Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
Jury
TD FIS Lickert Karl-Heinz
Heinzer Bruno
GER
SUI
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
O.K. fur Sport event Dobbiaco
Ski Club Toblach (BZG2)
Via Conte Kunigl, 5ù
39034 Dobbiaco BZ
ITA
Phone: 39 (0474) 97 60 00
Email: office@worldcup-dobbiaco.it
Website: www.worldcup-dobbiaco.it

Podium

1
2
38:09.0
3
38:42.5

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 1 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 37:30.3  
2 4 JOHAUG Therese 38:09.0 +6.0
3 6 KYLLOENEN Anne 38:42.5 +16.5
4 3 NISKANEN Kerttu 38:52.8 +45.7
5 12 LAHTEENMAKI Krista 39:02.0 +12.0
6 10 VRABCOVA - NYVLTOVA Eva 39:02.0 +8.2
7 11 JEAN Aurore 39:02.3 +9.4
8 8 WENG Heidi 39:02.6 +22.9
9 5 SAARINEN Aino-Kaisa 39:49.5 +1:25.2
10 24 LINDBORG Sara 39:50.9 +13.7
11 18 STEIRA Kristin Stoermer 39:54.9 +1.7
12 22 STEPHEN Elizabeth 39:55.3 +7.0
13 21 DIGGINS Jessica 39:58.6 +1.9
14 15 KUZIUKOVA Olga 40:06.6 +23.6
15 19 HAAG Anna 40:07.1 +6.8
16 17 ROPONEN Riitta-Liisa 40:33.5 +40.0
17 13 ZELLER Katrin 40:33.6 +58.2
18 29 ISHIDA Masako 40:47.3 +23.2
19 31 SHEVCHENKO Valentina 40:47.5 +21.6
20 23 WIKEN Emma 40:52.9 +49.8
21 20 SMUTNA Katerina 40:54.2 +53.9
22 34 MACIUSZEK Paulina 40:57.4 +24.8
23 14 BOEHLER Stefanie 41:14.6 +1:33.9
24 37 BROCARD Elisa 41:17.2 +35.2
25 27 PILLER Marina 41:20.3 +1:00.8
26 44 HUGUE Coraline 41:26.7 +6.3
27 48 RYDQVIST Maria 41:27.3 +0.3
28 39 FAIVRE PICON Anouk 41:28.5 +32.6
29 25 AYMONIER Celia 41:28.9 +1:20.2
30 41 JEZERSEK Barbara 41:30.2 +22.0
31 49 KHAZOVA Irina 41:30.3 +2.3
32 52 AGREITER Debora 41:36.9 +0.3
33 35 NYSTAD Claudia 41:40.3 +1:00.3
34 30 MEDVEDEVA Polina 41:40.9 +1:16.0
35 56 DEBERTOLIS Ilaria 41:54.0 +1.6
36 54 NOVAKOVA Petra 42:06.9 +16.5
37 45 STADLOBER Teresa 42:14.6 +53.5
38 38 DE MARTIN TOPRANIN Virginia 42:30.1 +1:39.2
39 42 BROOKS Holly 42:46.4 +1:32.9
40 32 TIKHONOVA Yulia 42:47.1 +2:21.1
41 55 TANYGINA Alevtina 42:52.6 +1:00.4
42 36 SETTLIN Evelina 42:54.7 +2:13.3
43 46 SCARDONI Lucia 42:56.1 +1:30.5
44 47 SHAIDUROVA Larisa 42:58.1 +1:30.6
45 43 GUSCHINA Mariya 43:31.8 +2:12.0
46 50 ERMOSHINA Polina 43:55.7 +2:20.8
47 53 SVAN Julia 44:14.5 +2:33.4
48 60 LI Hongxue 44:26.1 +1:25.5
49 58 KUBINSKA Kornelia 44:31.3 +2:23.7
50 61 MANNIMA Tatjana 47:19.8 +4:05.3
51 62 MAN Dandan 47:30.3 +4:00.6
52 63 CHI Chunxue 49:10.5 +4:33.0

Did not start

Bib Name
59 GAIAZOVA Daria
57 GROHOVA Karolina
51 CARL Victoria
40 RINGWALD Sandra
33 IVANOVA Julia
28 SKOFTERUD Vibeke W
26 JASKOWIEC Sylwia
16 CALDWELL Sophie
9 ERIKSON Hanna
7 HERRMANN Denise
2 OESTBERG Ingvild Flugstad
Event’s races to see