Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
Jury
TD FIS Norton Mike
Berglund Mattias
CAN
SWE
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
FIS World Cup Nordic Holmenkollen
Holmenkollen Skifestival
Kongeveien 5
0787 Oslo
NOR
Phone: +47 22923200
Email: worldcup@skifest.no
Website: www.skifest.no

Podium

1
1:14:10.5
2
1:14:22.1
3
1:14:55.0

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 1 BJOERGEN Marit 1:14:10.5  
2 2 JOHAUG Therese 1:14:22.1  
3 11 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 1:14:55.0  
4 6 KALLA Charlotte 1:15:16.3  
5 3 WENG Heidi 1:15:59.7  
6 4 HAGA Ragnhild 1:15:59.7  
7 9 HAGEN Martine Ek 1:16:00.1  
8 5 FESSEL Nicole 1:16:01.5  
9 8 STEPHEN Elizabeth 1:16:17.2  
10 22 RYDQVIST Maria 1:16:36.4  
11 26 BLECKUR Sofia 1:16:36.6  
12 27 THOMAS HUGUE Coraline 1:16:36.8  
13 17 VRABCOVA - NYVLTOVA Eva 1:16:37.7  
14 16 DIGGINS Jessica 1:16:54.5  
15 40 FALLA Maiken Caspersen 1:17:05.1  
16 21 PARMAKOSKI Krista 1:17:06.6  
17 10 NISKANEN Kerttu 1:17:06.7  
18 30 FAIVRE PICON Anouk 1:17:09.0  
19 34 GREGG Caitlin 1:17:18.2  
20 33 INGEMARSDOTTER Ida 1:17:25.4  
21 12 OESTBERG Ingvild Flugstad 1:17:35.7  
22 39 SLIND Silje Oeyre 1:18:16.6  
23 19 KYLLOENEN Anne 1:18:16.8  
24 24 MONONEN Laura 1:18:17.9  
25 31 BONER Seraina 1:18:18.6  
26 29 VON SIEBENTHAL Nathalie 1:18:36.3  
27 32 KRISTOFFERSEN Marthe 1:18:46.3  
28 25 JASKOWIEC Sylwia 1:18:46.3  
29 20 STADLOBER Teresa 1:18:46.9  
30 28 ZHUKOVA Natalia 1:18:48.4  
31 41 HARSEM Kathrine Rolsted 1:19:22.1  
32 7 BOEHLER Stefanie 1:19:32.6  
33 61 SLIND Kari Oeyre 1:19:39.8  
34 37 THEODORSEN Silje 1:19:54.3  
35 59 KRISTOFFERSEN Emilie 1:19:55.0  
36 44 SHUNIAEVA Nadezhda 1:19:56.8  
37 23 SAARINEN Aino-Kaisa 1:19:56.9  
38 42 EINFALT Lea 1:19:59.9  
39 13 HERRMANN Denise 1:20:05.9  
40 48 SIEGEL Monique 1:20:19.8  
41 49 NILSSON Stina 1:20:26.6  
42 50 SOBOLEVA Elena 1:20:27.7  
43 57 ORGUE Laura 1:20:48.1  
44 14 BJORNSEN Sadie 1:21:09.5  
45 53 WENG Tiril Udnes 1:21:25.3  
46 54 HUSTAD Sofie Nordsveen 1:21:25.3  
47 45 ILJINA Natalja 1:21:35.9  
48 46 NAKSTAD Maria Stroem 1:21:41.3  
49 52 STAVER Tuva Toftdahl 1:22:03.1  
50 58 NISHIKAWA Emily 1:22:14.6  
51 56 WENG Lotta Udnes 1:22:17.2  
52 35 NECHAEVSKAYA Anna 1:22:54.3  
53 43 PATTERSON Caitlin 1:23:03.8  
54 15 TANYGINA Alevtina 1:23:26.4  
55 36 BRENNAN Rosie 1:24:33.2  
56 51 KVAALE Barbro 1:24:52.0  
57 62 MYRSETH Merete 1:25:08.5  
58 55 REPNITSYNA Olga 1:25:08.6  
59 47 NYSTAD Claudia 1:30:18.1  

Did not start

Bib Name
63 MATVEEVA Natalia

Did not finish

Bib Name
60 KALVAA Anne Kjersti
38 AYMONIER Celia
18 HAAG Anna
Event’s races to see