26.68
102 104 ZHOU Hu 3:17.37 +27.61
103 85 MAGAL Jiri 3:21.37 +31.61
104 100 MOELGAARD Lasse 3:24.37 +34.61

Disqualified doping offence

Bib Name
46 DUERR Johannes

Did not start

Bib Name
66 PEIFFER Arnd