Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Davos (SUI)

Men’s SP F Final

More information
Jury
TD FIS Mach Petr
Spitz Sandra
CZE
GER
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Ski Club Davos Weltcup (replaces: La Clusaz)
Talstrasse 41
7270 Davos Platz
SUI
Phone: +41 81 415 21 56
Email: davosnordic@davos.ch
Website: www.davosnordic.ch

Podium

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 5 PELLEGRINO Federico  
2 10 PETUKHOV Alexey  
3 3 KROGH Finn Haagen  
4 9 HALFVARSSON Calle  
5 1 FOSSLI Sondre Turvoll  
6 4 JOENSSON Emil  
7 15 TAUGBOEL Haavard Solaas  
8 13 MORILOV Nikolay  
9 22 KRIUKOV Nikita  
10 28 KOZISEK Dusan  
11 18 RETIVYKH Gleb  
12 27 KINDSCHI Joeri  
13 2 GOLBERG Paal  
14 17 EISENLAUER Sebastian  
15 25 NORDSTROEM Gustav  
16 30 GAFAROV Anton  
17 6 BRANDSDAL Eirik  
18 12 VALJAS Len  
19 21 GROS Baptiste  
20 24 YOUNG Andrew  
21 8 EDIN Johan  
22 11 NORTHUG Tomas  
23 14 HAMILTON Simeon  
24 19 GLOEERSEN Anders  
25 26 STAREGA Maciej  
26 7 JYLHAE Martti  
27 16 URBANI Simone  
28 20 KUMMEL Peeter  
29 23 COCKNEY Jesse  
30 29 SCHAAD Roman  
31 31 STRANDVALL Matias  
32 32 HEDIGER Jovian  
33 33 LUUSUA Ari  
34 34 GOALABRE Paul  
35 35 JAY Renaud  
36 36 COLOGNA Dario  
37 37 MIYAZAWA Hiroyuki  
38 38 BALDAUF Dominik  
39 39 TRITSCHER Bernhard  
40 40 MUSGRAVE Andrew  
41 41 BJORNSEN Erik  
42 42 LINDBLAD Anton  
43 43 GAILLARD Cyril  
44 44 CHEBOTKO Nikolay  
45 46 VIERIN Francois  
45 45 WENZL Josef  
47 47 SCHAAD Fabian  
48 48 KERSHAW Devon  
49 49 HOESLI Corsin  
50 50 STAROSTIN Mark  
51 51 NIZZI Enrico  
52 52 WURM Harald  
53 53 PRALONG Candide  
54 54 TSCHARNKE Tim  
55 55 HELLNER Marcus  
56 56 SCHNIDER Ueli  
57 57 SELLIS Siim  
58 58 LECCARDI Valerio  
59 59 KAESER Erwan  
60 60 RANKEL Raido  
61 61 BELLINGHAM Phillip  
62 62 VORANAU Aliaksandr  
63 63 BAUMANN Jonas  
64 64 MIKKONEN Juho  
65 65 PANZHINSKIY Alexander  
66 66 PERL Curdin  
67 67 DE FABIANI Francesco  
68 68 JAKS Martin  
69 69 DUVILLARD Robin  
70 70 INNIGER Mathias  
71 71 GAZUREK Sebastian  
72 72 FURGER Roman  
73 73 ANTOLEC Jan  
74 74 ASTAPENKA Yury  
75 75 MALYSHEV Sergey  
76 76 BURSILL Jackson  
77 77 COLOGNA Gianluca  

Did not start

Bib Name
1004 KILLICK Graeme
1003 WATSON Callum
1002 TURYSHEV Sergey
1001 NORTHUG Petter Jr.