Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
More information
Jury
TD FIS Viljanmaa Annmari
Ofstad Sylvi
FIN
NOR
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Ski Club Davos Weltcup
Talstrasse 41
7270 Davos Platz
SUI
Phone: +41 (0)81 415 21 56
Email: davosnordic@davos.ch
Website: www.davosnordic.ch

Podium

1
28:30.8
2
29:13.3
3
29:29.3

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 58 JOHAUG Therese 28:30.8  
2 60 BJOERGEN Marit 29:13.3  
3 44 NISKANEN Kerttu 29:29.3  
4 8 HAAG Anna 29:37.9  
5 10 BLECKUR Sofia 29:47.2  
6 54 WENG Heidi 29:51.8  
7 48 KOWALCZYK Justyna 29:52.5  
8 4 KYLLOENEN Anne 29:54.3  
9 20 HENRIKSSON Sofia 29:58.8  
10 36 MONONEN Laura 30:07.6  
11 38 HAGEN Martine Ek 30:10.4  
12 16 ISHIDA Masako 30:12.3  
13 57 ZHUKOVA Natalia 30:14.9  
14 46 PARMAKOSKI Krista 30:16.2  
15 56 KALLA Charlotte 30:16.3  
16 47 STADLOBER Teresa 30:22.6  
17 40 BOEHLER Stefanie 30:26.6  
18 32 WIKEN Emma 30:29.8  
19 34 FESSEL Nicole 30:32.1  
20 6 STEPHEN Elizabeth 30:34.8  
21 12 DIGGINS Jessica 30:39.6  
22 28 BJORNSEN Sadie 30:40.3  
23 52 OESTBERG Ingvild Flugstad 30:41.7  
24 30 NYSTAD Claudia 30:42.5  
25 50 TCHEKALEVA Yulia 30:44.6  
26 22 LINDBORG Sara 30:47.4  
27 42 HAGA Ragnhild 30:57.7  
28 41 AYMONIER Celia 30:58.8  
29 17 NISHIKAWA Emily 31:02.7  
30 33 VON SIEBENTHAL Nathalie 31:05.4  
31 59 SAARINEN Aino-Kaisa 31:08.3  
32 14 KUZIUKOVA Olga 31:10.0  
33 27 REPNITSYNA Olga 31:10.7  
34 3 KUBINSKA Kornelia 31:10.9  
35 24 NOVAKOVA Petra 31:11.1  
36 11 KOROSTELEVA Natalia 31:14.3  
37 55 SHEVCHENKO Valentina 31:16.1  
38 49 IVANOVA Julia 31:17.6  
39 2 JEAN Aurore 31:17.8  
40 51 HARSEM Kathrine Rolsted 31:19.7  
41 26 HERRMANN Denise 31:23.3  
42 53 BAUDIN Francesca 31:24.6  
43 18 CEBASEK Alenka 31:29.4  
44 9 EINFALT Lea 31:39.9  
45 39 ORGUE Laura 31:41.4  
46 37 SCARDONI Lucia 31:46.3  
47 15 SARGENT Ida 31:50.1  
48 5 LANCHAKOVA Viktoriya 31:53.9  
49 31 SCHWARZ Nathalie 31:57.1  
50 21 CARL Victoria 31:57.8  
51 23 STUERZ Giulia 32:08.2  
52 35 SHUNIAEVA Nadezhda 32:15.3  
53 43 DEBERTOLIS Ilaria 32:18.9  
54 29 SANNIKOVA Alena 32:41.5  
55 7 IMOBERDORF Rahel 32:43.2  
56 45 GREGG Caitlin 33:02.1  
57 19 SERDYUK Kateryna 33:16.7  
58 1 RAJU Heidi 33:25.2  

Did not finish

Bib Name
25 DE MARTIN TOPRANIN Virginia
13 MATROSSOVA Marina