Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Ruka (FIN)

Ladies’ SP C Qual

27 November 2015
CET time
Local time
1st Run : 09:45
1st Run : 10:45
More information
Jury
TD FIS Aalberg John
Vedenin Vyacheslav
NOR
RUS
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Ruka Nordic
Kuusamon Erae-Veikot
Vanttajantie 6 B
93600 Kuusamo, Oulun lääni
FIN
Phone: +358 8 818 1121
Email: kev@rukanordic.com
Website: http://www.rukanordic.com

Podium

1
2:59.42
2
3

WENG Heidi

(NOR)

3:03.48

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 2 FALLA Maiken Caspersen 2:59.42  
2 20 OESTBERG Ingvild Flugstad 3:00.04  
3 8 WENG Heidi 3:03.48  
4 23 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 3:03.93  
5 1 NILSSON Stina 3:04.39  
6 26 PARMAKOSKI Krista 3:04.91  
7 33 HARSEM Kathrine Rolsted 3:05.23  
8 39 KOVALEVA Polina 3:05.66  
9 16 INGEMARSDOTTER Ida 3:05.87  
10 21 HAGA Ragnhild 3:05.87  
11 7 KALLA Charlotte 3:06.45  
12 41 SETTLIN Evelina 3:07.22  
13 36 VAN DER GRAAFF Laurien 3:07.30  
14 53 BELORUKOVA Yulia 3:07.35  
15 10 JOHAUG Therese 3:07.55  
16 49 SCARDONI Lucia 3:07.82  
17 34 SOEMSKAR Linn 3:07.91  
18 5 BJORNSEN Sadie 3:08.04  
19 27 FALK Hanna 3:08.30  
20 56 LYLYNPERA Katri 3:08.55  
21 19 KOWALCZYK Justyna 3:08.57  
22 11 KYLLOENEN Anne 3:08.59  
23 4 HERRMANN Denise 3:08.63  
24 14 NISKANEN Kerttu 3:08.67  
25 40 SHAPOVALOVA Evgenia 3:08.69  
26 35 KOLB Hanna 3:09.70  
27 38 CALDWELL Sophie 3:09.95  
28 51 GROHOVA Karolina 3:10.11  
29 13 DIGGINS Jessica 3:10.39  
30 43 SARGENT Ida 3:10.41  
31 29 DOTSENKO Anastasia 3:10.51  
32 28 NOUSIAINEN Mona-Liisa 3:10.56  
33 24 BOEHLER Stefanie 3:10.63  
34 31 MATVEEVA Natalia 3:11.17  
35 18 HAGEN Martine Ek 3:11.22  
36 37 CEBASEK Alenka 3:11.38  
37 65 TIKHONOVA Yulia 3:11.43  
38 30 OEBERG Jennie 3:11.71  
39 59 STOYAN Anna 3:11.85  
40 32 RINGWALD Sandra 3:12.32  
41 54 NURMI Leena 3:12.49  
42 50 BRENNAN Rosie 3:12.77  
43 46 NEPRYAEVA Natalia 3:13.16  
44 42 RAZINGER Nika 3:13.20  
45 25 TANYGINA Alevtina 3:13.48  
46 62 STOROZHILOVA Daria 3:13.52  
47 66 KALSINA Polina 3:13.67  
48 86 SLIND Kari Oeyre 3:14.77  
49 52 MONONEN Laura 3:15.07  
50 77 TAYLOR Annika 3:15.24  
51 48 DEBERTOLIS Ilaria 3:15.49  
52 63 DE MARTIN TOPRANIN Virginia 3:16.46  
53 57 VON SIEBENTHAL Nathalie 3:16.50  
54 47 NOVAKOVA Petra 3:16.53  
55 17 FESSEL Nicole 3:16.59  
56 15 RYDQVIST Maria 3:16.60  
57 3 SAARINEN Aino-Kaisa 3:17.67  
58 70 NISHIKAWA Emily 3:18.22  
59 64 EINFALT Lea 3:18.78  
60 71 ROPONEN Riitta-Liisa 3:18.92  
61 44 FABJAN Vesna 3:18.95  
62 45 PROCHAZKOVA Alena 3:19.84  
63 74 HAKALA Maija 3:20.59  
64 58 KIRILLOVA Anastasia 3:20.63  
65 61 HOKKANEN Heini 3:21.38  
66 6 WIKEN Emma 3:21.46  
67 9 STADLOBER Teresa 3:21.52  
68 81 ALBA Laura 3:21.70  
69 55 KAMINSKAYA Valiantsina 3:21.78  
70 84 MALEC Vedrana 3:22.74  
71 68 MAYNGARDT Anastasia 3:23.06  
72 76 MAN Dandan 3:23.39  
73 78 MANDRIKA Olga 3:23.58  
74 79 LI Xin 3:23.92  
75 69 SERDYUK Kateryna 3:24.62  
76 75 ZHUKOVA Natalia 3:25.78  
77 85 PITKAENEN Marjaana 3:26.52  
78 67 ISHIDA Masako 3:26.84  
79 22 VRABCOVA - NYVLTOVA Eva 3:27.67  
80 73 BYKOVA Irina 3:30.67  
81 60 GREGG Caitlin 3:31.68  
82 80 LI Hongxue 3:31.93  
83 72 ANTSYBOR Maryna 3:33.02  
84 12 STEPHEN Elizabeth 3:34.67  
85 83 LEE Chae-won 3:34.87  
86 82 CHI Chunxue 3:37.69