Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
Jury
TD FIS Prykaeri Jussi
Fort Mathieu
FIN
FRA
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation informations
Nordic Ski Val di Fiemme 2003 Srl (TNH1)
Via Regolani, 8
38033 Cavalese TN
ITA
Phone: 39 (0462) 35 20 11
Email: info@fiemme2013.com
Website: www.fiemmeworldcup.com

Podium

1
32:49.6
2
33:25.6
3
34:39.1

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 1 SUNDBY Martin Johnsrud 32:49.6  
2 3 JESPERSEN Chris Andre 33:25.6 +50.8
3 2 NORTHUG Petter Jr. 34:39.1 +1:01.0
4 9 ROETHE Sjur 34:45.3 +44.4
5 8 LEGKOV Alexander 35:23.2 +12.3
6 12 GJERDALEN Tord Asle 35:35.2 +23.2
7 7 CHERNOUSOV Ilia 35:46.0 +47.4
8 6 HALFVARSSON Calle 35:56.1 +1:01.8
9 11 TOENSETH Didrik 36:08.7 +22.9
10 14 JAKS Martin 36:14.3 +5.2
11 17 GAILLARD Jean Marc 36:22.6 +14.3
12 10 DOTZLER Hannes 36:24.1 +45.4
13 13 NOUSIAINEN Ville 36:36.3 +26.6
14 15 LEHTONEN Lari 36:42.4 +22.5
15 21 BABIKOV Ivan 36:52.8 +35.5
16 22 DYRHAUG Niklas 36:59.1 +31.1
17 26 DI CENTA Giorgio 37:12.0 +27.9
18 25 JAUHOJAERVI Sami 37:20.3 +17.1
19 16 RICHARDSSON Daniel 37:30.5 +1:02.3
20 33 DUVILLARD Robin 37:38.2 +34.9
21 27 DOBLER Jonas 38:01.5 +20.6
22 18 UTKIN Alexander 38:20.1 +1:02.5
23 29 GLAVATSKIKH Konstantin 38:26.2 +41.0
24 31 HOFFMAN Noah 38:37.5 +35.3
25 28 FILBRICH Jens 38:43.0 +57.8
26 40 MUSGRAVE Andrew 38:53.6 +22.7
27 37 DOLIDOVICH Sergei 39:03.0 +16.3
28 34 JOHANSSON Martin 39:10.8 +57.2
29 19 ERIKSSON Jens 39:17.1 +1:51.5
30 35 BING Thomas 39:22.8 +1:07.6
31 36 LIVERS Toni 39:33.9 +59.6
32 23 YOSHIDA Keishin 39:41.3 +2:10.6
33 43 SEMENOV Michail 40:05.8 +12.0
34 41 LARKOV Andrey 40:17.2 +51.4
35 39 RAZYM Ales 40:26.1 +1:15.7
36 44 SEDOV Petr 40:40.7 +22.2
37 45 PERRILLAT BOITEUX Ivan 41:07.7 +23.0
38 50 BAJCICAK Martin 42:21.5 +2.4
39 51 MORIGGL Thomas 42:40.0 +6.4
40 49 BAUMANN Jonas 43:31.7 +1:13.8
41 52 KUEHNE Andy 44:00.4 +36.7
42 53 LASUTKIN Alexander 44:28.5 +35.1
43 56 MAGAL Jiri 44:53.6 +1.9
44 55 TAMMJARV Karel 47:24.4 +2:36.0
45 58 ERIKSSON Gustav 47:43.4 +1:19.7
46 54 RANKEL Raido 47:55.6 +3:31.8
47 57 QUICKLUND Carl 48:06.9 +1:48.2
48 61 XU Wenlong 57:20.4 +4:14.7

Disqualified doping offence

Bib Name
5 DUERR Johannes

Did not start

Bib Name
63 SUN Qinghai
62 ZHOU Hu
60 IVANOU Aliaksei
59 KARP Algo
48 TURYSHEV Sergey
47 TEICHMANN Axel
46 PELLEGRIN Mattia
42 HEIKKINEN Matti
38 NOECKLER Dietmar
32 KERSHAW Devon
30 SOEDERGREN Anders
24 BELOV Evgeniy
20 VOLZHENTSEV Stanislav
4 HARVEY Alex