Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Lillehammer (NOR)

Men’s Skiathlon15km/15km C/F

More information
Jury
TD FIS Prykaeri Jussi
Lustrek Marko
FIN
SLO
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Lillehammer Skifestival AS
FIS Worldcup Lillhammer
Storgata 86
2615 Lillehammer
NOR
Phone: 0047 61 28 73 20
Email: hanne@gyro.no
Website: www.wclillehammer.no

Podium

1
1:19:22.9
2
1:20:06.9
3
1:20:09.8

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 1 SUNDBY Martin Johnsrud 1:19:22.9  
2 4 DYRHAUG Niklas 1:20:06.9  
3 7 HOLUND Hans Christer 1:20:09.8  
4 9 ROETHE Sjur 1:20:36.4  
5 15 MANIFICAT Maurice 1:20:41.1  
6 13 NORTHUG Petter Jr. 1:20:51.4  
7 41 IVERSEN Emil 1:20:52.1  
8 17 GLOEERSEN Anders 1:20:53.1  
9 30 VOLZHENTSEV Stanislav 1:21:10.1  
10 2 HARVEY Alex 1:21:20.0  
11 27 LARKOV Andrey 1:21:20.2  
12 14 JOHANSSON Martin 1:21:21.5  
13 29 SVEEN Simen Andreas 1:21:21.9  
14 3 LEGKOV Alexander 1:21:21.9  
15 24 DOBLER Jonas 1:21:36.0  
16 46 NOTZ Florian 1:21:41.4  
17 40 NYENGET Martin Loewstroem 1:21:42.8  
18 56 PEPENE Paul Constantin 1:21:44.8  
19 26 CLARA Roland 1:21:45.4  
20 38 HAGA Magne 1:21:49.3  
21 45 KILLICK Graeme 1:21:50.2  
22 11 TURYSHEV Sergey 1:21:50.2  
23 20 KERSHAW Devon 1:21:53.5  
24 37 BABIKOV Ivan 1:21:55.2  
25 63 HOFFMAN Noah 1:21:57.5  
26 33 RUNDGREEN Mathias 1:22:11.6  
27 10 COLOGNA Dario 1:22:11.6  
28 21 USTIUGOV Sergey 1:22:14.4  
29 39 HELGESTAD Daniel Myrmael 1:22:21.3  
30 6 TOENSETH Didrik 1:22:23.6  
31 42 KRUEGER Simen Hegstad 1:22:28.4  
32 5 DE FABIANI Francesco 1:22:41.1  
33 16 MUSGRAVE Andrew 1:22:45.0  
34 36 SVANEBO Anders 1:22:45.4  
35 18 BACKSCHEIDER Adrien 1:22:46.7  
36 32 LIVERS Toni 1:22:59.6  
37 31 JAKS Martin 1:23:00.3  
38 23 JAUHOJAERVI Sami 1:23:30.1  
39 12 VYLEGZHANIN Maxim 1:23:51.6  
40 59 KATZ Andreas 1:23:55.3  
41 50 LENTING Akira 1:24:18.6  
42 52 BJORNSEN Erik 1:24:32.0  
43 35 TSCHARNKE Tim 1:24:34.2  
44 28 GAILLARD Jean Marc 1:24:35.3  
45 53 HOEL Johan 1:24:37.9  
46 47 ANDERSSON Simon 1:24:47.7  
47 19 POLTORANIN Alexey 1:24:49.6  
48 34 BAUMANN Jonas 1:24:50.6  
49 68 TEFRE Gjoeran 1:25:00.2  
50 76 KNOP Petr 1:25:07.1  
51 69 EISENLAUER Sebastian 1:25:07.2  
52 70 RANKEL Raido 1:25:07.5  
53 64 RENNEMO Anders Tettli 1:25:18.3  
54 55 BURMAN Jens 1:25:28.9  
55 73 NORBERG Mikael 1:25:35.4  
56 49 SALVADORI Giandomenico 1:25:49.1  
57 57 PARISSE Clement 1:25:52.0  
58 66 REHEMAA Aivar 1:25:55.7  
59 54 HAKOLA Ristomatti 1:27:10.0  
60 48 SOMPPI Michael 1:27:14.8  
61 43 YOSHIDA Keishin 1:27:46.1  
62 65 NARUSE Kaichi 1:27:56.9  
63 60 LOEFALD Hallvard 1:28:05.5  
64 44 FREEMAN Kris 1:28:19.4  
65 67 RUUS Marcus 1:28:29.0  
66 79 KIM Magnus 1:28:29.6  
67 62 TARANTOLA Damien 1:28:52.1  
68 51 FURGER Roman 1:29:29.5  
69 74 LUUSUA Ari 1:29:30.7  
70 75 AKHMADIYEV Yerdos 1:29:36.1  

Lapped

Bib Name
72 HOGIU Petrica
71 CHEREPANOV Sergey
58 UDA Takatsugu
77 HWANG Jun-ho
78 BORTSOV Konstantin

Did not finish

Bib Name
61 NYENG Emil
25 NOECKLER Dietmar
22 PERL Curdin
8 KROGH Finn Haagen