Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
More information
Jury
TD FIS Aalberg John
Vedenin Vyacheslav
NOR
RUS
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Ruka Nordic
Kuusamon Erae-Veikot
Vanttajantie 6 B
93600 Kuusamo, Oulun lääni
FIN
Phone: +358 8 818 1121
Email: kev@rukanordic.com
Website: http://www.rukanordic.com

Podium

1
27:22.3
2
27:44.9
3

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 1 JOHAUG Therese 27:22.3  
2 5 NILSSON Stina 27:44.9  
3 2 OESTBERG Ingvild Flugstad 27:54.7  
4 4 INGEMARSDOTTER Ida 28:04.8  
5 12 NISKANEN Kerttu 28:19.3  
6 6 KALLA Charlotte 28:32.0  
7 9 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 28:33.9  
8 10 PARMAKOSKI Krista 28:46.6  
9 3 WENG Heidi 28:49.6  
10 7 FALLA Maiken Caspersen 29:04.6  
11 24 KOWALCZYK Justyna 29:11.0  
12 8 HAGA Ragnhild 29:15.3  
13 23 FESSEL Nicole 29:27.5  
14 11 BJORNSEN Sadie 29:27.9  
15 20 BOEHLER Stefanie 29:41.7  
16 18 SLIND Kari Oeyre 29:43.3  
17 17 FALK Hanna 29:45.0  
18 28 NOVAKOVA Petra 29:45.9  
19 13 HARSEM Kathrine Rolsted 29:46.1  
20 31 ROPONEN Riitta-Liisa 29:46.2  
21 27 KYLLOENEN Anne 29:50.3  
22 42 MONONEN Laura 29:55.6  
23 30 RYDQVIST Maria 30:07.4  
24 26 RINGWALD Sandra 30:10.4  
25 22 VON SIEBENTHAL Nathalie 30:11.4  
26 29 DOTSENKO Anastasia 30:12.7  
27 41 STADLOBER Teresa 30:14.9  
28 38 TIKHONOVA Yulia 30:16.8  
29 15 HERRMANN Denise 30:21.1  
30 32 SOEMSKAR Linn 30:23.1  
31 37 BELORUKOVA Yulia 30:26.5  
32 21 TANYGINA Alevtina 30:27.2  
33 55 DE MARTIN TOPRANIN Virginia 30:28.1  
34 34 BRENNAN Rosie 30:30.8  
35 33 SHAPOVALOVA Evgenia 30:31.7  
36 40 KALSINA Polina 30:34.1  
37 39 SCARDONI Lucia 30:38.2  
38 19 DIGGINS Jessica 30:39.7  
39 16 CEBASEK Alenka 30:48.4  
40 36 MATVEEVA Natalia 30:52.4  
41 46 STOROZHILOVA Daria 30:58.0  
42 48 ZHUKOVA Natalia 31:05.6  
43 61 SAARINEN Aino-Kaisa 31:14.8  
44 54 SARGENT Ida 31:21.8  
45 47 DEBERTOLIS Ilaria 31:28.1  
46 51 NEPRYAEVA Natalia 31:32.1  
47 69 ISHIDA Masako 31:36.7  
48 53 LYLYNPERA Katri 31:40.9  
49 62 HAKALA Maija 31:47.7  
50 75 NOUSIAINEN Mona-Liisa 31:50.4  
51 35 OEBERG Jennie 31:59.0  
52 43 WIKEN Emma 32:07.5  
53 50 EINFALT Lea 32:08.2  
54 58 PROCHAZKOVA Alena 32:09.5  
55 68 STOYAN Anna 32:09.8  
56 44 KOLB Hanna 32:11.5  
57 66 PITKAENEN Marjaana 32:13.5  
58 60 SERDYUK Kateryna 32:20.3  
59 57 STEPHEN Elizabeth 32:22.3  
60 63 NISHIKAWA Emily 32:34.1  
61 56 GROHOVA Karolina 32:39.4  
62 67 TAYLOR Annika 32:56.0  
63 70 LI Hongxue 32:59.7  
64 49 RAZINGER Nika 33:01.2  
65 64 KOVALEVA Polina 33:02.9  
66 77 NURMI Leena 33:07.4  
67 78 MANDRIKA Olga 33:23.6  
68 59 GREGG Caitlin 33:26.7  
69 80 MAN Dandan 33:35.9  
70 71 MALEC Vedrana 33:48.3  
71 74 HOKKANEN Heini 33:48.7  
72 76 BYKOVA Irina 34:03.4  
73 72 ANTSYBOR Maryna 34:21.4  
74 83 LEE Chae-won 34:32.1  
75 79 MAYNGARDT Anastasia 34:43.5  
76 73 KAMINSKAYA Valiantsina 34:44.2  
77 81 ALBA Laura 35:10.3  
78 82 CHI Chunxue 35:14.1  

Did not start

Bib Name
65 LI Xin
52 CALDWELL Sophie
45 FABJAN Vesna
14 SETTLIN Evelina

Did not finish

Bib Name
25 HAGEN Martine Ek