Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Ruka (FIN)

Men’s SP C Qual

29 November 2014
CET time
Local time
1st Run : 10:15
1st Run : 11:15
More information
Jury
TD FIS Peets Robert
Rakic Riikka
EST
SUI
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Ruka Nordic
Kuusamon Erä-Veikot
Vanttajantie 6 B
FI-93600 Kuusamo
FIN
Phone: +358 8 818 1123, +358 8 818 1122, +358 400 706 433
Email: kev@rukanordic.com
Website: www.rukanordic.com

Podium

1
2:38.35
2
2:38.55
3

GOLBERG Paal

(NOR)

2:39.03

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 29 PANZHINSKIY Alexander 2:38.35  
2 12 FOSSLI Sondre Turvoll 2:38.55  
3 11 GOLBERG Paal 2:39.03  
4 47 BAKKEN Timo Andre 2:39.44  
5 7 STRANDVALL Matias 2:39.61  
6 4 BRANDSDAL Eirik 2:39.65  
7 27 PENTSINEN Anssi 2:39.71  
8 37 NORTHUG Tomas 2:39.73  
9 19 KROGH Finn Haagen 2:40.81  
10 31 KUMMEL Peeter 2:41.02  
11 17 USTIUGOV Sergey 2:41.42  
12 6 HATTESTAD Ola Vigen 2:41.75  
13 48 KETELAE Toni 2:41.88  
14 10 NORTHUG Petter Jr. 2:41.90  
15 62 JAUHOJAERVI Sami 2:42.23  
16 1 HAMILTON Simeon 2:42.37  
17 5 HARVEY Alex 2:42.48  
18 18 PELLEGRINO Federico 2:42.54  
19 2 HALFVARSSON Calle 2:42.59  
20 20 PETUKHOV Alexey 2:42.68  
21 21 MORILOV Nikolay 2:42.76  
22 13 JYLHAE Martti 2:42.95  
23 9 KRIUKOV Nikita 2:43.12  
24 24 NEWELL Andrew 2:43.43  
25 22 PETERSON Teodor 2:43.43  
26 35 NYENG Emil 2:43.67  
27 50 SCHNIDER Ueli 2:43.71  
28 52 HAKOLA Ristomatti 2:43.77  
29 41 MIKKONEN Juho 2:43.79  
30 53 JAKS Martin 2:43.85  
31 69 HAEKAEMIES Antti 2:44.15  
32 23 JOENSSON Emil 2:44.24  
33 28 EDIN Johan 2:44.88  
34 38 QUICKLUND Carl 2:45.09  
35 8 HEDIGER Jovian 2:45.13  
36 39 RETIVYKH Gleb 2:45.37  
37 32 KINDSCHI Joeri 2:45.52  
38 16 EISENLAUER Sebastian 2:45.58  
39 45 VALJAS Len 2:45.60  
40 43 MIYAZAWA Hiroyuki 2:45.67  
41 64 OESTENSEN Simen Haakon 2:45.81  
42 51 NOECKLER Dietmar 2:46.05  
43 70 SAARELA Ville-Petteri 2:46.23  
44 61 KILP Marko 2:46.36  
45 57 COLOGNA Dario 2:46.44  
46 15 POLTORANIN Alexey 2:46.48  
47 33 LUUSUA Ari 2:46.51  
48 3 WENZL Josef 2:46.62  
49 46 SELLIS Siim 2:46.97  
50 60 TURYSHEV Sergey 2:47.02  
51 30 PERSSON Simon 2:47.07  
52 58 VUORINEN Lauri 2:47.21  
53 26 STAREGA Maciej 2:47.31  
54 75 VORANAU Aliaksandr 2:47.32  
55 14 COLOGNA Gianluca 2:47.47  
56 49 BJORNSEN Erik 2:47.54  
57 40 KERSHAW Devon 2:47.57  
58 44 RASTELLI Maicol 2:47.65  
59 25 TSCHARNKE Tim 2:47.88  
60 86 LASSILA Kalle 2:47.93  
61 71 MAKI Joni 2:48.16  
62 34 NOUSIAINEN Ville 2:48.19  
63 36 RAZYM Ales 2:48.78  
64 56 HOESLI Corsin 2:48.84  
65 77 SHIMIZU Kohei 2:48.93  
66 81 DE FABIANI Francesco 2:49.39  
67 54 HANNEMAN Reese 2:49.80  
68 73 KASHIWABARA Nobuhito 2:49.83  
68 55 KLAVZAR Bostjan 2:49.83  
70 76 ISHIKAWA Kentaro 2:50.25  
71 68 SJOLUND Oskar 2:51.10  
72 82 MAKI-HEIKKILA Rikhard 2:51.96  
73 42 VOLOTKA Denis 2:51.98  
74 59 MALYSHEV Alexandr 2:52.00  
75 74 MALYSHEV Sergey 2:52.12  
76 63 MLYNAR Peter 2:52.35  
77 67 ANTOLEC Jan 2:53.12  
78 65 GAZUREK Sebastian 2:54.02  
79 72 PEREKHODA Ruslan 2:54.77  
80 79 KRASOVSKYI Oleksii 2:55.77  
81 80 GRIDIN Andrey 2:57.03  
82 83 MIKAYELYAN Sergey 2:57.71  
83 78 LIEPINS Arvis 3:02.43  
84 88 CHUCHUGANOV Yordan 3:06.93  
85 85 XIN Detao 3:10.88  
86 87 YEGHOYAN Artur 3:12.96  
87 84 SHANG Jincai 3:16.63  

Did not start

Bib Name
66 SEMENOV Michail