Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Drammen (NOR)

Men’s SP C Qual

11 March 2015
CET time
Local time
1st Run : 13:40
1st Run : 13:40
More information
Jury
TD FIS Viljanmaa Annmari
Kadykov Georgy
FIN
RUS
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
FIS World Cup Drammen
PB 9135
3006 Drammen
NOR
Phone: +47 32264207
Email: entry@worldcupdrammen.no
Website: http://www.worldcupdrammen.no

Podium

1
2:36.48
2
2:37.45
3
2:37.60

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 17 HATTESTAD Ola Vigen 2:36.48  
2 30 GAFAROV Anton 2:37.45 +0.97
3 14 FOSSLI Sondre Turvoll 2:37.60 +1.12
4 20 BRANDSDAL Eirik 2:37.81 +1.33
5 16 KROGH Finn Haagen 2:38.20 +1.72
6 9 NORTHUG Petter Jr. 2:38.52 +2.04
7 25 BAKKEN Timo Andre 2:39.26 +2.78
8 28 EDIN Johan 2:39.47 +2.99
9 4 GOLBERG Paal 2:39.57 +3.09
10 3 PELLEGRINO Federico 2:39.82 +3.34
11 35 COLOGNA Gianluca 2:40.09 +3.61
12 10 STRANDVALL Matias 2:40.31 +3.83
13 42 SCHNIDER Ueli 2:40.32 +3.84
14 7 USTIUGOV Sergey 2:40.66 +4.18
15 50 RASTELLI Maicol 2:40.71 +4.23
16 2 PANZHINSKIY Alexander 2:40.80 +4.32
17 38 HEDIGER Jovian 2:41.03 +4.55
18 46 VOKUEV Ermil 2:41.04 +4.56
19 33 VALJAS Len 2:41.38 +4.90
20 21 GROS Baptiste 2:41.49 +5.01
21 48 MIKKONEN Juho 2:41.61 +5.13
22 5 KRIUKOV Nikita 2:41.76 +5.28
23 31 KUMMEL Peeter 2:41.80 +5.32
24 68 RISETH Fredrik 2:41.81 +5.33
25 23 KETELAE Toni 2:41.86 +5.38
26 34 EISENLAUER Sebastian 2:41.91 +5.43
27 44 HAKOLA Ristomatti 2:41.94 +5.46
28 13 NEWELL Andrew 2:41.96 +5.48
29 29 PENTSINEN Anssi 2:42.29 +5.81
30 45 PARFENOV Andrey 2:42.31 +5.83
31 51 STEEN Andreas Myran 2:42.53 +6.05
32 57 SELLIS Siim 2:42.86 +6.38
33 11 HARVEY Alex 2:43.01 +6.53
34 62 ROENNING Eldar 2:43.26 +6.78
35 53 HOESLI Corsin 2:43.35 +6.87
36 36 AUNE Paal Troean 2:43.39 +6.91
37 18 NORTHUG Tomas 2:43.43 +6.95
38 56 BJORNSEN Erik 2:43.64 +7.16
39 27 PETERSON Teodor 2:44.14 +7.66
40 26 JYLHAE Martti 2:44.16 +7.68
41 61 SILFVER Erik 2:44.22 +7.74
42 58 BLACKHORSE-VON JESS Dakota 2:44.23 +7.75
43 41 PALM Sindre Odberg 2:44.31 +7.83
44 32 NYENG Emil 2:44.68 +8.20
45 65 JOUVE Richard 2:44.74 +8.26
46 6 TAUGBOEL Haavard Solaas 2:44.81 +8.33
47 69 NORTHUG Even 2:44.97 +8.49
48 39 NILSEN Vegard Bjerkreim 2:45.03 +8.55
49 12 PETUKHOV Alexey 2:45.16 +8.68
50 1 SKAR Sindre Bjoernestad 2:45.87 +9.39
51 15 STAREGA Maciej 2:45.99 +9.51
52 22 HALFVARSSON Calle 2:46.29 +9.81
53 55 BALDAUF Dominik 2:46.84 +10.36
54 37 KINDSCHI Joeri 2:47.16 +10.68
55 43 QUICKLUND Carl 2:47.64 +11.16
56 63 MODIN Jesper 2:47.74 +11.26
57 60 SCHAAD Fabian 2:47.83 +11.35
57 52 BING Thomas 2:47.83 +11.35
59 49 POLTORANIN Alexey 2:47.89 +11.41
60 54 MOTOR Konrad 2:48.14 +11.66
61 24 IVERSEN Emil 2:48.22 +11.74
62 8 JAY Renaud 2:48.42 +11.94
63 64 LOEFALD Hallvard 2:49.71 +13.23
64 40 MUSGRAVE Andrew 2:49.92 +13.44
65 19 HAMILTON Simeon 2:50.04 +13.56
66 47 YOUNG Andrew 2:51.67 +15.19
67 67 VOLOTKA Denis 2:51.81 +15.33
68 59 BELLINGHAM Phillip 2:53.20 +16.72

Disqualified

Bib Name
66 EINASTE Kein