Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
More information
Jury
TD FIS Ponikvar Uros
Tejchman Jakub
SLO
CZE
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
Ski Club Davos Weltcup - DAVOS NORDIC
Talstrasse 41
7270 Davos Platz, Graubünden
SUI
Phone: +41 81 415 21 56
Email: davosnordic@davos.ch
Website: http://www.davosnordic.ch

Podium

1
1:06:27.9
2
1:06:48.6
3
1:06:56.5

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 58 SUNDBY Martin Johnsrud 1:06:27.9  
2 60 MANIFICAT Maurice 1:06:48.6  
3 46 GLOEERSEN Anders 1:06:56.5  
4 34 ROETHE Sjur 1:07:11.3  
5 23 GAILLARD Jean Marc 1:07:12.6  
6 56 NORTHUG Petter Jr. 1:07:14.1  
7 22 DUVILLARD Robin 1:07:22.2  
8 26 JESPERSEN Chris Andre 1:07:31.4  
9 32 HOLUND Hans Christer 1:07:35.4  
10 18 LIVERS Toni 1:07:40.9  
11 25 HEIKKINEN Matti 1:07:54.5  
12 28 BELOV Evgeniy 1:07:56.4  
13 7 PERL Curdin 1:08:02.8  
14 17 CHERNOUSOV Ilia 1:08:11.9  
15 48 COLOGNA Dario 1:08:13.1  
16 38 LEGKOV Alexander 1:08:20.3  
17 44 KROGH Finn Haagen 1:08:20.9  
18 40 TOENSETH Didrik 1:08:24.0  
19 2 BING Thomas 1:08:25.3  
20 4 KERSHAW Devon 1:08:25.6  
21 27 RICHARDSSON Daniel 1:08:26.6  
22 54 HARVEY Alex 1:08:27.6  
23 24 LARKOV Andrey 1:08:29.2  
24 35 PEPENE Paul Constantin 1:08:32.9  
25 61 KATZ Andreas 1:08:33.6  
26 1 BACKSCHEIDER Adrien 1:08:35.4  
27 12 TRITSCHER Bernhard 1:08:36.1  
28 8 DOBLER Jonas 1:08:40.4  
29 45 PERRILLAT BOITEUX Ivan 1:08:47.6  
30 16 BAUMANN Jonas 1:08:50.8  
31 19 JAKS Martin 1:08:51.8  
32 50 MUSGRAVE Andrew 1:08:55.5  
33 20 VOLZHENTSEV Stanislav 1:09:02.1  
34 30 POLTORANIN Alexey 1:09:09.8  
35 11 NOUSIAINEN Ville 1:09:12.2  
36 13 BABIKOV Ivan 1:09:15.5  
37 36 DYRHAUG Niklas 1:09:17.8  
38 9 DOLIDOVICH Sergei 1:09:20.3  
39 52 DE FABIANI Francesco 1:09:26.4  
40 10 LEHTONEN Lari 1:09:41.1  
41 43 TSINZOV Veselin 1:09:43.2  
42 14 SVANEBO Anders 1:09:55.4  
43 42 JOHANSSON Martin 1:10:03.3  
44 66 RUEESCH Jason 1:10:08.6  
45 47 HYVARINEN Perttu 1:10:18.8  
46 59 KILLICK Graeme 1:10:27.8  
47 57 NOTZ Florian 1:10:43.6  
48 41 PRALONG Candide 1:10:48.1  
49 55 ANDERSSON Simon 1:10:58.4  
50 5 ROSTOVTSEV Dmitriy 1:11:17.3  
51 29 NOECKLER Dietmar 1:11:23.9  
52 63 HOFFMAN Noah 1:11:28.0  
53 31 UDA Takatsugu 1:11:30.0  
54 75 HAELG Philipp 1:11:33.2  
55 80 ANTOLEC Jan 1:11:39.3  
56 69 ASTAPENKA Yury 1:11:40.9  
57 6 YOSHIDA Keishin 1:11:41.0  
58 73 HOGIU Petrica 1:11:51.0  
59 39 SEMENOV Michail 1:11:53.5  
60 72 HAUKE Max 1:11:54.3  
61 71 CHEBOTKO Nikolay 1:11:59.0  
62 74 NORBERG Mikael 1:12:01.0  
63 51 SCHNIDER Ueli 1:12:02.6  
64 76 GRIDIN Andrey 1:12:10.1  
65 37 GREGG Brian 1:12:11.6  
66 49 LENTING Akira 1:12:13.7  
67 3 FREEMAN Kris 1:12:43.0  
68 53 SOMPPI Michael 1:12:46.3  
69 70 RANKEL Raido 1:12:48.7  
70 78 AKHMADIYEV Yerdos 1:12:52.2  
71 33 WEEGER Markus 1:13:10.4  
72 64 NARUSE Kaichi 1:13:26.2  
73 77 RYPL Miroslav 1:14:05.6  
74 65 BIELER Livio 1:14:22.7  
75 62 KAESER Erwan 1:14:24.1  
76 67 KINDSCHI Linard 1:14:50.2  
77 83 MOELLER Martin 1:14:50.9  
78 81 KLISZ Pawel 1:15:04.6  
79 79 KRASOVSKYI Oleksii 1:15:18.2  
80 82 HWANG Jun-ho 1:17:45.2  

Did not finish

Bib Name
68 TAMMJARV Karel
21 SVEEN Simen Andreas
15 NISKANEN Iivo