Fédération internationale de Ski
Member Section
Print

Results

Filter by season

Filter by Gender:
Jury
TD FIS Pekk Tiit
Fort Mathieu
EST
FRA
Referee
Assistant Referee
Chief of Race
Organisation information
C.O. Manif. Sportive Dobbiaco-Ski Club Toblach BZG
Via Al Lago, 16
39034 Dobbiaco, Trentino-Alto Adige
ITA
Phone: +39 (0474) 97 60 00
Email: office@worldcup-dobbiaco.it
Website: www.worldcup-dobbiaco.it

Podium

1
27:22.4
2
27:50.6
3

OFFICIAL RESULTS (More details here »)

Rank Bib Name Tot. Time Diff. Time
1 34 JOHAUG Therese 27:22.4  
2 52 PARMAKOSKI Krista 27:50.6  
3 58 OESTBERG Ingvild Flugstad 28:02.5  
4 54 WENG Heidi 28:07.6  
5 56 KALLA Charlotte 28:12.6  
6 46 KYLLOENEN Anne 28:18.1  
7 44 MONONEN Laura 28:33.7  
8 28 KOWALCZYK Justyna 28:35.4  
9 60 NISKANEN Kerttu 28:40.5  
10 23 HAAG Anna 28:46.7  
11 22 HARSEM Kathrine Rolsted 28:50.3  
12 50 INGEMARSDOTTER Ida 28:53.0  
13 4 HENRIKSSON Sofia 28:54.3  
14 42 ROPONEN Riitta-Liisa 29:03.4  
15 17 BONER Seraina 29:07.5  
16 15 STADLOBER Teresa 29:16.2  
17 3 FALK Hanna 29:23.4  
18 49 EIDE Mari 29:25.3  
19 20 BJORNSEN Sadie 29:27.0  
20 29 DIGGINS Jessica 29:31.4  
21 51 GJEITNES Kari Vikhagen 29:34.5  
22 39 MATVEEVA Natalia 29:37.5  
23 2 RINGWALD Sandra 29:40.1  
24 32 FESSEL Nicole 29:41.4  
25 8 TIKHONOVA Yulia 29:47.3  
26 5 DE MARTIN TOPRANIN Virginia 29:48.3  
27 36 NILSSON Stina 29:48.4  
28 21 ISHIDA Masako 29:49.9  
29 14 SCHWARZ Nathalie 29:50.2  
30 26 TANYGINA Alevtina 29:51.4  
31 11 SOBOLEVA Elena 29:53.5  
32 40 NOVAKOVA Petra 29:55.0  
33 25 SCARDONI Lucia 30:01.2  
34 30 STEPHEN Elizabeth 30:02.0  
35 18 NEPRYAEVA Natalia 30:02.3  
36 38 BOEHLER Stefanie 30:05.4  
37 13 DEBERTOLIS Ilaria 30:22.3  
38 16 BRENNAN Rosie 30:28.6  
39 9 ANGER Lucia 30:32.5  
39 6 NISHIKAWA Emily 30:32.5  
41 37 CALDWELL Sophie 30:35.6  
42 57 GROHOVA Karolina 30:35.7  
43 27 GREGG Caitlin 30:42.5  
44 31 VAN DER GRAAFF Laurien 30:46.4  
45 10 CEBASEK Alenka 30:48.1  
46 43 KOLB Hanna 30:51.7  
47 45 PROCHAZKOVA Alena 30:53.0  
48 62 BROCARD Elisa 30:58.8  
49 59 PELLEGRINI Sara 31:18.8  
50 1 LEE Chae-won 31:53.7  
51 53 TAYLOR Annika 31:55.5  
52 12 STOROZHILOVA Daria 31:59.8  
53 47 RAZINGER Nika 32:06.3  
54 35 MALEC Vedrana 32:14.6  
55 55 MAYNGARDT Anastasia 32:17.3  
56 33 RONCARI Debora 32:41.3  
57 61 FABJAN Vesna 33:40.7  

Disqualified

Bib Name
41 KALSINA Polina
19 ZHUKOVA Natalia

Did not start

Bib Name
48 FALLA Maiken Caspersen
7 BAUDIN Francesca

Did not finish

Bib Name
24 VON SIEBENTHAL Nathalie