Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:

Davos (SUI)

Ladies’ SP F Qual

13 December 2015
CET time
1st Run : 08:30
More information
Jury
TD FIS Ponikvar Uros
Tejchman Jakub
SLO
CZE
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Ski Club Davos Weltcup - DAVOS NORDIC
Talstrasse 41
7270 Davos Platz, Graubünden
SUI
Phone: +41 81 415 21 56
Email: davosnordic@davos.ch
Website: http://www.davosnordic.ch

Podium

1
2
2:41.65
3

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 8 OESTBERG Ingvild Flugstad 2:39.84  
2 10 SOEMSKAR Linn 2:41.65  
3 12 JACOBSEN Astrid Uhrenholdt 2:41.95  
4 2 FALK Hanna 2:42.60  
5 15 CALDWELL Sophie 2:43.16  
6 6 VAN DER GRAAFF Laurien 2:43.58  
7 35 SUNDLING Jonna 2:43.86  
8 16 FALLA Maiken Caspersen 2:44.18  
9 22 KOLB Hanna 2:44.36  
10 29 CEBASEK Alenka 2:44.93  
11 5 WENG Heidi 2:45.24  
12 4 HARSEM Kathrine Rolsted 2:45.26  
13 23 DIGGINS Jessica 2:45.47  
14 24 INGEMARSDOTTER Ida 2:46.05  
15 45 FAEHNDRICH Nadine 2:46.37  
16 36 FABJAN Vesna 2:46.46  
17 13 NILSSON Stina 2:46.52  
18 21 SARGENT Ida 2:46.84  
19 25 BJORNSEN Sadie 2:46.86  
20 27 MATVEEVA Natalia 2:47.17  
21 20 PARMAKOSKI Krista 2:47.35  
22 28 RINGWALD Sandra 2:47.49  
23 30 ANGER Lucia 2:47.58  
24 32 RAZINGER Nika 2:47.67  
25 33 VUERICH Gaia 2:47.67  
26 37 LAURENT Greta 2:48.68  
27 1 KYLLOENEN Anne 2:49.02  
28 9 JOHAUG Therese 2:49.10  
29 41 WIDMER Heidi 2:49.34  
30 17 HERRMANN Denise 2:49.51  
31 19 GROHOVA Karolina 2:49.74  
32 38 PROCHAZKOVA Alena 2:49.98  
33 48 VON SIEBENTHAL Nathalie 2:50.13  
34 14 NISKANEN Kerttu 2:50.14  
35 26 NOUSIAINEN Mona-Liisa 2:50.20  
36 18 KOVALEVA Polina 2:50.26  
37 3 GJEITNES Kari Vikhagen 2:50.46  
38 7 SHAPOVALOVA Evgenia 2:50.87  
39 40 DEBERTOLIS Ilaria 2:51.07  
40 43 BRENNAN Rosie 2:51.49  
41 34 BOEHLER Stefanie 2:52.24  
42 44 MONONEN Laura 2:52.94  
43 11 KALLA Charlotte 2:53.50  
44 39 NEPRYAEVA Natalia 2:53.69  
45 49 KIRILLOVA Anastasia 2:53.84  
46 42 STIFFLER Tatjana 2:54.38  
47 31 SOBOLEVA Elena 2:55.74  
48 47 BONER Seraina 2:56.75  
49 51 EINFALT Lea 2:57.48  
50 52 KALSINA Polina 2:58.58  
51 57 JAEGER Barbara 2:59.92  
52 50 STOROZHILOVA Daria 3:00.47  
53 46 KAMINSKAYA Valiantsina 3:00.96  
54 53 SERDYUK Kateryna 3:05.01  
55 55 TAYLOR Annika 3:08.20  
56 56 LEE Chae-won 3:10.59  

Did not start

Bib Name
54 NISHIKAWA Emily